Sprzątanie powierzchni w ośrodkach medycznych
Sprzątanie w ośrodkach medycznych to bardzo odpowiedzialny i skomplikowany proces, niezależnie od tego, gdzie się go dokonuje. Pracownicy muszą przestrzegać licznych reguł, określonych specyficznie dla każdego miejsca. W tym tekście oraz we wskazanych w nim bardziej szczegółowych artykułach postaramy się o opisanie najważniejszych z nich.
Proszę mieć świadomość, że zagadnienie sprzątania powierzchni jest szerokie i nie można stworzyć jednolitego tekstu, który odpowiadałby na wszystkie Państwa indywidualne potrzeby. Materiał stanowi zbiór obserwacji i refleksję, która może poprawić stan higieny w ośrodkach medycznych. Nie znajdziecie Państwo w tych tekstach szczegółowych wytycznych działania i procedur dostosowanych do Waszego obiektu. Wszystkie one są opisane w księdze higieny.
Na przykładach pokażemy także, jak można rozważnie zainwestować w sprzęt, aby skrócić czas pracy personelu sprzątającego.
Transmisja zakażeń warunkuje zasady higieny
Zakażenie może łatwo przenosić się z człowieka na człowieka poprzez ręce pracowników opieki zdrowotnej, w trakcie leczenia lub pielęgnacji, a także poprzez dotykanie zanieczyszczonych powierzchni.
Transmisja zakażeń odbywa się bezpośrednio (kontakt między ludźmi) i pośrednio (kontakt z zanieczyszczonymi powierzchniami). Z tego względu o czystość należy dbać kompleksowo, co obejmuje procedury sprzątania oraz higieny osobistej.
Cel sprzątania powierzchni (czyszczenia, mycia i dezynfekcji)
Jak już wspominaliśmy, sprzątanie powierzchni w pomieszczeniach szpitalnych ma na celu zapobieganie infekcjom związanych z opieką zdrowotną. Zaraz po leczeniu jest to drugi najważniejszy czynnik skutecznego działania w medycynie.
Sprzątanie jako działanie zapobiegające zakażeniom jest kosztem koniecznym, które każda jednostka ochrony zdrowia musi ponieść. W cyklu prezentowanych tu materiałów opisujemy, jak zmniejszyć koszty oraz efektywniej wykorzystywać dostępne zasoby.
Ekonomika sprzątania
W naszej hurtowni oferujemy rozwiązania profesjonalne, których zastosowanie minimalizuje wysiłek personelu sprzątającego.
Wszyscy wiemy, że czas pracy jest kosztem po stronie wykonawcy. Dlatego właściciele firm sprzątających dążą do efektywności czasowej i jakościowej. Niezależnie od tego, czy sami nadzorujecie Państwo pracę własnego personelu, czy zlecacie tę usługę, znajdziecie w tym poradniku kilka praktycznych porad odnośnie sprzętu i metod działania, które uznano za standard efektywności. Jest to pole, na którym można usprawnić proces sprzątania obiektów.
W innym materiale podajemy 5 przykładów wykorzystania sprzętu ręcznego do uzyskania efektywniejszego sprzątania.
Nie polecamy oszczędzania na wynagrodzeniu dla pracowników i zastępowaniu środków czystości tańszymi odpowiednikami. Ta metoda może odbić się na jakości sprzątania, a gdy będzie odbiegać od standardów, firma straci kontrakt. Oczywistym niebezpieczeństwem jest spadek poziomu higieny.
Oszczędzać można podnosząc jakość stosowanego sprzętu, który skraca czas pracy. Po prostu, nowoczesne wózki, kije i mopy zwalniają pracownika z wykonywania niepotrzebnych, powtarzalnych czynności. Ergonomia ich działania pozwala szybciej i z mniejszym wysiłkiem wykonać pracę. Redukowane są też urazy związane z ryzykiem zawodowym – szczególnie bóle pleców, które co jakiś czas dają się we znaki pracownikom i komplikują realizację zadań.
Bliska nam firma, realizująca usługi sprzątające w Niemczech, wykorzystuje sprzęt Vermopa, aby zrealizować zadania w pięć godzin, zamiast potrzebnych wcześniej siedmiu. Liczy się tu wykorzystanie ergonomicznej technologii oraz doświadczenia pracowników - wkrótce opublikujemy wywiad z nimi.
Kontrola infekcji
Jednym z argumentów, dla których tak rygorystycznie podchodzi się do przydzielania sprzętu do poszczególnych sekcji szpitali, czy ośrodków zdrowia jest przestrzenna kontrola zakażeń. Bez nośnika patogeny nie mogą się przemieszczać, a nośnikiem może być personel, sprzęt medyczny, czy brud.
Opierając się o doświadczenia z kontroli epidemii szpitalnych wskazuje się dwie główne metody kontroli infekcji:
- oddzielanie źródła zakażenia od reszty ośrodka
- kontrolowanie i odcinanie drogi transmisji
W oparciu o te dwie wytyczne konstruuje się wiele innych, mniej rygorystycznych procedur. Wszystkie z nich natomiast opierają się na tych samych pryncypiach, polegających na separowaniu i zapobieganiu transmisji.
Z tego powodu sprzęt sprzątający jest wyznaczony do danych czynności i danego miejsca oraz realizuje kroki higieny w wyznaczonych miejscach.
Zasady te dotyczą także personelu pracującego przy pacjentach (pielęgniarek, lekarzy oraz pracowników sprzątających).
W sekcji artykułów pt. Procesy sprzątania powierzchni szerzej opisujemy metody ulepszenia działania personelu sprzątającego. W tekście o Wytycznych sprzątania wskazujemy na najważniejsze zasady działania. Innym zagadnieniem będzie Edukacja pracowników, którą, obok nadzoru, należy prowadzić stale.
Co poza sprzątaniem powierzchni
Oprócz sprzątania istotne znaczenie w prewencji zakażeń szpitalnych ma higiena rąk. Uważana jest za najważniejszy czynnik higieniczny, ze względu na bezpośredni kontakt między ludźmi. Znaczenia z pewnością nadają też starania badaczy nad postępującą poprawą stanu higieny. Dla przykładu wskazuje się, że higiena rąk jest jednym z najważniejszych czynników zapobiegania transmisji MRSA.
Co ciekawe, na częstotliwość mycia i dezynfekcji rąk wpływa obecność środków pielęgnujących, które niwelują przykre konsekwencje częstej dezynfekcji.
Dlatego w nowoczesnych komentarzach oprócz preparatów do mycia i dezynfekcji rąk proponuje się również środki pielęgnujące. Dodatkowo polecamy ochronę barierową.
Oprócz pielęgnacji można zastosować również preparaty barierowe, które znacznie zmniejszają osadzanie się brudu na rękach i penetrację skóry przez drobnoustroje chorobotwórcze. Przykładem będzie preparat Gloves in a Bottle.
W ostatnich latach główną nowością stały się przyłóżkowe dozowniki na płyny dezynfekujące. Ich obecność znacznie ułatwia utrzymanie odpowiedniej higieny dłoni. Pracownicy szpitali nie muszą przechodzić do pobliskiego pomieszczenia by zdezynfekować ręce.
Efektywne są również dozowniki ścienne oraz proste uchwyty
Poradniki uzupełniające temat:
- Proces sprzątania powierzchni w obiektach medycznych
- Co powinny obejmować wytyczne sprzątania obiektów medycznych
- Edukacja pracowników w zakresie sprzątania pomieszczeń
Polecany asortyment:
- Sprzątanie obiektów - preparaty i sprzęt ręczny
- Szybka dezynfekcja małych powierzchni
- Dezynfekcja dużych powierzchni
f | Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco | Wymieniaj punkty na nagrody |