Jak ulepszyć proces sprzątania w ośrodkach Ochrony Zdrowia
Praktykę sprzątania szpitala opisano w księdze higieny każdego obiektu, dlatego tutaj możemy jedynie udzielić kilku wskazówek, jak można ulepszyć ten proces.
W procedurach sprzątających duże znaczenie odgrywa powtarzalna dokładność. Oznacza to, że konieczne jest regularne wykonywanie wszystkich czynności sprzątających danego dnia. Jeżeli pominięty zostanie choć jeden element, np. szafki nie zostaną odsunięte by zmyć pod nimi podłogę, to można się spodziewać, że z czasem pod szafkami zbierać się będzie niebezpiecznie dużo brudu.
W sprzątaniu obiektów należy przede wszystkim mierzyć siły na zamiary. Nie da się zadbać o higienę, gdy sale pacjentów wymagają 9 godzin pracy, a personel dysponuje tylko 6 roboczogodzinami. Z doświadczenia naszych klientów i opinii specjalistów wiemy, że czas pracowników jest najbardziej kosztownym zasobem, dlatego często konieczna jest inwestycja w środki ułatwiające sprzątanie.
Spis treści:
- techniki sprzątania powierzchni
- zasady sprzątania podłóg
- 5 przykładów ułatwiających pracę personelu sprzątającego
- raportowanie pracy pochłania czas, ale pozwala go też zaoszczędzić
- polecane produkty
Techniki sprzątania powierzchni
Nieprawidłowe albo nie odpowiednie techniki czyszczenia powierzchni mogą przyczyniać się do rozprzestrzeniania mikroorganizmów, zamiast skutecznego ich usuwania.
W poniższych punktach opisujemy techniki wykorzystywane w placówkach opieki zdrowotnej o wysokim standardzie higieny.
- Najpierw należy czyścić obszary mniej skażone, czystsze, a następnie przechodzić do bardziej skażonych elementów pomieszczenia. Na końcu umyć podłogi.
- Za obszary bardziej skażone w pokoju pacjenta można uznać łóżko pacjenta, szafki, stoliki, klamki, przełączniki światła, gałki kontrolne, umywalki, toaletę.
- Przepływ obszarów sprzątania powinien odbywać się zgodnie z zasadą "z góry na dół". To znaczy, że najpierw czyści się powierzchnie powyżej wysokości ramion, następnie niżej położone elementy użytkowe, na samym końcu podłogi.
- Podczas czyszczenia małych powierzchni należy szczególnie uważać, aby nie odkładać zanieczyszczonych lub potencjalnie zanieczyszczonych ścierek do pojemnika z czystymi nieużywanymi z ścierkami. Stoi za tym niebezpieczeństwo skażenia czystych ścierek, co będzie skutkować roznoszeniem drobnoustrojów chorobotwórczych.
- Aby optymalnie wykorzystywać ścierki należy je składać i obracać tak aby wszystkie ich strony zostały wykorzystane.
- Zdaniem specjalistów małe powierzchnie, mocno zanieczyszczone dobrze jest dezynfekować jednorazowymi chusteczkami dezynfekującymi lub za pomocą preparatów w spryskiwaczu/pianie, zamiast używać ścierek z roztworem dezynfekującym.
Z powyższych zasad wynika, że prace czystościowe należy wykonywać metodycznie. Każde pomieszczenie zazwyczaj wymaga innego schematu działania. Dokładnie powinna to definiować lista kontrolna.
Zasady sprzątania podłóg
Technologia sprzątania podłóg z pomocą mopów firmy Vermop opiera się o jednokrotny kontakt z brudną powierzchnią. Wystarczy raz przejechać powierzchnie, aby była czysta, dlatego producent tych urządzeń zaleca następującą procedurę w myciu i dezynfekcji podłóg:
W przypadku szerokich korytarzy:
- Ustawiamy tablicę ostrzegawczą o sprzątaniu podłogi.
- Z lewej strony korytarza tworzymy tor przez całą jego długość idąc do przodu i myjąc podłogę przed sobą. Mop po prostu pcha się do przodu nawadniając roztworem korytarz.
- Następnie wracamy idąc po przemytym torze i zygzakowatym ruchem przecieramy za sobą korytarz tak by przetrzeć wszystkie powierzchnie w zasięgu kija. Wtedy właśnie dokonuje się właściwe mycie i dezynfekcja (zbieramy jednocześnie nadmiar wody).
- Następnie zależnie, czy preparat myjąco-dezynfekujący wymaga wyschnięcia, czy nie, czekamy i zabezpieczamy powierzchnie przed ruchem pieszym lub przechodzimy do mycia równoległej części korytarza. Powtarzamy wszystkie trzy pierwsze kroki na środku lub po boku korytarza.
W przypadku wąskich korytarzy wystarczy wykonać jedynie jeden tor i wrócić czyszcząc go zygzakiem.
Korzystając z odpowiednich mopów pochłaniających zanieczyszczenia i systemu zmiany mopów na czyste cały proces zajmuje tyle czasu co przejście korytarza w dwie strony. Technikę możecie Państwo pod tym odnośnikiem
5 przykładów ułatwiających pracę personelu sprzątającego
Producenci Vermop i Diversey oferują szereg wysokiej jakości rozwiązań, które znacznie skracają prace mechaniczne. Po zastosowaniu niektórych z nich, efektywność pracy wzrasta nawet o 30%.
- Przykładem będzie zwykłe przecieranie podłogi na mokro. Mopem z wszywką szorującą typu Twixter Doppelbrush wystarczy raz przetrzeć podłogę, aby usunąć zaschnięte zanieczyszczenia. Praktycznie jest to efektywne czasowo oraz podnosi poziom czystości podłogi.
- Dobrym wyborem będzie również mop z frędzlami, które zwiększają powierzchnię mycia i docierają w trudno dostępne zakamarki.
- Wysoką skuteczność mopowania na mokro lub sucho otrzymuje się dzięki kapilarnym oraz elektrostatycznym efektom mikrofazy. Dzięki temu mop nie wznieca kurzu podczas sprzątania na sucho i pochłania drobnoustroje do wnętrza gdy jest mokry. Technologie wykorzystujące większe włókna mogą w pewnym stopniu roznosić drobnoustroje po pomieszczeniu. Mopy z mikrofazy mają niezwykle cienkie włókna (60 razy cieńsze od ludzkiego włosa), dzięki czemu docierają nawet w mikropory i oczyszczają je z brudu. Takiego efektu nie można osiągnąć za pomocą większości włókien. Więcej na ten temat piszemy w materiale o mopach z mikrofazy.
- Mop z mikrofazy w połączeniu z uchwytem Twixter nadaje się również do mycia ścian. Efekt mycia otrzymuje się również na nierównych i chropowatych ścianach, które są czyszczone przez mopa.
- Szybkim sposobem na mycie przeszkleń i okien wewnętrznych będzie wykorzystanie mopa, a następnie zebranie wody z pomocą uchwytu do mycia okien. Uchwyt jest kompatybilny ze wszystkimi kijami firmy Vermop.
Raportowanie pracy pochłania czas, ale pozwala go też zaoszczędzić
Istotnym elementem kompleksowego sprzątania obiektu będzie sprawozdanie z działań. W praktyce każdy zespół musi przygotowywać protokół ze sprzątania na potrzeby wewnętrzne (komunikacja w zespole) i zewnętrzne (audyty).
Komunikacja wewnętrzna jest tu najważniejsza. Ma duże znaczenie, gdy jeden z pracowników nie będzie mógł przyjść nazajutrz do pracy i jego obowiązki trzeba będzie podzielić pomiędzy pozostałych. Ci z kolei nie powinni tracić czasu na zorientowanie się w sytuacji tylko skorzystać z dokładnej listy. Wiadomo, że praca z listą jest bardziej wymagająca, ale pozwala uniknąć ominięcia sprzątania ważnych części pomieszczeń. Innymi słowy wykonanie zaleceń z listy zadań nieobecnego pracownika jest niezbędne do zamknięcia procesu higieny.
Komunikacja jest też bardzo ważna w obserwowaniu symptomów szerzących się infekcji. W przypadku epidemii wzrastają wszystkie wymagania higieniczne, a listy kontrolne mogą się przyczynić do wykrycia źródła zakażenia.
Polecany asortyment:
- Dezynfekcja dużych powierzchni
- Szybka dezynfekcja małych powierzchni
- Sprzątanie obiektów
- Sprzęt ręczny
- Odzież ochronna
- Rękawice
f | Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco | Wymieniaj punkty na nagrody |