Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Do tańszej wysyłki brakuje Ci:250 zł,
a do darmowej:450,00 zł

Maść oraz żel sprzyjający leczeniu ran

Zobacz inne produkty na odleżyny

Zobacz skuteczne preparaty w postaci maści lub żelu sprzyjające leczeniu ran. Przed zakupem należy zapoznać się ze specyficznym działaniem każdego preparatu.

Czytaj opis pod listą produktów, jeśli szukasz konkretnych rozwiązań.

( ilość produktów: 11 )

Co pomaga na szybkie gojenie się ran?

Nie ma idealnego środka, który w magiczny sposób przyspieszyłby leczenie ran. Wszystkie procesy wymagają po prostu czasu, aby organizm wykorzystał swoje możliwości rekonstrukcji.

Można oczywiście znacznie przyspieszyć leczenie, a przede wszystkim ograniczyć pogarszanie się stanu rany. Wymaga to kompleksowego podejścia i myślenie o jednym sprawdzonym rozwiązaniu jest tutaj błędne.

Dlatego opracowano strategię leczenia ran, wymagającą holistycznego podejścia do pacjenta, obejmującą też szeroką gamę czynników które bierze się pod uwagę podczas doboru opatrunków, maści oraz żeli.

W tym tekście wskazujemy produkty na poszczególne stany w jakich znajduje się pacjent. Należy jednak pamiętać, że wybór zawsze powinien być dyktowany szerszą diagnostyką pacjenta i tu kierujemy Państwa do działu Odleżyny, w którym wskazujemy najnowsze wytyczne, jakimi należy się kierować. Podkreślamy też, że są to środki użytku profesjonalnego i nie powinny być stosowane bez konsultacji z lekarzem.

Maść oraz żel sprzyjające leczeniu ran

Wybierając sposób leczenia warto zapytać także:

Dlaczego maść, a nie opatrunek?

Opatrunki są równie skuteczne i podobnie jak maście/kremy oraz żele powinno się je stosować do pielęgnacji ran zgodnie z ich zastosowaniem. Środowisko rany może mieć różne właściwości dlatego najpierw należy sklasyfikować ranę i stan pacjenta, a potem dobrać do niej odpowiednie opatrunek. Działanie odwrotne może przyczynić się do komplikacji, niepotrzebnej straty czasu w leczeniu, a także pogorszeniu rany, kiedy właściwe leczenie powinno przynosić rezultaty właściwie od razu.

Maść na rany zwykle jest stosowana w ranach bez wysięku - często ma po prostu ma cel przeciwdziałania infekcji. Używana jest także w otarciach, zapaleniach skóry, w miejscach w których nie doszło do uszkodzenia naskórka.

 

W dodatku, plastry są skuteczne, jeżeli rana jest należycie oczyszczona.

Oczyszczanie ran zdecydowanie poprawia ich kondycję, a leczenie sprzyja wilgotne środowisko zapewniane przez wybrane opatrunki.

 

Istota oczyszczania rany przed zastosowaniem innych środków leczniczych

Oczyszczanie rany jest ważnym krokiem w procesie leczenia, ponieważ pozwala na usunięcie zanieczyszczeń, bakterii i martwej tkanki, które mogłyby utrudniać gojenie się rany.
Bakterie i inne zanieczyszczenia mogą powodować zakażenie rany, co może prowadzić do rozwoju infekcji i opóźnienia w gojeniu. W przypadku ran głębokich, odleżyn, nieoczyszczanie ich może prowadzić do rozwoju powikłań, albo martwicy tkanek.
Bardziej wymagające są rany zakażone lub zagrożone infekcją. Stosuje się w nich zwykle opatrunki na rany zakażone, zawierające jony srebra lub wykorzystuje srebro koloidalne. Tego typu rany częściej też płucze sie roztworami do zwalczania infekcji.
Ważne jest, aby pamiętać, że rana musi być stale monitorowana i ewentualnie przemywana, gdy jest to konieczne - a najlepiej przy każdej zmianie opatrunku.
Obecnie uważa się, (choć nie jest to ogólna zasada, ale powiedzmy "większościowa"), że opatrunek lub żel powinien być utrzymywany na ranie jak najdłużej - bez ingerencji. To pozwala mu pracować, oczywiście jeżeli widać postęp w leczeniu.

 

Nie wszystkie metody są odpowiednie dla wszystkich pacjentów.

W tym kontekście chcemy przytoczyć pewną anegdotę. Swojego czasu bardzo popularnym środkiem do wspomagania leczenia ran był Granuflex. Niemniej popularność tej maści na rany wyprzedziła wiedzę na temat stosowania tego produktu, albowiem osoby polecające produkt nie wskazywały na ograniczenia jego użycia. Z tego powodu często był stosowany niezgodnie z przeznaczeniem - w niektórych przypadkach nie wspomagał leczenia, a czasami nawet pogarszał stan rany. Tego typu błędy można oczywiście przypisać wszystkim produktom, dlatego raczej należy pochylić się nad zgłębianiem ulotek i zastosowania produktów, niż szukać winnych.

 

Maść na trudno gojące się rany otwarte

Uniwersalnym rozwiązaniem do wspomagania rozwoju ran będzie Microdacyn, albo Prontosan Acute Żel

Microdacyn Prontosan Acute Wound Gel

 

Do głębszych i bardziej rozległych ran zamiast maści polecamy: Prontosan Żel

Prontosan Żel

 

Jaki lek na trudno gojące się rany?

Jest to na tyle kompleksowe pytanie, że możemy jedynie wskazać dalszą lekturę. Polecamy opatrunki na trudno gojące się rany oraz zapoznanie się szerzej z metodologią leczenia ran.

 

Jakie są metody na wyciąganie ropy z rany?

Jeśli chodzi o leczenie ran z ropnym wysiękiem kluczem jest systematyczność. Ważne jest, aby regularnie czyścić ranę i używać zarówno soli fizjologicznej, jak i środków antyseptycznych, aby upewnić się, że rana jest odpowiednio odkażana.

Regularność odkażania i oczyszczania jest bardzo ważna.

Podczas zmiany opatrunku ranę należy ponownie oczyścić. Pomaga to usunąć wszelkie bakterie lub zanieczyszczenia, które mogły się nagromadzić od ostatniej zmiany opatrunku. Ważne jest również, aby stosować odpowiedni rodzaj opatrunku na ranę. Różne rodzaje opatrunków są zaprojektowane tak, aby zapewnić różne poziomy ochrony i chłonności.

Jeśli chodzi o leczenie zainfekowanych ran (czyli zwykle ropiejących), ważne jest, aby stosować dwa środki antyseptyczne z różnymi substancjami czynnymi. Pozwala to obniżyć ryzyko nabycia oporności przez patogeny występujące w ranie. Tutaj radzimy zapoznać się z tabelą kompatybilnych środków antyseptycznych oraz opatrunków.

Dzieje się tak, ponieważ stosowanie dwóch środków antyseptycznych z różnymi substancjami czynnymi zwiększa spektrum działania preparatów antyseptycznych, a tym samym ich skuteczność w zmniejszaniu liczby drobnoustrojów w ranie.

 

Nie zapominajmy o terapii podciśnieniowego leczenia ran

 

Dlaczego właściwie rany nie chcą się goić?

Istnieje wiele powodów, dla których rany mogą się nie goić. Niektóre z nich to:
  • Brak dostępu do odpowiedniej opieki medycznej - jeśli rana jest zanieczyszczona lub jej brzegi są rozwarstwione, może to utrudniać proces gojenia. Rany nieprawidłowo opracowywane są coraz bardziej groźne i trudniejsze do wyleczenia. Wszyscy pacjenci bez wyjątku powinni zgłosić się do specjalisty jak tylko zauważą, że rana się niebezpiecznie brudzi lub powiększa - albo zmienia kolory.
  • Zaburzenia krążenia może utrudniać gojenie rany, bo jeśli krew nie jest w stanie doprowadzić odpowiedniej ilości składników odżywczych to gojenie nie może przybierać odpowiednio szybko wszystkich faz.
  • Osoby z cukrzycą mogą mieć trudności z gojeniem się ran, ponieważ cukrzyca może uszkadzać naczynia krwionośne, co utrudnia dostarczanie składników odżywczych do tkanek.
  • Starzenie się niestety jest czynnikiem które utrudnia gojenie ran - kompleksowo wpływa na osłabienie czynności organizmu, które przyczyniają się do jego lepszego funkcjonowania.
  • Infekcja to czynnik który powinien być zwalczany w pierwszej kolejności. Dobiera się do niej środki odpowiednie za działanie antyseptyczne i pochłanianie patogenów w strukturę opatrunku. Rana zakażona nie tylko opóźnia gojenie, ale też może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych (infekcji ogólnoustrojowej). Stosujemy tu preparaty o działaniu antyseptycznym nie tylko by odkażać ranę, ale też stymulować ją do regeneracji.
  • Niedożywienie - brak odpowiednich składników odżywczych w diecie pacjenta jest groźny. Dlatego każde poważne leczenie jest konsultowane z dietetykiem, jeśli są na to środki.
 
Bibliografia:

 

pixelpixelpixelpixelpixel