Higiena ciała osób obłożnie chorych - metody i zasady zabiegów pielęgnacyjnych
Higiena osób obłożnie chorych to kompleksowe zadanie w którym mieści się dbanie o całe otoczenie chorego oraz o jego czystość i zdrowie, włączając w to leczenie, rehabilitację i odżywianie. Poniżej omawiamy wszystkie najważniejsze punkty codziennej opieki, które personel opiekuńczy powinien mieć na uwadze.
W tekście umieściliśmy mapę innych artykułów, które uzupełnią Państwa wiedzę w znaczących kwestiach opieki nad chorymi.
Jeżeli potrzebujecie Państwo skompletować asortyment dla domów pomocy społecznej, hospicjów i ZOL-i polecamy zajrzeć do naszego planu higieny:
Plan higieny dla domów pomocy społecznej
Zadania codziennej opieki osób leżących
Utrzymanie higieny odgrywa ważną rolę w codziennym funkcjonowaniu pacjentów obłożenie chorych. Do jej zalet należą:
- poprawienie samopoczucia pacjentów, w tym i zapewnienie potrzeby bezpieczeństwa oraz wsparcia (opiekuńczego, jak i ze strony rodziny),
- przywracanie świeżości otoczenia,
- zapobieganie infekcjom, zmniejszanie ryzyka różnego rodzaju chorób oraz wykrywanie pasożytów,
- regularna kontrola zdrowia pacjenta,
- wykrywanie odleżyn we wczesnym stadium,
- rehabilitacja i zachęcanie do aktywności fizycznej w miarę możliwości pacjenta.
Z wymienionych wyżej argumentów szczególnie należy obawiać się chorób zakaźnych przenoszonych przez personel, innych pacjentów, albo osoby ich odwiedzające. Tego typu zagrożeń nigdy nie możemy wykluczyć. Innym tematem są wszy, które są uciążliwe do wyplenienia.
Na temat wesz napisaliśmy więcej w artykule Jak zwalczać wszy u pacjentów
Do wszystkich wskazanych tu tekstów można przejść klikając w niebieskie napisy.
Wcześniej pisaliśmy również o czystości w pomieszczeniu pacjenta. Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo w artykule pt.: Higiena otoczenia chorego w domach pomocy społecznej
Jeżeli szukacie Państwo konkretnych metod czyszczenia ciała pacjenta polecamy: Algorytm pielęgnacji ciała pacjenta
Dla zachowania odpowiednio wysokiej higieny w domach opieki społecznej, hospicjach, ZOL-ach, czy szpitalach niezbędne będzie przyswojenie zasad higieny rąk.
Higiena rąk jest bardzo ważna, bo pozwala zapobiegać przenoszeniu drobnoustrojów niezależnie od wykonywanej pracy. Każda osoba pracująca w ochronie zdrowia powinna nie tylko przestrzegać tych zasad, ale również przekazywać wiedzę współpracownikom oraz osobom odwiedzającym chorych.
Jak powinny przebiegać zabiegi opiekuńcze
Prace należy rozpocząć od stworzenia dogodnych warunków:
- Stosowne będzie umieszczanie pacjentów w odpowiednich pomieszczeniach. Osoby leżące najlepiej rozlokować bliżej windy, co ułatwia zarówno transportowanie im posiłków, leków oraz ewentualne przewożenie pomiędzy piętrami.
- Łóżka na kółkach powinny mieć dostęp z obu stron. Materace dobrej jakości oraz zabezpieczenie materacy. Zalecamy też stosować pościel przeznaczenia medycznego, która znacznie zmniejsza ryzyko zabrudzenia kołdry i poduszki.
- Potrzebny sprzęt codziennego użytku powinien być składowany niedaleko od chorych. Znacznie to skraca czas przygotowania codziennych procedur oraz pomaga w nagłych wypadkach.
Następnie możemy przejść do zabiegów, którym w większości towarzyszą te same procedury (niezależnie od tego, czy jest to mycie, karmienie, podawanie leków, czy rehabilitacja):
- Przygotowanie pomieszczenia do danej czynności – sprawdzamy, czy temperatura jest optymalna. Aby przebierać pacjenta temperatura pomieszczenia powinna wynosić ok. 22oC. Zniwelujmy też przewiew. Na czas przebierania i mycia można zamknąć okna. Jeżeli sytuacja wymaga intymności należy zasłonić chorego parawanem.
- Wszystkie potrzebne przedmioty należy zebrać w jednym miejscu – na wózku, czy stoliku. Powinny być w zasięgu ręki. To skraca czas wykonywania czynności, którego zresztą stale mamy mało.
- Przed rozpoczęciem danej czynności warto porozmawiać z chorym. Ważne jest żeby rozmawiać z chorym, nawet gdy sądzimy, że nas nie słyszy - możliwe, że słyszy, ale w żaden sposób tego nie okazuje. Rozmowa zazwyczaj uspokaja pacjentów, a także jest okazją do nawiązania z nim relacji. Często to jedyny czas, kiedy można się czegoś od nich dowiedzieć.
- Wykonując kolejne czynności należy o nich poinformować pacjenta. Niektóre z nich wymagają zgody. Jeżeli zgody nie udzielą należy ich przekonać, albo spróbować ponownie później. Pamiętajmy o krótkim i stanowczym języku informacyjnym, a nie pytającym. Pytania mogą wywołać niepotrzebny sprzeciw.
- Gdy kontakt wzrokowy i słowny są niemożliwe uprzedzajmy podejmowanie czynności za pomocą dotyku. To pozwala uspokoić pacjenta szczególnie podczas mycia.
- Na bieżąco należy porządkować wszystkie przedmioty. To nie tylko pomaga zapanować nad chaosem. ale przede wszystkim umożliwia zadbać o czystość. Szczególnie ważne jest aby od razu wyrzucać brudną bieliznę do worków, wymieniać pieluchomajtki i rękawiczki na czyste.
- Na koniec warto dodać aby zachęcać chorego do samodzielności. Raz że ułatwia to naszą pracę, a dwa trochę go aktywizuje.
Nie zapominajmy też o sporządzeniu dokumentacji medycznej z wykonanych czynności.
Pozostałe przydatne produkty podczas opieki nad osobami obłożnie chorymi znajdziecie Państwo w planie higieny:
Pełen plan higieny dla domów pomocy społecznej
Zapraszamy do kontaktu telefonicznego z Adamem Pszennym. Możecie Państwo omówić z nim zapotrzebowanie na asortyment oraz zapytać o radę w doborze produktów. Tel. 601 512 252, e-mail: a.pszenny@oss.com.pl
Polecane poradniki:
- Pielęgnacja pacjenta obłożnie chorego - algorytm
- Opieka nad pacjentem obłożnie chorym - zasady i sprawdzone techniki
- Higiena osobista mieszkańców domu opieki społecznej
- Higiena otoczenia chorego w domach pomocy społecznej
- Agresywny pacjent - jak sobie z nim poradzić
- Zasady mycia rąk w domach pomocy społecznej
- Jak zwalczać wszy u pacjentów
Artykuł został znaleziony po hasłach:
- opieka nad obłożnie chorym
- pacjent obłożnie chory
- pielęgnacja obłożnie chorego
- opieka długoterminowa
f | Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco | Wymieniaj punkty na nagrody |