Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Do tańszej wysyłki brakuje Ci:250 zł,
a do darmowej:450,00 zł

Metody ochrony pracowników przed agresją pacjentów domów pomocy społecznej

Aspekty prawne i praktyczne

Każdy z nas chce spokojnie spełnić swój obowiązek. Niestety czasem napotykamy na opór, który najtrudniej przełamać. Chodzi o agresję ze strony pacjentów lub pensjonariuszy. W tym tekście omówimy zalecane metody działania oraz wskażemy najważniejsze prawa, które przysługują opiekunom.

Zapobieganie agresji w domach pomocy społecznej

Praca nad pensjonariuszem rozpoczyna się od rozpoznania jego zachowania podczas wywiadu z rodziną. Zbierając komplet informacji potrzebujecie Państwo dowiedzieć się m.in. o tym, jak należy się obchodzić z przyszłym podopiecznym. Warto postarać się o pogłębiony wywiad, żeby później nie okazało się, że mieszkaniec zachowuje się agresywnie. Szczególnie ważna będzie dla Państwa informacja, jak ta osoba znosi zmiany w swoim życiu. Niestety nawet dla bliskiej rodziny jest to często wielka niewiadoma.

Diagnoza przyczyn agresji

Pracownicy mający na co dzień kontakt z podopiecznym stoją na pierwszej linii ognia w razie jego nieprzyjemnego zachowania. W domach pomocy społecznej dużą rolę odgrywają relacje społeczne. Ważna jest wzajemna integracja mieszkańców i powinno się też dbać o dobry kontakt z pracownikami.

Ważnym krokiem w minimalizowaniu zagrożeń ze strony pacjentów będzie obserwowanie objawów agresji oraz rozpoznanie ich przyczyn.

Znamy wiele przypadków, gdy pacjenci okazywali agresję ze względu na zakazy - np. zakaz palenia papierosów, spożywania alkoholu. Trudne bywa również zaaklimatyzowanie się w ośrodku. Niektóre ośrodki opiekuńcze stopniowo wprowadzają pensjonariuszy w zmianę otoczenia. Czasem nawet rezygnuje się z niektórych obowiązków pacjentów, jeżeli wywołują one ich frustrację.

Zastosowanie przymusu bezpośredniego jest dozwolone tylko w określonych przypadkach

W Ustawie o ochronie zdrowia psychicznego art. 18. czytamy, że zachowanie przymusu bezpośredniego jest dopuszczone w przypadku osób z zaburzeniami psychicznymi. Lista tych możliwości jest dość okrojona i dopuszcza stosowanie przymusu gdy:

  • pacjent dopuszcza się zamachu przeciwko życiu lub zdrowiu własnemu lub innych osób. Dotyczy to również zagrożenia bezpieczeństwa.
  • pensjonariusz gwałtownie niszczy, uszkadza przedmioty w swoim otoczeniu,
  • osoba umieszczona w DPS-ie zakłóca, albo uniemożliwia działanie lekarza, specjalisty, czy pracowników opieki społecznej.

Większy problem pojawia się u pacjentów bez zaburzeń psychicznych, wobec których stosuje się reguły prawa cywilnego i kodeks karny, jeżeli celowo wyrządzają szkody.

Proszę zwrócić uwagę, że przymus bezpośredni jest ostatecznością i zastosowanie go może skutkować pogorszeniem stanu zdrowia fizycznego i psychicznego pacjenta.

Za przymus bezpośredni rozumiemy takie działania jak:

  • przytrzymywanie,
  • przymuszanie do podawania leków,
  • unieruchomienie,
  • albo izolację.

Pamiętajmy jednak, że osoby które nikomu nie zagrażają, a jedynie uniemożliwiają funkcjonowanie działania specjalistów można zastosować jedynie przytrzymanie i przymusowe podawanie leków.

Faktycznie decyzje o przymusie podejmuje osoba obecna podczas zdarzenia, najwyższa stażem i stanowiskiem.

Ważne, aby w dokumentacji medycznej odnotowywać każdy przypadek użycia przymusu bezpośredniego. Wszyscy pracownicy DPS-u powinni o tym wiedzieć.

Inna równie istotna kwestia dotyczy dostosowania działań przymusu do stanu zdrowia pacjenta. Np. osób z owrzodzeniami skóry, albo niską krzepliwością krwi nie należy gwałtownie chwytać.

Sposoby na redukcję agresywnych zachowań:

  • Czasem wystarczy po prostu zmiana pokoju, współlokatorów, albo opiekunów. Czynnik ludzki może mieć ważkie znaczenie.
  • Przed zastosowaniem przymusu bezpośredniego warto poinformować o tym pensjonariusza. Czasem to pomaga.
  • Bardziej indywidualne potraktowanie pacjenta i poświecenie mu większej ilości czasu może również przynieść dobry rezultat. Jest to szczególnie ważne u pacjentów ze skłonnościami do autoagresji.
  • Przestrzeganie przed konsekwencjami karnymi również może przynieść pozytywny rezultat. Pamiętajmy, że za znieważanie, groźby, uszkodzenia, czy uniemożliwianie pracy specjalistom grozi grzywna, a nawet do 3 lat więzienia.
  • Jedną z metod jest leczenie farmakologiczne odpowiednio uargumentowane i należycie prowadzone.
  • W ciężkich przypadkach agresji należy wezwać policję lub pogotowie ratunkowe. Tym drugim sposobem można się pozbyć trudnego pacjenta ze swojej placówki.

Pozostałe przydatne produkty podczas opieki nad osobami obłożnie chorymi znajdziecie Państwo w planie higieny:

Pełen plan higieny dla domów pomocy społecznej

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego z Adamem Pszennym. Możecie Państwo omówić z nim zapotrzebowanie na asortyment oraz zapytać o radę w doborze produktów. Tel. 601 512 252, e-mail: a.pszenny@oss.com.pl

Polecane poradniki:

f Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco Wymieniaj punkty na nagrody

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel