Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Do tańszej wysyłki brakuje Ci:250 zł,
a do darmowej:450,00 zł

Opatrunek na tatuaż

Zobacz ceny opatrunków na tatuaż

Skutecznym sposobem zabezpieczania tatuaży stało się stosowanie opatrunków foliowych. To specjalna folia przeznaczenia medycznego, która stanowi zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi (wodą, kurzem i bakteriami), a jednocześnie umożliwia swobodne oddychanie skóry i regenerację ran powstałych podczas zabiegu tatuowania.

Opatrunek na tatuaż:

  • z jednej strony zabezpiecza tatuaż i ranę,
  • z drugiej przyspiesza gojenie się skóry dzięki specjalnym właściwościom opatrunku.

 Opatrunek foliowy suprasorb F

Suprasorb F.
Sterylny opatrunek foliowy
10 x 12 cm. (10 szt.)

Suprasorb F.
Opatrunek foliowy na rolce
10 cm. x 10 metrów

Opatrunek foliowy z ramką
Tegaderm
6 cm. x 7 cm. (1 szt.) 

Kliknij w produkty aby zobaczyć ceny i zamówić opatrunek

Opatrunki foliowe są powszechnie wykorzystywane w służbie zdrowia do zabezpieczania otarć, skaleczeń, odleżyn, czy po prostu jako plastry.
W oparciu o tę technologię opracowano opatrunki do tatuaży, które różnią się głównie marką, choć mogą mieć też dodatkowe właściwości nawilżające.

Opatrunki foliowe zabezpieczają tatuaże przed tarciem powodowanym przez ubrania nawet podczas aktywności fizycznej.

Stanowią bardzo dobrą ochronę przed wodą, bo nie pozwalają jej przedostawać się pod powierzchnię opatrunku.

Sam opatrunek dobrze trzyma się na skórze zarówno potraktowany strumieniem wody jak i podczas kąpieli. Teoretycznie korzystać z nich można nawet w basenie, w chlorowanej wodzie, która może rozpuszczać inne tradycyjne środki zabezpieczające. Praktycznie jednak, świeżo po zabiegu zabronione jest kąpanie się w basenach, i innych akwenach. Nie należy też opalać się na słońcu i w solarium. Ponadto radzimy unikać sauny.

 

Gojenie tatuażu – jak długo nosić folię ochronną? i ile to kosztuje?

  • Opatrunek powinno się nosić na tatuażu około:
    • tydzień do 2 tygodni dla małych tatuaży
    • 2-3 tygodnie dla średnich tatuaży (wielkości ok. 10x10 do 15x15 cm)
    • nawet 4-5 tygodni dla większych tatuaży (obejmujących całą rękę lub większą część ciała)
  • Dodajmy że nie wydano jasnego zalecenia odnośnie zabezpieczania tatuaży opatrunkiem. Najważniejsze jest zabezpieczanie go przez pierwsze 2-3 dni od wykonania.
  • Najważniejsze jest dobre zabezpieczenie tatuażu (a właściwie rany) przez pierwsze dni po wyjściu z salonu tatuażu. Wtedy rana jest najbardziej narażona na zabrudzenia i infekcje. Prawidłowe gojenie pozwala też prawidłowo wypełniać tkanki.
  • Obecnie standardem jest zabezpieczanie tatuażu opatrunkiem. Niedopuszczone jest stosowanie folii spożywczej, która nie przepuszcza powietrza.
  • Opatrunek zmienia się co kilka dni, zależnie od tego, jaki opatrunek jest stosowany. Opatrunki medyczne zwykle mogą być noszone przez 2-3 dni, a nawet do 5 dni. Proszę zapoznać się z opisem kupowanego opatrunku.
  • Najlepiej stosuj opatrunki sterylne (jałowe), a przed zdjęciem opatrunku i nałożeniem kolejnego dobrze umyj ręce (lub zdezynfekuj dla większego bezpieczeństwa).
  • Jeżeli opatrunek był dobrze nałożony rana nie wymaga przemywania. Jest to jednak czynność zalecana. Służą do tego zarówno środki do mycia tatuaży, albo środki do dezynfekcji skóry (odkażania).
Koszt zabezpieczenia jednego tatuażu wynosi ok. 20 złotych dla średniej wielkości tatuażu ok. 10x10 cm. Jest to cena zabezpieczenia na około dwa tygodnie (10 opatrunków sterylnych).

Obok zabezpieczania samych tatuaży należy również dbać o higieniczne warunki pracy w salonie tatuażu. Szersza oferta dla tatuażystów dostępna jest  we wskazanym dziale.

W naszej ofercie znajdziecie też Państwo szereg wyposażenia medycznego do leczenia ran. Polecamy np. opatrunek hydrokoloidowy, jako skuteczną alternatywę opatrunków gazowych

Materiał opatrunku foliowego nie ma negatywnego wpływu na tatuaż

Jest nieprzywierający, co oznacza, że można nim „zakleić” skórę tak by nie spadał w ruchu, na skutek tarcia, czy pod wpływem wody, ale zarazem nie przykleja się tak silnie jak plastry, czy przylepce. Nie zawiera kleju, który wpływałby negatywnie na ranę - tatuaż.

Tego rodzaju opatrunki nie mają warstwy przylepnej. Dzięki czemu zdejmuje się łatwo i nie dochodzi do ich przerywania.

Opatrunki foliowe paroprzepuszczalne znajdziecie w różnych miejscach - nie tylko w studiach tatuażu, które często zastrzegają, że jedynie ich folia skutecznie chroni tatuaże. Skuteczne będą produkty firm Lohmann&Rausher lub Hartmann. Radzimy kupować opatrunki jałowe (sterylne).

Jak pielęgnować tatuaż zaraz po zabiegu

Pielęgnacja tatuażu leży nie tylko w gestii klienta, ale także osoby, która tatuaż wykonuje. Bowiem dobry efekt świadczy o reputacji tatuatora.

Z reguły tatuażyści nakładają krem ochronny i folię zabezpieczającą, które należy nosić przez pierwszą dobę. Dopiero potem warto zastosować opatrunek ochronny. Tatuażysta przeważnie udziela instrukcji pielęgnacji.

Drugiego dnia po zabiegu z reguły przemywamy tatuaż wodą z mydłem, dokładnie osuszamy (ręcznikiem kuchennym, który się nie pyli) i zabezpieczamy opatrunkiem foliowym. Warto pamiętać, aby zakładać opatrunek w higienicznych warunkach – umyć ręce, założyć jednorazowe rękawiczki. Równie istotne jest zdjęcie obu warstw ochronnych samego opatrunku – jeśli przez pomyłkę zostawimy zabezpieczenie, opatrunek nie będzie przepuszczał powietrza.

Instrukcja użytkowania opatrunków foliowych na tatuaż

Szczelnie nałożony opatrunek foliowy możemy nosić przez 2-3 doby. Czasem pod wpływem bardziej intensywnego zagniecenia lub zabrudzenia warto nałożyć nowy opatrunek.

Opatrunek foliowy dobieramy do wielkości tatuażu, zaklejamy nim całą jego powierzchnię, tak aby część opatrunku wystawała poza jego obrys. Dzięki temu będzie szczelnie zabezpieczony co pozwoli skórze na dobre gojenie się.

Problemem nie jest nakładanie na siebie kolejnych warstw opatrunków, gdy kształt tatuażu jest nieregularny. Najlepiej oczywiście nakleić jedną warstwę.

 

Jeśli tatuaż znajduje się na dłoni, albo na stopie należy zwiększyć bezpieczeństwo i dodatkowo korzystać z płynów antybakteryjnych, najlepiej polecanych przez tatuażystę. Warto dokładnie zabezpieczać te miejsca przed wyjściem z domu.

Nowe tatuaże warto szczególnie zabezpieczać przed kontaktem ze zwierzętami.

Czy folia spożywcza lub pakowa nadają się do zabezpieczania tatuażu?

Do zabezpieczenia tatuażu nie należy używać folii przemysłowej, czyli folii spożywczej, albo folii do pakowania. Utrudniają one gojenie się ran - blokują oddychanie skóry.

Zdawałoby się, że tego typu folia nie różni się od opatrunków foliowych - różnica jednak jest znacząca. Przede wszystkim folia spożywcza i pakowna są szczelne - nie przepuszczają powietrza. To sprawia, że skóra w danym miejscu nie może oddychać, poci się i nagrzewa, a w dodatku częściej będą powstawać strupy. Nie ma utrzymanej paroprzepuszczalności i wymiany tlenowej. To utrudnia gojenie się ran powstałych podczas zabiegu, bo brak powietrza ogranicza efekt naskórkowania. W efekcie tatuaż może goić się czterokrotnie dłużej względem stosowania opatrunków foliowych. Jeśli już przyjdzie Ci ją zastosować, postaraj się zdjąć ją jak tylko dotrzesz do domu. Na noc warto zabezpieczyć skórę profesjonalnym opatrunkiem, aby nie ocierał się o pościel.

Jak pisaliśmy we wstępie opatrunki foliowe mają te właściwości i szczelnie zabezpieczają miejsce tatuażu.

Czy należy owijać tatuaż na noc?

Tak, tatuaż powinien być chroniony 24 godziny na dobę - jeżeli mamy do czynienia z dobrym opatrunkiem. Jeśli nie stać nas na profesjonalne opatrunki do pełnego wygojenia - 3-5 dni - to warto eksponować tatuaż na gołym ciele, a chronić go tylko wtedy gdy jest noszony pod ubraniem, pościelą, albo podczas kąpieli. Zdecydowanie zabronione jest kąpanie się w morzu.

Co to jest sztuczna skóra - opatrunek (apteka, czy sklep internetowy?)

Opatrunek "sztuczna skóra" to produkt bezbarwny, cienki i nieinwazyjny dla ciała. Pozwala skórze oddychać i doskonale chroni przed zanieczyszczeniami i infekcjami. Wymagania te spełniają opatrunki przedstawione w tym tekście. Z ich pomocą mikro-rany goją się szybciej, a zatem ryzyko przykrych konsekwencji wykonania tatuażu jest znikome.

Nie ma różnicy, czy apteka internetowa, czy sklep wysyłają do Ciebie towar - najważniejsza jest decyzja wyboru produktu - powinien być medycznej jakości, bez niepotrzebnych substancji. Przede wszystkim opatrunek musi spełniać swoje zadanie, za co odpowiadają jego stosowne cechy. Apteka będzie ważnym wyborem jeżeli decydujesz się na zakup produktu refundowanego i masz na niego receptę. We wszystkich innych przypadkach towar będzie dokładnie taki sam, pochodzący od producenta. Odradzamy natomiast kupować opatrunki na tatuaż bez atestów, opisów i dokładnej charakterystyki - są to zwykle wyroby chińskie, których jakość bywa wątpliwa (podejrzanie tania apteka internetowa może oferować takie produkty, dlatego warto rozglądać się za rekomendowanymi markami)

Czy tatuaż przylepny wymaga ochrony?

Nie.


Ekonomiczne argumenty stosowania opatrunków i rękawów ochronnych na tatuaż

Naszym zdaniem korzystanie z opatrunków foliowych do zabezpieczenia tatuażu jest kosztem koniecznym. Stanowi jedynie procent kosztów zabiegu. Pozwala w pełni zadbać o nowo powstały tatuaż, zabezpieczyć go w pierwszej, najbardziej wrażliwej fazie przyswajania. W dodatku korzystanie z opatrunków foliowych jest bardzo wygodne, bo dzięki nim nie musimy ograniczać swojej codziennej aktywności po zabiegu.

Warto dodać, że tatuaż powinno zabezpieczać się także na noc. Pod kołdrą i piżamą powstaje duże tarcie, które może przyczynić się do zauważalnych zmian dzieła.

Opatrunki na tatuaż zwane są niekiedy rękawami ochronnymi, choć nie ukrywamy, że wiele osób tutaj po prostu myli dwa odmienne produkty.

Przeciwwskazania:

Opatrunek na tatuaż powinien składać się jedynie z folii przywierającej. Nie powinien mieć fragmentu włókniny - takiej jak do ran.

 

f Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco Wymieniaj punkty na nagrody

 Produkty polecane dla salonów tatuażu:

Podziel się swoim komentarzem z innymi

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixel