Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Do tańszej wysyłki brakuje Ci:250 zł,
a do darmowej:450,00 zł

Opatrunki na odleżyny - wybór specjalistycznych produktów

zobacz więcej informacji odnośnie leczenia odleżyn - znajdziesz tam wytyczne oraz rozmaite produkty

Ze specjalistycznych opatrunków przeciwodleżynowych korzysta się, aby znacząco skrócić czas leczenia i ułatwić pielęgnację. Zróżnicowanie produktów jest duże, co odzwierciedla różnorodność ran odleżynowych.

Wszystkie produkty dobiera się zależnie od etiologii rany, który ostatecznie ocenia lekarz. Ponadto w grę wchodzi reakcja organizmu pacjenta oraz dostosowanie do innych środków leczenia. Komplikacje pojawiają się również w przypadku obecności drobnoustrojów chorobotwórczych, czy tworzącego się biofilmu.

Zdaniem specjalistów, opatrunków na odleżyny nie dobiera się ze względu na stopień odleżyn

(od I do V), a ze względu na konkretne właściwości rany. Dlatego nie możemy Państwu jednoznacznie zalecić wyboru opatrunku np. na II stopień odleżyn, bo może się on okazać nieskuteczny.

Polecane środki znajdziesz na dole strony

Poniższe zestawienie ma na celu przybliżyć naszą ofertę i wskazać przydatne produkty.

opatrunki na odleżyny

Do czego przyczynia się wiedza na temat specjalistycznych opatrunków na odleżyny

Znajomość metod leczenia pozwala dopasować produkt do zaleceń lekarza prowadzącego i w przeciągu kilku dni, bądź tygodni zmienić stan rany na korzystniejszy. Atutami nowoczesnych metod leczniczych będą:

  • krótszy czas hospitalizacji i w konsekwencji szybsze dojście pacjenta do zdrowia,
  • niższe koszty leczenia (nawet, jeżeli koszt poszczególnych środków opatrunkowych jest wyższy),
  • zmniejszenie negatywnych efektów ran wywołanych w organizmie.

Znamienne cechy nowoczesnych opatrunków na odleżyny to:

  • powinny być dostosowane do dna rany i zapewniać jej właściwe środowisko,
  • chronią ranę przed urazami mechanicznymi,
  • zapobiegają przed kolonizacją drobnoustrojów lub zwalczają już istniejące tam niepożądane bakterie,
  • odpowiednia chłonność, dostosowana do lepszego gojenia rany, umożliwiająca kontrolę wysięku,

Zależnie od przypadku dobiera się opatrunki, które realizują też inne funkcje. Na przykład zwalczają infekcje, ograniczają ryzyko wtórnego zakażenia, niwelują działanie substancji toksycznych, utrzymują stałą temperaturę lub wilgotność rany.

Każdy z opatrunków dobiera się zależnie od wysięku rany, co jest jedną z podstawowych cech doboru.

Rodzaje opatrunków przeciwodleżynowych

Dobór opatrunku do rany zależy m.in. od stopnia odleżyn. Do tego przydatna jest skala Torrance'a, albo skale NPUAP lub EPUAP. Klikając w odnośnik otworzy się przed Państwem dokument opisujący poszczególne stopnie ran.

  • Opatrunki poliuretanowe

Popularnością cieszą się się opatrunki poliuretanowe w formie półprzepuszczalnej błony. Polecane są do stosowania profilaktycznego lub w przypadku odleżyn płaskich, bez wysięku lub z małą ilością wysięku. Charakteryzują się nieprzepuszczalnością wody oraz bakterii. Zwykle chronią rany przed czynnikami zewnętrznymi, przyspieszając jednocześnie ich gojenie. Właściwość tę zawdzięczamy regulacji wilgotności rany dzięki przepuszczaniu pary z jej powierzchni i utrzymywaniu temperatury.

Ze względu na to, że nie przepuszczają wody, stosuje się je również w profilaktyce przeciwodleżynowej.

Swoje zastosowanie mają głównie w przypadku odleżyn I i II stopnia. Jednego opatrunku można używać nieprzerwanie do 14 dni ale zalecana jest coś ścisła kontrola każdego dnia, a nawet kilka razy dziennie. Pamiętajmy, że stanowczo nie są zalecane do ran zainfekowanych.

Polecane produkty: Suprasorb P,

Drugi rodzaj opatrunków poliuretanowych przybiera postać gąbki, dzięki czemu ma wyższe zdolności absorpcyjne od wspomnianego kuzyna. Podobnie jak opatrunki w formie płytek (błon półprzepuszczalnych) izolują ranę termicznie i utrzymują jej wilgotność. Mimo większej objętości mają dużą zdolność do przepuszczania powietrza. Zastosowanie najczęściej znajdują w opatrywaniu ran głębokich od II do V st. Praktycy z powodzeniem stosują tego typu opatrunki wraz z lekami miejscowymi. Dopowiedzieć warto, że pianka Kendall AMD ma właściwości antybakteryjne - zawiera PHMB.

Polecane produkty: Kendall AMD,

Kendall AMD opatrunek piankowy

  • Opatrunki hydrokoloidowe

Ten rodzaj popularnie zwanych plastrów na odleżyny może przyjmować formę płytki, albo pasty. Używa się ich do leczenia ran z umiarkowanym albo dużym wysiękiem. Zazwyczaj są dostępne jako opatrunki jednowarstwowe, czyli tylko warstwa opatrunku przylega do rany i jednocześnie kontroluje wysięk. Od tego zwyczaju istnieje jednak odstępstwo, bowiem spotykamy również opatrunki hydrokoloidowe dwuwarstwowe. Druga warstwa - zewnętrzna ma za zadanie chronić przed kontaktem z moczem, kałem, czy bakteriami (jeśli drugiej warstwy nie ma, stosuje się opatrunki wtórne)

Opatrunek hydrokoloidowy charakteryzuje się:

  • samoprzylepnością
  • utrzymuje stałą temperaturę rany i zapewniają odpowiednią wilgotność,
  • aktywuje autolityczne oczyszczanie rany,
  • zmniejsza ból pacjenta odczuwany w okolicach odleżyny (cecha unikatowa),
  • zapobiega jej wyschnięciu,
  • sprzyja powstawaniu strupa (zależnie od etiologii rany).

Rana podlegająca leczeniu opatrunkami hydrokoloidowymi ma lekko kwaśny odczyn, co utrudnia rozwój bakterii.

Opatrunki hydrokoloidowe stymulują angiogenezę i proces ziarninowania. Wspierają aktywność enzymów, które rozpuszczają tkanki martwicze uzupełniając tym samym oczyszczanie rany w przypadku odleżyn od II do IV stopnia. Przyczyniają się do znacznego przyspieszenia procesu ziarninowania. Stosowane są zarówno do ran z rozwiniętą tkanką martwiczą.

Nie należy ich jednak stosować w przypadku infekcji rany. Opatrunki hydrokoloidowe na ranie mogą być maksymalnie do siedmiu dni. Przeważnie znajdują swoje zastosowanie w gojeniu odleżyn III stopnia. Do ran głębokich od II do IV stopnia o wiele skuteczniejsze okazują się opatrunki w postaci żelu, którymi dokładnie można wypełnić głębokie, trudno dostępne rany.

Popularne produkty:

Granuflex - opatrunek

Granugel (niektórzy mówią na niego maść na odleżyny, choć nie jest to do końca poprawne)

Granuflex

  • Opatrunki hydrofiber (hydrowłókninowe ) firmy ConvaTec

Opatrunki tego typu znajdą zastosowanie w przypadku ran zainfekowanych. Wykorzystanie właściwości jonów srebra przyczynia się do usuwania zakażeń bakteryjnych (gram-dodatnich, gram-ujemnych) oraz usuwania biofilmu na dnie rany. Ponadto tego typu opatrunki są w stanie pochłonąć 25 razy więcej wysięku niż ważą i dlatego stosuje się je nawet do ran z dużą ilością wysięku. Włókna, z których składa się opatrunek pochłaniają i unieszkodliwiają patogeny - dochodzi do sekwestracji.

Za prymarne właściwości opatrunków hydrofiber uznamy:

  • pochłanianie wysięku i drobnoustrojów chorobotwórczych w strukturę opatrunku,
  • stwarzanie wilgotnego środowiska w ranie, co przyspiesza gojenie (zależnie od właściwości i stadium rany),
  • brak kontaktu opatrunku ze skórą ułatwia jego zdejmowanie i niweluje pozostawianie resztek,
  • wysoką zdolność do absorpcji wysięku.

Wykorzystanie jonów srebra w opatrunkach hydrofiber może dodatkowo usuwać biofilm lub zakażenia bakteryjne. Ze względu na kontakt z infekcjami opatrunek powinien być zmieniany stosunkowo często, najpóźniej po 12 godzinach.

 

Polecane produkty:

Aquacel Ag Extra z jonami srebra. Skuteczny do eliminacji biofilmu oraz bakterii.

Atrauman Ag 10 x 10 cm, Atrauman Ag 5 x 5 cm op. 10 szt.

Aquacel plastry na odleżyny

  • Opatrunki hydrożelowe

Te produkty wiodą prym w leczeniu ran oparzeniowych, ale czy są w stanie poradzić sobie z odleżynami? Otóż najczęściej wykorzystuje się je w leczeniu ran z czarną martwicą. W tym przypadku skutecznie się je zdejmuje z rany, bez naruszania struktury naskórka.

Opatrunek hydrożelowy skutecznie oczyszcza rany i pochłaniania wysięku, co przyspiesza proces ziarninowania.

Są stosowane w początkowej fazie leczenia odleżyn. Czas ich stosowania jest dość krótki: od 12 do 24 godzin - wtedy tracą swoją wydajność. W uzasadnionych przypadkach, wobec czystych ran można wykorzystywać je maksymalnie do 3 dni.

  • Plastry alginianowe

Ze względu na swoją dużą chłonność stosowane są w pielęgnacji rany z wysiękiem i pojawiająca się krwią. Podczas pochłaniania wysięku plastry alginianowe zmieniają swoją postać na żel. Zwiększa to ich objętość, ale nie zmienia reakcji wobec rany. Mają właściwości hemostatyczne. Zależnie od opatrunku stosuje się je do około 12 godziny, a czasem dłużej.

Nie powinno się ich stosować wobec ran suchych.

Produkty: Suprasorb X Hydrobalans, Suprasorb A + Ag

Dodatkowe właściwości plastrów na odleżyny:

Na rynku możecie Państwo znaleźć opatrunki złożone, które zawierają składzie aktywowane związki chemiczne. Jednym z nich może być węgiel, który eliminuje nieprzyjemny zapach odleżyn.

W nielicznych przypadkach, gdy stosowane kompresów nie poprawiają stanu rany, stosuje się opatrunek kolagenowy Suprasorb C

Suprasorb C

Podsumowując - pomimo że nowoczesne opatrunki są droższe od standardowych, to czas leczenia jest skrócony o ponad 50%.

Zmniejsza całkowity koszt leczenia, a przede wszystkim znacznie zmniejsza powikłania blokuje pogarszanie się stanu pacjenta.

Zachęcamy zatem zastosowanie nowoczesnych metod leczenia instaluj nauki na temat odleżyn.

Najważniejszymi czynnościami podczas leczenia odleżyn są:

  • Stałe utrzymywanie wilgotności rany,
  • Regularne usuwanie nadmiernego wysięku, wydzieliny,
  • Zapobieganie zakażeniom zewnętrznym i działanie antybakteryjne jeżeli dojdzie do zakażenia (zwykle stosujemy do tego dwa różne rodzaje środków - nie zaleca się leczyć niezakażonej rany opatrunkami przeciwbakteryjnymi - zobacz opatrunki na rany zakażone) - dotyczy każdej rany nie tylko odleżyn,
  • Regularne oczyszczanie ran, ściśle związane z powyższym punktem.

Nowoczesne opatrunki powinny charakteryzować się następującymi cechami:

  • Mają charakter bariery przeciwdrobnoustrojowej,
  • Ale jednocześnie są przepuszczalne dla gazów, czyli pozwalają na wymianę gazową ("oddychanie", odparowanie),
  • Nie wywołują objawów alergicznych,
  • Są obojętne dla rany,
  • Nie podrażniają nowo powstałych tkanek,
  • Są nieprzywierające, dzięki czemu zmiana opatrunku jest atraumatyczna, i nie podrażnia gojącej się tkanki,
  • Ponadto opatrunki powinny utrzymywać stałą temperaturę w ranie i stałe pH.

Pomocna literatura oraz teksty:

Polecane artykuły około tematu odleżyn:

 

f Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco Wymieniaj punkty na nagrody

Poniżej znajdziecie Państwo asortyment stosowany podczas leczenia odleżyn:

Podziel się swoim komentarzem z innymi

Polecane

Fresubin HP Energy 1000 ml (8 szt.)

Fresubin HP Energy 1000 ml (8 szt.)

294,00 zł brutto/1op.2352 pkt.
Fresubin HP Energy 500 ml. EasyBag  (15 szt.)

Fresubin HP Energy 500 ml. EasyBag (15 szt.)

315,00 zł brutto/1op.2520 pkt.
Cavilon krem ochronny do skóry 92 g.

Cavilon krem ochronny do skóry 92 g.

62,00 zł brutto/1szt.496 pkt.
Atrauman Ag 10 x 20 cm. (10 szt.) - Hartmann

Atrauman Ag 10 x 20 cm. (10 szt.) - Hartmann

172,80 zł brutto/1op.1382.40 pkt.
Askina Calgitrol Paste 15 g. (1 szt.) - Braun

Askina Calgitrol Paste 15 g. (1 szt.) - Braun

30,00 zł brutto/1szt.240 pkt.
Actilite 10 x 20 cm. (1 szt.)

Actilite 10 x 20 cm. (1 szt.)

23,30 zł brutto/1szt.186.40 pkt.
Farmactive Silver Spray 125 ml (1 szt.)

Farmactive Silver Spray 125 ml (1 szt.)

52,49 zł brutto/1szt.419.92 pkt.
Comfeel Plus Contour 6 x 8 cm. (1 szt.)

Comfeel Plus Contour 6 x 8 cm. (1 szt.)

29,60 zł brutto/1szt.236.80 pkt.
Bactigras opatrunek 10 x 10 cm. (10 szt.)

Bactigras opatrunek 10 x 10 cm. (10 szt.)

33,00 zł brutto/1op.264 pkt.
Bactigras opatrunek 15 x 20 cm. (10 szt.)

Bactigras opatrunek 15 x 20 cm. (10 szt.)

61,00 zł brutto/1op.488 pkt.
Intrasite Gel 15 g S&N

Intrasite Gel 15 g S&N

24,99 zł brutto/1szt.199.92 pkt.
pixelpixelpixelpixelpixel