- Substancje Czynne
- Spektrum Działania
- Porównanie właściwości preparatów do szybkiej dezynfekcji powierzchni odpornych na działanie alkoholi.
- Porównanie właściwości preparatów do szybkiej dezynfekcji powierzchni nieodpornych na działanie alkoholi.
- Porównanie właściwości preparatów do dezynfekcji dużych powierzchni zmywalnych
- Karty charakterystyki i inne dokumenty
- Obliczanie stężenia roztworu roboczego
- Instrukcje mycia i dezynfekcji rąk wg EN 1500
Przedstawiamy Państwu pełną paletę środków dezynfekcyjnych wiodących producentów, gwarantującą najwyższe bezpieczeństwo pacjentów i personelu medycznego.
Kryteria doboru środków dezynfekcyjnych
Oferta nasza obejmuje preparaty do: dezynfekcji rąk, skóry i błon śluzowych. Oprócz antyseptyków dużą grupę stanowią środki do mycia i dezynfekcji instrumentów medycznych, powierzchni, sprzętu (np. inkubatorów) oraz profesjonalne systemy dozowania i sprzęt pomocniczy (np. wanny dezynfekcyjne).
Przy doborze środków dezynfekcyjnych podstawowymi kryteriami powinny być:
- substancje czynne danego preparatu (ważne np. przy określaniu tolerancji materiałowej i szkodliwości dla personelu, np. toksyczność wziewna),
- spektrum działania (zwane też "spektrum aktywności biobójczej"),
- czas wymagany do osiągnięcia działania bójczego produktu (zwany w skrócie "czasem działania"),
- stężenie roztworu roboczego (ważne przy obliczaniu ceny 1 litra roztworu roboczego).
Szczególną uwagę w przypadku preparatów stosowanych w rozcieńczeniu należy zwrócić na wymagane stężenie. Często zdarza się, że produkt pozornie tańszy, po przeliczeniu i porównaniu ceny litra roztworu roboczego okazuje się być kilka-, a nawet kilkunasto razy droższy.
Równie istotny jest czas działania. W przypadku preparatów mających długi czas działania może się okazać, że dla zapewnienia ciągłości pracy konieczny byłby zakup dodatkowych kompletów narzędzi, co wiązałoby się z dużo wyższymi kosztami niż zastosowanie preparatu o krótkim czasie działania.
Ogólna charakterystyka preparatów dezynfekcyjnych powinna zawierać następujące informacje o produkcie:
- związki aktywne – czyli skład preparatu
- spektrum działania
- czas działania
- stężenie użytkowe
- obszar zastosowań
- postać produktu
- barwa
CZAS DZIAŁANIA PREPARATU
W zależności od indywidualnych potrzeb stosującego preparat można dobrać czas, w którym środek będzie skuteczny. W przypadku koncentratów czas działania w stosunku do stężenia roztworu jest odwrotnie proporcjonalny, czyli im wyższe będziemy stosować stężenie roztworu, tym czas działania będzie krótszy.
STĘŻENIA ROZTWORÓW
Większość preparatów dezynfekcyjnych do mycia i dezynfekcji narzędzi oraz dużych powierzchni występuje w postaci koncentratów i dlatego podstawową czynnością jest dokładne przygotowanie roztworów roboczych w odpowiednim stężeniu.
Najczęściej podawanym i wymaganym jest stężenie procentowe roztworów. Wyjątek stanowią produkty chlorowe do dezynfekcji powierzchni w postaci tabletek, gdzie stężenia są również podawane są w ppm. (part per milion) np. Haz-Tabs, Medicarine, Suma Tab D4. itp.
INFORMACJE DOT. WYBORU ODPOWIEDNICH ŚRODKÓW
Więcej szczegółowych informacji na temat wyboru odpowiednich preparatów, sprzętów, czy urządzeń potrzebnych do pracy znajdziecie Państwo w górnym menu "Poradniki" w zakładkach:
- "Baza wiedzy o produktach" - opisujemy tam gamę dostępnych u nas środków z informacjami, jak najlepiej je wykorzystać oraz co dobrać do swoich potrzeb. preparatów potrzebnych w konkretnych sytuacjach,