Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Do tańszej wysyłki brakuje Ci:250 zł,
a do darmowej:450,00 zł

Worki na odpady, w tym odpady medyczne

Wraz z pojemnikami na odpady medyczne, worki sanitarne zwiększają bezpieczeństwo wszelkich placówek poprzez odpowiednią izolację zużytych medykamentów i skażonych narzędzi. Worki są wytrzymałe, wykonane z folii LDPE.

Porady związane z wykorzystywaniem worków na odpady medyczne

Powszechne zastosowanie worków na odpady medyczne jest dzisiaj oczywiste, choć zasady towarzyszące segregacji bywają zawiłe dla wielu osób. W tym poradniku postaramy się wyjaśnić najważniejsze kwestie z zastosowaniem worków na odpady.

Każde przeprowadzone badanie, doświadczenie naukowe z zakresu medycyny, usługa w salonie kosmetycznym, udzielone świadczenie zdrowotne, czy wizyta ze zwierzęciem u weterynarza wiąże się z powstaniem odpadów medycznych. Najczęstszym i najprostszym przykładem powstania odpadu będzie wykorzystanie pary rękawiczek ochronnych używanych przy wszystkich wspomnianych czynnościach. To, jakie zarazki lub zanieczyszczenia znajdują się na takich rękawiczkach zależy od przypadku. Natomiast to, co należy z nimi robić szczegółowo określa Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowego postępowania z odpadami medycznymi.

Co mówi rozporządzenie w sprawie segregacji odpadów

Rozporządzenie reguluje selektywną zbiórkę odpadów wedle specjalnych kodów decydujących o sposobie kwalifikacji i miejscu przechowywania. Szczegółowy podział został umieszczony pod artykułem.  Odpady medyczne muszą być zbierane do pojemników lub worków o określonym składzie surowcowym oraz kolorze z możliwością jednokrotnego zamknięcia. Opakowania na odpady muszą być odpowiednio oznaczone, charakteryzować się odpornością na działanie chemikaliów, wilgoci i uszkodzenia mechaniczne. Wymagają również odpowiedniego obchodzenia się przy załadunku, jak i transporcie, sposobu przechowania oraz zachowywania norm ostrożności.

Stosowana jest zasada bliskości regulująca zbieranie odpadów medycznych jedynie w miejscu ich powstawania. Worki jednorazowego użycia z folii poliuretanowej powinny być umieszczone na stelażach a sztywne pojemniki powinny posiadać bezdotykowo otwierane pokrywy, tak, aby uniknąć kontaktu z odpadami. Na pojemnikach musi znajdować się kod przechowywanych odpadów. Dodatkowo umieszcza się dane wytwórcy, REGON, miejsce zapełnienia, datę i godzinę otwarcia i zamknięcia opakowania. W przypadku wysoce zakaźnych odpadów medycznych pojemnik oznacza się dodatkowo znakiem ostrzegającym przed zagrożeniem biologicznym oraz napisem „MATERIAŁ ZAKAŹNY DLA LUDZI”.

Rodzaje, pojemności pojemników oraz kolorystyka worków i pojemników

Przedział pojemność pojemników zaczyna się już od 0,1 litra. W zależności od typu posiadają szczelną pokrywę lub uchwyty ułatwiające transport. Przedmioty o ostrych końcach i krawędziach muszą być bezwzględnie zbierane do sztywnych pojemników (również jednorazowych), odpornych na przecięcie i przekłucie, a ich kolor musi być przystosowany do rodzaju odpadów.  Bardzo ramowy podział kolorów opakowań i pojemników przedstawia się następująco:

  • Kolor czerwony – odpady zakaźne, mogące wywołać nawet śmiertelne zakażenia u ludzi i zwierząt, np. krew, organy,
  • Kolor żółty – odpady niebezpieczne, inne niż zakaźne, np. odczynniki chemiczne, amalgamaty dentystyczne,
  • Kolor inny niż czerwony albo żółty (niebieski, zielony i czarny) – odpady inne niż niebezpieczne, np. narzędzia chirurgiczne, czy opatrunki gipsowe.

Worek lub pojemnik może zostać zapełniony jedynie w 75 % objętości, a po zamknięciu nie mogą być ponownie otwarte. Warto dodać, że niektóre pojemniki można zamknąć na dwa sposoby – w tym na stałe, przed oddaniem do utylizacji. W przypadku uszkodzenia worka lub pojemnika należy go w całości umieścić w innym, większym nieuszkodzonym worku lub pojemniku.  Przestrzeganie tych wytycznych ma zapobiec ryzyku rozprzestrzeniania się wirusów czy chorób zakaźnych.

Worki na odpady wysoko zakaźne

W przypadku worków i pojemników, w których zbiera się odpady wysoko zakaźne, ich wymiana powinna następować w ciągu 24 godzin, natomiast w pozostałych – 72 godziny. Odpady medyczne przechowuje się w przystosowanych pomieszczeniach z kontrolą temperatury oraz wilgotności. Przy miejscach składowania opakowań zapewnia się swobodny dostęp do umywalki z bieżącą zimną i ciepłą wodą, dozownik z mydłem i środkiem do dezynfekcji rąk oraz ręczników jednorazowych. Równie ważne jest wydzielenie miejsca do przechowywania czystych oraz zbierania brudnych przedmiotów ochrony indywidualnej.

Odpady może odbierać firma posiadająca odpowiednie uprawnienia do transportu i unieszkodliwiania odpadów medycznych i weterynaryjnych. Polskie prawo dopuszcza jedynie unieszkodliwianie odpadów medycznych i weterynaryjnych poprzez spalanie w spalarniach dostosowanych do procesów powyżej 850 stopni C i osiągających temperatury rzędu 1100 stopni C

Paradoksalnie w świetle polskiego prawa odpady takie jak opatrunki, strzykawki etc., wytworzone w gospodarstwach domowych zaliczają się do odpadów komunalnych, które można wyrzucać do zwykłych przydomowych pojemników na śmieci.

Czytaj więcej (rozwiń) ▼

( ilość produktów: 9 )
pixelpixelpixelpixelpixel