Zasady mycia rąk pracowników oraz pacjentów w domach pomocy społecznej
Większość drobnoustrojów nie zagraża nam w małych ilościach. Dopiero gdy kolonia bakterii przybierze większych rozmiarów będziemy mieli podstawy do obaw. Najlepszą metodą zapobiegania namnażania bakterii jest częste mycie rąk.
W ochronie przed bakteriami warto pamiętać o tym, że nie widać ich gołym okiem, co często osłabia naszą czujność. Pamiętajmy, że w miejscach publicznych, ośrodkach i domach opieki społecznej ręce należy myć znacznie częściej niż we własnych czterech kątach.
Może się zdarzyć, że klamki, czy poręcze zostaną pominięte w codziennym sprzątaniu obiektu, a to przecież je najczęściej dotykamy. Ręce skolonizowane bakteriami przenoszą je na wszystko w swoim zasięgu.
Jest to również przestroga dla pracowników personelu sprzątającego oraz osób zarządzających – należy dokładnie myć wszystkie często dotykane elementy otoczenia – krany, klamki, poręcze schodów, rurki dla niepełnosprawnych, poręcze łóżek, poręcze i przyciski w windach itd.
Przedstawiamy zasady mycia rąk, które pomogą Państwu, pacjentom oraz pracownikom cieszyć się dobrym zdrowiem:
Ręce myjemy:
- po przyjściu z zewnątrz (np. ze spaceru, czy z zakupów),
- przed nakładaniem i jedzeniem posiłków,
- po skorzystaniu z toalety,
- po kontakcie z rzeczami i urządzeniami potencjalnie „brudnymi”, takimi jak kosze na śmieci, podłogi, zlewy, brodziki itd.
- ręce należy również myć po kontakcie z innymi osobami, a szczególnie chorymi,
- zawsze po kontakcie ze zwierzętami,
Istnieje jeszcze szereg niewymienionych tutaj zasad higieny rąk, z których pewnie Państwo korzystacie na co dzień.
Pracownicy domów pomocy społecznej muszą szczególnie mieć się na baczności gdy:
- zdarzy im się pobrudzić wydalinami i wydzielinami ciała (takimi, jak krew, mocz, ślina, stolec, wymiociny) – po kontakcie z nimi należy niezwłocznie umyć ręce, a następnie je zdezynfekować. Następnie pracę warto podjąć w rękawiczkach ochronnych,
- przed podejmowaniem zabiegów pielęgnacyjnych pacjentów - mycia, przebierania,
- przed karmieniem,
- przed badaniami.
Ręce najlepiej jest myć metodą G. A. J. Ayliff’a. Wszystkie zasady mycia i dezynfekcji rąk prezentujemy tutaj.
Z jakich produktów do mycia rąk warto skorzystać
Naszym zdaniem w domach pomocy społecznej rozsądnie jest korzystać z dozowników ściennych – łokciowych lub automatycznych. Polecamy specjalistyczne mydła medyczne, które dokładnie oczyszczają dłonie z brudu, zanieczyszczeń granicznych oraz eliminują drobnoustroje z przejściowej flory bakteryjnej skóry dłoni.
Drugą ważną cechą tych mydeł będzie niska inwazyjność dla skóry. W większości sprzedawane przez nas mydła nie zawierają konserwantów, substancji zapachowych oraz barwników. Dzięki temu dłonie Państwa pracowników oraz pacjentów nie będą się nadmiernie wysuszać. Rzadziej też dojdzie do podrażnień skóry. To pozwala zaoszczędzić na środkach pielęgnujących oraz zwiększyć komfort pracy i pobytu w ośrodku.
Polecamy poniższe produkty. Ich jakość jest porównywalna - niektóre mają dodatkowe właściwości lub są polecane w szczególnych przypadkach:
Farena - to syntetyczne mydło w płynie na bazie naturalnych surowców, nie zawiera konserwantów. Przeznaczone jest do higienicznego i chirurgicznego mycia rąk oraz mycia ciała pod prysznicem. | Esemtan - to pianka czyszcząco-pielęgnująca niezawierająca mydła przeznaczona do mycia i pielęgnacji całego ciała | Manisoft - to chroniący skórę płyn do chirurgicznego i higienicznego mycia dłoni. Składa się z substancji syntetycznych. |
Octenisan - to antybakteryjna emulsja myjąca. Skuteczna podczas dekontaminacji MRSA. | Seraman Sensitive - Delikatny płyn myjąco-pielęgnujący do jednoczesnego mycia i pielęgnacji rąk i ciała. Przeznaczony dla skóry wrażliwej. |
Pozostałe przydatne produkty podczas opieki nad osobami obłożnie chorymi znajdziecie Państwo w planie higieny:
Pełen plan higieny dla domów pomocy społecznej
Zapraszamy do kontaktu telefonicznego z Adamem Pszennym. Możecie Państwo omówić z nim zapotrzebowanie na asortyment oraz zapytać o radę w doborze produktów. Tel. 601 512 252, e-mail: a.pszenny@oss.com.pl
Polecane poradniki:
- Pielęgnacja pacjenta obłożnie chorego - algorytm
- Opieka nad pacjentem obłożnie chorym - zasady i sprawdzone techniki
- Higiena osobista mieszkańców domu opieki społecznej
- Higiena otoczenia chorego w domach pomocy społecznej
- Metody i zasady zabiegów opieki długoterminowej
- Agresywny pacjent - jak sobie z nim poradzić
- Jak zwalczać wszy u pacjentów
f | Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco | Wymieniaj punkty na nagrody |