Dezynfekcja wysokiego poziomu
Dezynfekcji wysokiego poziomu dotyczy instrumentów, które miały kontakt z błonami śluzowymi pacjentów lub klientów.
Dużą rolę odgrywa w miejscach, w których rotacja sprzętu jest niewielka i już za parę godzin ponownie korzysta się ze zdezynfekowanego narzędzia.
Przeważnie odbywa się to w gabinetach prywatnych lub salonach medycyny estetycznej - kwestia preferencji specjalistów. Przy niewielkim asortymencie przemawia za nią niższy koszt od sterylizacji.
Informacja dla osób, które dopiero zapoznają się z tematem: dezynfekcja dzieli się na trzy stopnie / poziomy:
- dezynfekcja niskiego poziomu – polega na redukcji wegetatywnych form bakterii (oprócz prątek gruźlicy), wirusów osłonowych oraz grzybów.
- dezynfekcja średniego poziomu – to proces redukcji wszystkich gatunków form wegetatywnych bakterii (w tym Tbc), wirusów (osłonkowych i bezosłonkowych) oraz grzybów.
- dezynfekcja wysokiego poziomu – oprócz powyższych redukuje spory, czyli formy przetrwalnikowe - z wyjątkiem niewielkiej ich ilości.
Dezynfekcja wysokiego poziomu definicja
To całkowita eliminacja wszystkich mikroorganizmów na instrumencie z wyjątkiem niewielkiej liczby sporów bakterii.
W definicji FDA znajdziemy dokładniejszy zapis:
Dezynfekcja wysokiego poziomu polega na użyciu środka dezynfekującego w określonym czasie kontaktu do eliminacji odpowiednich gatunków sporów na poziomie sześciu logarytmów.
Niezbędnym elementem dezynfekcji jest uprzednie czyszczenie instrumentów. Cały proces ma wykluczyć przenoszenie infekcji. Nie jest często stosowany, bo bardziej skuteczna i często konieczna jest sterylizacja, która również ma zdolność niszczenia form przetrwalnikowych. Dezynfekcja wysokiego poziomu dotyczy głównie instrumentów semi krytycznych przeznaczonych do kontaktu z błonami śluzowymi.
Postępowanie podczas pracy kontaktującej z błonami śluzowymi
Szczególnie po zabiegach podczas, których dochodzi do kontaktu z błonami śluzowymi należy bezwzględnie dokonać dezynfekcji wysokiego poziomu lub sterylizacji sprzętu medycznego i narzędzi. Istotne jest również by zadbać o dezynfekcję rąk pracowników. Konieczne będzie również korzystanie ze środków ochrony osobistej – rękawiczek, fartuchów, a dodatkowo masek lub czepków.
Błony śluzowe wykazują pewną odporność na pospolite spory bakteryjne, ale są wrażliwe na działanie innych drobnoustrojów chorobotwórczych (bakterii, wirusów, prątek). Z tego względu instrumenty semi krytyczne, jak endoskopy, wiertła dentystyczne, sondy USG, łyżki laryngoskopowe, cytoskopy itd. poddaje się dezynfekcji wysokiego poziomu. Minimalizuje się tym samym ryzyko przeniesienia spor.
Błony śluzowe stwarzają dobre warunki do rozwoju form przetrwalnikowych (spor) mikroorganizmów chorobotwórczych. Takich jak:
- Bacillus subtilis,
- Bacillus cereus,
- Clostridium sporogenes,
- Clostridium difficile.
Preparaty wykorzystywane do dezynfekcji wysokiego stopnia
Niszczenie form przetrwalnikowych wymaga środków dezynfekujących o wysokim stężeniu i silnym działaniu, albo zastosowania temperatur wyższych niż 95oC.
Do niedawna popularną substancją bójczą był aldehyd glutarowy. Obecnie się od niego odchodzi ze względu na wytwarzanie oparów toksycznych dla personelu.
W proponowanych przez nas preparatach znajdziecie Państwo takie substancje jak:
- Kwas nadoctowy
- Nadtlenek wodoru (oba akceptowane przez FDA)
- Nadwęglan sodu w połączeniu z TAED
|
Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe cechy preparatów, które dobiera się zależnie od potrzeb:
- zawartość kompleksu enzymów (lipaza, proteaza, amylaza), które oferują wysokie właściwości myjące – Gigasept Pearls, Gigazyme X-tra
- zapobieganie tworzenia się biofilmu na narzędziach – Gigasept PAA
- zawartość inhibitorów korozji (do dezynfekcji maszynowej i manualnej) – Gigasept Instru AF
- możliwość spryskania powierzchni – Distel
- wysoka kompatybilność materiałowa, umożliwiająca dezynfekcję endoskopów giętkich – Gigasept Pearls
Powyższe cechy nie są ułożone w według ważności.
Istotny jest również sposób dopuszczenia tych produktów do użycia. Cenne będzie dla nas korzystanie z preparatów zgodnych z normą EN14885 fazą 2, etapem 2, które poddano testom symulującym działanie w prawdziwych warunkach szpitalnych.
Przebieg procesu
Dezynfekcja wysokiego poziomu odbywa się z reguły z wykorzystaniem wysokiego stężenia środków biobójczych. Ze względu na różnorodność instrumentów, możemy posilić się jedynie na ogólne rady dotyczące wstępnego czyszczenia.
- Przed dezynfekcją przystępuje się do dokładnego czyszczenia instrumentów medycznych.
- Czyszczenie polega na usuwaniu widocznych zabrudzeń – materii organicznej i nieorganicznej. Czyszczenia można dokonywać mechanicznie lub za pomocą substancji enzymatycznych, które zawierają niektóre wskazane środki do dezynfekcji wysokiego poziomu.
- Naszym zdaniem, środki z zawartością enzymów są obecnie najskuteczniejsze na rynku. Czyszczenie instrumentów i wyposażenia przed dezynfekcją jest ważne, bo usuwane są zanieczyszczenia, które skutecznie ograniczają działanie dezynfektorów.
- Czyszczenia instrumentów należy dokonywać również przed sterylizacją – wszelkie pozostałości krwi, czy tkanek sprawiają, że narzędzie nie jest prawidłowo oczyszczone, a brud się zapieka podczas sterylizacji. Prowadzi to następnie do korozji lub utraty właściwości stali. Więcej piszemy o tym w tekście odnośnie konserwacji narzędzi.
Ogólne porady
- Dezynfekcja wysokiego poziomu jest również zalecana podczas zakażeń HBV, HCV, HIV, a także Tbc. Wskazane preparaty skutecznie inaktywują te patogeny, które mogą przyczyniać się do kontaminacji instrumentów.
- Proszę pamiętać o dokładnym płukaniu endoskopów z resztek substancji dezynfekujących, które podczas pracy mogą wywołać oparzenia. Więcej na ten temat napiszemy w materiale odnośnie dezynfekcji endoskopów.
- W przypadku endoskopów dezynfekcja wysokiego poziomu jest trudna ze względu na ich skomplikowaną budowę. Endoskopy muszą być rozkładane na części, dlatego przeważnie dezynfekuje się je maszynowo w specjalnych urządzeniach.
- Do mycia i dezynfekcji endoskopów w mniejszych placówkach medycznych posłużą podłużne wanienki dostosowane wielkością do tych wyrobów medycznych.
Z preparatów polecanych do dezynfekcji endoskopów warto wskazać Gigasept Pearls oraz Anioxyde 1000
Polecane kategorie sklepu internetowego:
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
tagi:
środki dezynfekcyjne wysokiego poziomu
dezynfekcja wysokiego stopnia
Literatura fachowa:
Wytyczne do dezynfekcji i sterylizacji w zakładach opieki zdrowotnej, 2008 r.
f | Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco | Wymieniaj punkty na nagrody |