Spis treści
- Substancje Czynne
- Spektrum Działania
- Porównanie właściwości preparatów do szybkiej dezynfekcji powierzchni odpornych na działanie alkoholi.
- Porównanie właściwości preparatów do szybkiej dezynfekcji powierzchni nieodpornych na działanie alkoholi.
- Porównanie właściwości preparatów do dezynfekcji dużych powierzchni zmywalnych
- Karty charakterystyki i inne dokumenty
- Obliczanie stężenia roztworu roboczego
- Instrukcje mycia i dezynfekcji rąk wg EN 1500
PODSTAWOWE SUBSTANCJE CZYNNE PREPARATÓW DEZYNFEKCYJNYCH
- Alkohole (np. alkohol etylowy, propylowy, butylowy)
Alkohole i ich mieszaniny są podstawowym składnikiem preparatów do dezynfekcji rąk, skóry oraz do szybkiej dezynfekcji małych powierzchni odpornych na ich działanie. - Aldehydy (np. aldehyd glutarowy, aldehyd bursztynowy)
Są podstawowymi składnikami klasycznych preparatów do dezynfekcji narzędzi i endoskopów. - Aminy (np. czwartorzędowe zw. amoniowe, QAV, glukoprotamina)
To typowe składniki mieszanin preparatów do dezynfekcji dużych powierzchni zmywalnych i instrumentów medycznych. - Związki chloru (np. aktywny chlor)
Substancją czynną uwalnianą z tych związków jest bardzo skuteczny aktywny chlor wykorzystywany w preparatach do dezynfekcji powierzchni, także zanieczyszczonych substancjami organicznymi (wydzieliny ustrojowe, krew). Wadą preparatów opartych na chlorze jest ich nieprzyjemny, duszący zapach. - Związki tlenowe (np. nadboran sodu, nadsiarczan potasu, nadwęglan sodu)
Te związki są bardzo bezpiecznymi pod względem toksykologicznym składnikami środków do dezynfekcji narzędzi, sprzętu anestezjologicznego i inkubatorów. Czynnikiem bójczym w tych produktach jest aktywny tlen. - Kwasy (np. kwas nadoctowy)
To podstawowy składnik preparatów do dezynfekcji aparatury hemodializacyjnej, a także endoskopów giętkich. - Octenidyna (dichlorowodorek octenidyny)
Dichlorowodorek octenidyny − kationowo-czynny środkek antyseptyczny. Działa bakteriobójczo, uszkadzając ścianę komórki i powodując lizę komórki bakteryjnej. Badania wykazują, że efekt zapobiegania przez octenidynę wtórnemu zakażeniu skóry jest długotrwały, występuje nawet po czasie jej rozkładu. Dichlorowodorek octenidyny nie wchłania się ze skóry i błon śluzowych, nie jest toksyczny, w niższych stężeniach cechuje się wysoką skutecznością , może być stosowany u wcześniaków i niemowląt. Dichlorowodorek octenidyny jest głównym składnikiem grupy antyseptyków do bezbolesnego odkażania i leczenia ran, skóry i błon śluzowych produkcji firmy Schulke&Mayr. - Chlorheksydyna
Syntetyczny antyseptyk, pochodna biguanidu. Stosowana w postaci glukonianu lub octanu. Jest używana głównie jako środek odkażający skórę, błony śluzowe, jamę ustną oraz narzędzia chirurgiczne.
Więcej na temat metod dezynfekcji piszemy w dziale pt. Dezynfekcja
Polecamy też inne działy i poradniki:
Chcemy, aby w zakładce "informacje ogólne" znalazły się wiadomości, które pomogą Państwu w pracy. Dlatego z przyjemnością odpowiemy na wszelkie pytania związane z doborem i stosowaniem preparatów dezynfekcyjnych, a udzielone odpowiedzi zostaną opublikowane.
Podziel się swoim komentarzem z innymi