Płyn do dezynfekcji rąk - szeroki wybór i porady stosowania
Najlepsze płyny do dezynfekcji rąk w relacji ceny do jakości:
500 ml, 1 L, 5 L |
100 ml, 500 ml, 1 L, 5 L |
100 ml, 500 ml, 5 L |
Zobacz ceny dla pozostałych środków
Powyższe środki spełniają najwyższe wymagania dezynfekcji rąk w warunkach medycznych. Mogą być stosowane zarówno do higienicznej, jak i chirurgicznej dezynfekcji rąk. Jednocześnie są odpowiednie we wszystkich warunkach wymagających dezynfekcji rąk.
Skinman soft PROTECT jest droższy, lecz podkreślamy jego skuteczność bójczą i wysokie właściwości pielęgnujące. Dzięki zawartości witaminy E, gliceryny, pantenolu jest przeznaczony do długotrwałego stosowania. Polecany jest również dla osób z wrażliwą, suchą lub podrażnioną skórą.
Pełną ofertę środków znajdziesz w dziale:
Jak wybrać odpowiedni płyn do dezynfekcji rąk
Przy wyborze płynu powinniśmy kierować się trzema czynnikami:
Ceną
Podkreślamy, że wielkość opakowań przekłada się na cenę. Mniejsze opakowania są droższe w przeliczeniu na 1 L, a większe wypadają taniej. Przy wyższym zużyciu preparatów warto kupować kanistry 5 L.
Aby ograniczyć zużycie płynów polecamy korzystać z dozowników – łokciowych lub naciskowych – pozwalają one dozować płyny w odpowiednich ilościach, co jest wygodne i ogranicza straty środka.
Skutecznością biobójczą
Środki dostępne w naszej ofercie mają wysokie spektrum bójcze, obejmujące bakterie, grzyby, wirusy (otoczkowe i bezotoczkowe).
Wystrzegać należy się środków ograniczających się jedynie do bakterii – czyli antybakteryjnych. Używa się tego pojęcia aby sprzedać preparat, który spełnia niższe wymagania, niestosowne w wielu zawodach.
Normy wymagają, aby preparaty do dezynfekcji były skuteczne w czasie 15 sekund dla higienicznego mycia rąk i 30 sekund dla chirurgicznej dezynfekcji.
Wszystkie środki do dezynfekcji rąk są alkoholowe – obecnie nie wynaleziono skuteczniejszego środka i z tego powodu nie polecamy zamienników bezalkoholowych o łagodnym, lecz wątpliwym działaniu biobójczym.
Przeznaczeniem i zawartością substancji pielęgnujących
Pamiętajmy, że alkoholu nie należy wycierać – powinien on wyparować/wyschnąć na rękach. Wycieranie alkoholu może powodować uszkodzenia płaszcza lipidowego skóry, co zmniejszy jej odporność na czynniki szkodliwe.
Aby trwale zapobiegać wysuszeniom i podrażnieniom polecamy stosować środki zawierające substancje pielęgnujące lub używać kremów i emulsji do pielęgnacji rąk.
Dla osób, które są zawodowo zobligowane do częstej dezynfekcji dłoni polecamy listę preparatów do częstej dezynfekcji rąk.
Tańsze preparaty z naszej oferty mogą mieć mniejszą tolerancje dla skóry, co nie umniejsza ich właściwości dezynfekcyjnych. Są lepszym wyborem dla osób kierujących się ekonomiką zakupu, o ile sama pielęgnacja kremami jest wystarczającym rozwiązaniem dla pracowników.
Obok rąk zastosowanie mogą mieć również preparaty do dezynfekcji skóry. To środki używane głównie w opiece paliatywnej, gdzie należy przemywać i dezynfekować ciało pacjenta. Stosuje się je również podczas różnego rodzaju zabiegów. Dostępne są w dziale odkażanie
Środki do chirurgicznej dezynfekcji rąk wymagają już innych standardów. Przede wszystkim pozwalają obniżyć poziom patogenów o kolejny logarytm, a także często wykazują przedłużony efekt działania. Warto zatem sprawdzać, do jakiego rodzaju dezynfekcji preparat jest przeznaczony np. do higienicznej i chirurgicznej dezynfekcji. Przykłady preparatów: Ecolab Skinman soft protect, AHD 1000, Desderman Pure. Każdy z nich to sprawdzony preparat alkoholowy.
Częste pytania i odpowiedzi:
Dlaczego nie należy wycierać rąk po dezynfekcji ?
To zagadnienie opisaliśmy już w tym miejscu
Polecany płyn do dezynfekcji rąk w salonach kosmetycznych
Do dezynfekcji rąk personelu odpowiedni będzie każdy z wymienionych w powyższym spisie środków. Wszystkie z nich są akceptowane przez Sanepid. Ważne, aby pamiętać o przestrzeganiu zasad dezynfekcji rąk.
Proszę pamiętać, że są to inne preparaty, niż te, które stosuje się do odkażania skóry pacjentki. Te można znaleźć w dziale Odkażanie
Wyjątkiem, który występuje w obu działach jest płyn do dezynfekcji rąk i skóry AHD 1000
Szukam płynu do dezynfekcji rąk dla skóry wrażliwej - co polecacie?
Listę opublikowaliśmy tutaj
Zasady mycia i dezynfekcji rąk
Instrukcje dezynfekcji rąk, a jednocześnie zasady im towarzyszące opublikowaliśmy pod hasłem: instrukcje dezynfekcji rąk