Higiena otoczenia chorego w domach pomocy społecznej
Higiena pacjenta, czy pensjonariusza zaczyna się od jego otoczenia. Stamtąd właśnie biorą się różne zarazki, które mogą być przenoszone na skórę lub infekować rany, czy urządzenia medyczne.W tym tekście chcemy omówić sprawdzone metody czyszczenia powierzchni, byście mogli Państwo uniknąć błędów wielu prekursorów tej sztuki.
Interesować nas będą:
- odpowiednie warunki w pomieszczeniach chorych
- zmienianie pościeli na czystą
- mycie powierzchni ponad podłogowych (małych powierzchni)
- mycie podłogi (dużych powierzchni)
W przypadku zakażeń lub stwierdzenia epidemii, czy pasożytów należy bardziej pieczołowicie podchodzić do mycia i dezynfekcji, a także zaoferować pracownikom jednorazową odzież ochronną. Dokładnej dezynfekcji podlegają wtedy na przykład poręcze łóżka i klamki.
Warunki w pomieszczeniach pacjentów i pensjonariuszy
Oprócz mycia i regularnej dezynfekcji powierzchni, stajemy przed zadaniem dbania o odpowiednie warunki w pomieszczeniu. To dotyczy:
- częstego wietrzenia pomieszczenia,
- zapewnienia odpowiedniego oświetlenia,
- zachowania właściwej temperatury (ani za chłodno, ani za ciepło – 18oC w miejscu w którym się śpi i 20-22oC w miejscu, w którym się przebywa na co dzień)
- zachowanie odpowiedniej wilgotności powietrza (optymalna wilgotność to 40-60% - znacznie zmniejsza namnażanie się bakterii, wirusów i in.)
Rezultaty badań odnośnie wilgotności powietrza w pomieszczeniach możecie Państwo zobaczyć na tym wykresie:
Łatwo z niego wywnioskować, że wilgotność powietrza w której rozwija się najmniej drobnoustrojów to 40 - 60%.
Zmiana pościeli, jako element higieny otoczenia
Zmiany pościeli na czystą dokonujemy zawsze przed sprzątaniem powierzchni, bo na tkaninach gromadzą się drobnoustroje chorobotwórcze. Wiele z nich przenosi się drogą kontaktową, albo powietrzną (np. na pyłkach kurzu), co znacznie zwiększa zasięg potencjalnego zakażenia.
Brudną bieliznę i pościel wkłada się do worka, który następnie zamknięty oddaje się do prania lub utylizacji. Pościel można zmieniać wzorując się na tym schemacie:
- Oceniamy możliwości współpracy z pacjentem. Informujemy go o czynnościach które podejmiemy. W niektórych przypadkach należy zapytać o zgodę, albo wyczekać odpowiedni moment (np. na pójście spać).
- Do przebierania przydatny będzie parawan medyczny, jeżeli w pokoju przebywa więcej niż jedna osoba.
- Jeżeli nie można współpracować z pacjentem, bo jest nieruchomy, należy mu wyłącznie udzielić informacji o tym, co będziemy robić.
- Przed rozpoczęciem pracy myjemy ręce, korzystając z metody higienicznego mycia rąk. Jeżeli pacjent ma na ciele rany należy zdezynfekować ręce.
- Wkładamy rękawiczki medyczne odpowiednie do pracy którą będziemy wykonywać – niskie lub średnie ryzyko. Czyli rękawiczki I lub II kategorii. W przypadku podejrzenia chorób zakaźnych/epidemii należy korzystać z czepków i fartuchów jednorazowych.
- Do łóżka przystawiamy krzesło, na którym będziemy kłaść pościel.
- Odsuwamy szafkę przyłóżkową, żeby nie przeszkadzała.
- Obniżamy wezgłówek łóżka – o ile nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań (czyli np. pacjent nie ma duszności).
- Zdejmujemy koc z łóżka i kładziemy na krzesło. Jeżeli koc jest „zamocowany” to trzeba go uprzednio obluzować.
- Prosimy pacjenta, żeby usiadł. Jeżeli nie jest w stanie usiąść samodzielnie to musimy mu pomóc lub posadzić. W obu tych przypadkach należy pamiętać, żeby nie przeciążać kręgosłupa – mieć odpowiednie punkty podparcia.
- Wyjmujemy poduszkę i odkładamy na krzesło.
- Ustawiamy barierkę i prosimy, żeby pacjent położył się na boku ku tej barierce. Tak, żeby leżał na boku łóżka.
- Przechodzimy na drugą stronę i luzujemy bieliznę pościelową od dołu ku górze.
- Na prawą rękę wkładamy myjkę podfoliowaną i czyścimy nią podkład lub materac.
- Wszelkie nieczystości należy usunąć. Jeżeli prześcieradło jest brudne od wydalin lub jedzenia należy je zmienić na czyste. W tym celu odwijamy prześcieradło ze wszystkich stron, ściągamy je, a następnie nakładamy nowe. Najpierw na jedną połowę łóżka, a potem przewracamy pacjenta na drugą stronę łóżka i analogicznie zakładamy drugą część prześcieradła. prześcieradła, przekręcamy.
- Jeżeli nie zdejmowaliśmy prześcieradła, to analogicznie czyścimy drugą stronę: wysuwamy barierkę łóżka, przekręcamy pacjenta na drugi bok układając go na drugim skraju łóżka i czyścimy pościel.
- Jeżeli pościel kołdry wymaga wymiany zdejmujemy ją. W między czasie warto przykryć pacjenta kocem, żeby nie było mu zimno.
- Ustawiamy wezgłowie i układamy pacjenta w wygodnej pozycji.
- Wszystkie brudne tkaniny pakujemy do worka, krzesło myjemy lub dodatkowo dezynfekujemy. Staramy się przy tym nie wstrząsać pościelą – wirusy mogą się przenosić na pyłkach kurzu.
- Ustawiamy z powrotem krzesełko i szafkę.
Sprzątanie i dezynfekcja małych powierzchni
Po zmianie pościeli można przejść do mycia i dezynfekcji powierzchni ponad podłogowych - szafek, poręczy, przyrządów, blatów roboczych. Całość powinna być wykonywana zgodnie z góry ustalonymi założeniami/procedurami higienicznymi. W tym dziale pragniemy omówić kilka najważniejszych technik, w tym tych, na których można oszczędzić czas personelu.
Po pierwsze: bezpieczeństwo
Pracownicy powinni dbać zarówno o swoje bezpieczeństwo, jak i o czystość sprzętu z którego korzystają. Należy znać techniki prawidłowego zakładania i zdejmowania rękawiczek ochronnych, świadomie korzystać z dozowników myjących i dezynfekujących, tak, żeby brudzić je jak najmniej. Wysoki rygor higieniczny nakazuje również myć trzonki od mopów i poręcze wózków - tego warto dokonać w obliczu zagrożenia infekcjami.
Po drugie: środki rozpylane
Szereg środków do szybkiej dezynfekcji małych powierzchni utrudnia właściwy wybór. My polecamy sprawdzone preparaty, które znajdziecie Państwo w dziale szybka dezynfekcja małych powierzchni. Proszę zauważyć, że produkty należy wybrać zależnie od tego, czy powierzchnie które będziemy myć są odporne na alkohole, czy nie są odporne. W tym drugim przypadku mamy pewność, że powierzchnia nie ulegnie zniszczeniu podczas dezynfekcji, trzeba się natomiast liczyć z tym, że tego typu preparaty są droższe. Głównymi producentami w tej dziedzinie są Medilab, Ecolab, Schülke i Braun.
Dla większego bezpieczeństwa pacjentów polecamy korzystanie z preparatów w pianie (FOAM), w których cała piana ląduje na blacie, co powoduje skuteczniejsze mycie wydajniej pożytkuje środek.
Po trzecie: chusteczki do dezynfekcji
Chusteczki do dezynfekcji powierzchni są alternatywą dla powyżej wskazanych środków. Ich minusem jest wyższa czasochłonność - należy przecierać chusteczkami po kolei wszystkie powierzchnie. Trudniej jest też dotrzeć w zagłębienia, w które bez problemu dotrą środki dozowane przez spryskiwacz. Są natomiast bardziej wydajne od preparatów w płynie.
Chusteczki podobnie jak preparaty w płynie dzielą się na alkoholowe i bezalkoholowe. Nowością są również chusteczki do jednoczesnego mycia i dezynfekcji powierzchni:
- Mediwipes chusteczki do delikatnych powierzchni
- Cleanisept Wipes
- Incidin Oxy Wipe
- Incidin Oxy Wipe S
Techniki mycia podłóg w domach pomocy społecznej
Sposób prowadzenia mopa
Skuteczne prowadzenie mopa polega na tym, aby nie pozostawiał za sobą brudu. Wysoką skuteczność osiąga się myjąc ruchem w kształcie połączonych liter S. Czyli skręcamy mopa przy ścianie, tak by zawsze jedną stroną posuwał się naprzód, natomiast pomieszczenie powinien przemierzać pod kątem prostym do kierunku, w którym się porusza. Dzięki temu, brud zbierany na jednej krawędzi mopa zbierany jest do jego wnętrza. Środkowa część mopa może skutecznie myć i żadne zabrudzenia nie zostają w tyle.
Przedstawiamy to na poniższym obrazku:
Boczne pionowe linie oznaczają krawędzie ściany
Dbanie o czystość roztworu roboczego - mopy jedno kontaktowe
Sprawdzonym sposobem sprzątania podłóg jest wykorzystywanie mopów jedno kontaktowych – prostokątnych. Można nimi łatwo umyć wszystkie zakamarki. Największym atutem jest korzystanie ze stale czystego roztworu roboczego. To znaczy, że do wiadra z gotowym roztworem wkładamy czystego mopa, zmywamy podłogę i po umyciu jednego pomieszczenia wrzucamy mopa do wiadra z brudnymi mopami. Następnie nakładamy czystego mopa i kontynuujemy mycie.
Ta metoda sprawdza się w przypadku mycia dużych powierzchni szpitali, domów pomocy społecznej, ośrodków, klinik, ale też w mniejszych obiektach, jak w gabinetach i pomieszczeniach biurowych.
Jeżeli podłogi domu pomocy społecznej w niektórych salach nie są brudne nie trzeba ich dezynfekować. Natomiast z uwagi na prewencje zakażeń i potencjalnych chorób warto podwyższyć standard higieny.
Dodatkowe sprzęty możecie Państwo znaleźć w dziale Sprzątanie obiektów
Ze sprawdzonych rozwiązań polecamy kije teleskopowe i uchwyty firmy Vermop. W połączeniu z wytrzymałymi wiadrami Wringboy stanowią wyposażenie na lata. Wszystkie te sprzęty zaprojektowano tak, by maksymalnie ułatwiały pracę personelu sprzątającego. Cena jest tu adekwatna do jakości i zwraca się w trakcie użytkowania.
Jednoczesne mycie i dezynfekcja
Kluczową techniką ułatwiającą prace sprzątające jest korzystanie z dogodności środków, które jednocześnie myją i dezynfekują.
Polecamy Państwu nowocześniejsze mieszaniny związków aminowych z chlorkami, które nie mają nieprzyjemnego zapachu jak preparaty chlorowe.
Potrzebny będzie preparat do jednoczesnego mycia i dezynfekcji dużych powierzchni. Przykładami są:
Pozostałe przydatne produkty podczas opieki nad osobami obłożnie chorymi znajdziecie Państwo w planie higieny:
Pełen plan higieny dla domów pomocy społecznej
Zapraszamy do kontaktu telefonicznego z Adamem Pszennym. Możecie Państwo omówić z nim zapotrzebowanie na asortyment oraz zapytać o radę w doborze produktów. Tel. 601 512 252, e-mail: a.pszenny@oss.com.pl
Polecane poradniki:
- Pielęgnacja pacjenta obłożnie chorego - algorytm
- Higiena osobista mieszkańców domu opieki społecznej
- Opieka nad pacjentem obłożnie chorym - zasady i sprawdzone techniki
- Metody i zasady zabiegów opieki długoterminowej
- Agresywny pacjent - jak sobie z nim poradzić
- Zasady mycia rąk w domach pomocy społecznej
- Jak zwalczać wszy u pacjentów
f | Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco | Wymieniaj punkty na nagrody |