Maty dezynfekcyjne do chlewni - zalecenia sanitarne i metody użytkowania zgodnie z nowym Rozporządzeniem
Wysoka wydajność hodowlana zwierząt wiąże się z czystością ich utrzymania, dobrym odżywianiem i dbaniem o zdrowie. W grę wchodzi wiele czynników, zależnych od warunków hodowli. Tutaj chcemy krótko napisać o roli dezynfekcji, a szczególnie o matach dezynfekujących stosowanych w chlewniach.
Przejdź do oferty mat dezynfekcyjnych
Wymagania higieniczne chlewni
Chlewnia wymaga regularnego sprzątania, odprowadzania nieczystości i dobrej wentylacji. Obok tych istotnych elementów musimy skupić się na ochronie zwierząt przed czynnikami zewnętrznymi. Wszystkie zagrożenia pochodzą bowiem z zewnątrz, a ich nosicielami mogą być ludzie, inne zwierzęta - domowe lub dzikie.
Drobnoustroje chorobotwórcze mogą dostać się do chlewni wraz z paszą, a nawet znajdować się w wodzie. Restrykcyjnego podejścia wymaga również transport przywożący i wywożący zwierzęta.
Kompleksowa ochrona mimo swoich kosztów ma duże znaczenie. Pozwala nie tylko zapobiegać śmiertelnym dla trzody wirusom (np. ASF), ale także ograniczyć liczbę chorób bakteryjnych oraz tych wynikających z zanieczyszczeń. Wszystkie one mogą się przyczyniać do spadku wydajności ekonomicznej zwierząt. Między innymi będzie to spadek przyrostu masy ciała, spadek płodności, a w przypadku zwierząt dojnych spadek mleczności.
Utrzymanie higieny jest również istotne dla ludzi pracujących w chlewni
Najważniejszym zadaniem każdej osoby pracującej w chlewni jest regularne mycie rak. Co więcej, nawet osoby wizytujące budynki inwentarskie są do tego zobowiązane, o czym często się zapomina. Kluczem skutecznego mycia rak będzie powtarzanie go zawsze przy zmianie pomieszczenia, czasem przy zmianie zagrody. W przypadkach gdy zwierzęta wykazują objawy chorób należy dezynfekować ręce – czyli wtedy, gdy są osłabione, towarzyszy im brak apetytu, mają podwyższona temperaturę albo zmiany na skórze.
Maty dezynfekcyjne w chlewni
Uzupełnieniem ochrony chlewni, a zarazem zaleceniem wskazanym przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest stosowanie mat dezynfekcyjnych. W chlewniach objętych programem bioasekuracji, czyli znajdujących się w obrębie obszarów zaznaczonych na mapie rozprzestrzeniania się Afrykańskiego pomoru świń, wymagane jest wykorzystanie mat dezynfekcyjnych.
Zależnie od poziomu zagrożenia maty wykłada się:
- przy mniejszym zagrożeniu: we wjeździe ustawione są maty przejazdowe, a w wejściu/wyjściu do budynków inwentarskich maty przechodnie.
- przy wyższych zagrożeniach: we wjazdach , wejściach do budynków oraz przed poszczególnymi pomieszczeniami, w których znajdują się zwierzęta. Mat używa się również w śluzach oddzielających strefę białą od czarnej.
Od stycznia 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie, zgodnie z którym maty wejściowe powinny mieć długość 100 cm i szerokość przejścia, a także 4 cm grubości (zrezygnowano ze zbyt małej grubości wkładów). Maty przejazdowe natomiast muszą mieć długość odpowiednią do obwodu największego koła pojazdu, tak by wykonało ono na nich przynajmniej jeden pełen obrót. Maty przejazdowe powinny być ułożone na całej szerokości przejazdu (bez przerw pomiędzy nimi). Zdaniem specjalistów maty muszą mieć grubość dużą na tyle, by w roztworze zagłębił się cały bieżnik kół. W większości przypadków maty przejazdowe mają 5 cm grubości.
Długość mat zależy od tego jakie pojazdy wjeżdżają do gospodarstwa i jaka jest intensywność ruchu. Dłuższe maty – o długości 600 cm będą dłużej utrzymywać skuteczną ilość roztworu roboczego.
W przypadku dezynfekcyjnych mat przejazdowych radzimy korzystać z modeli Antypoślizgowych, które bardzo dobrze przylegają do podłoża i mają mocny materiał (gramatura 800 gram/m2). Wykazuje wyższą odporność pod ciężarem pojazdów.
Do mat przechodnich zależnie od intensywności ruchu polecamy maty Antypoślizgowe, albo w wersji Standard.
Maty Eko radzimy stosować przy niskim ruchu w przejściach – uwaga, należy je umieszczać w specjalnie wydrążonych dołach, bo nie mają warstwy zabezpieczającej wypływanie środka dezynfekującego.
W sprzedawanych u nas matach dezynfekcyjnych wszystkie modele oprócz mat Eko mają wymieniane wkłady, co wydłuża żywotność maty.
W matach radzimy zastosować sprawdzone i przebadane środki dezynfekujące. Rekomendowane są Virkon S oraz Virkon, używane zależnie od preferencji.
Proces higieny powinien być zamknięty. To oznacza, że na nic zda się dezynfekcja butów, czy racic, gdy pracownicy nie zadbają o higienę rąk, wyposażenia, czy noszenia odpowiednich ubrań. W skład odzieży ochronnej może wchodzić kombinezon, czepek, a najczęściej zaleca się wykonywanie prac w rękawiczkach jednorazowych.
Potencjalnie skażoną odzież należy utylizować w specjalnie wyznaczonych do tego pojemnikach na śmieci. Można je oznaczyć na przykład żółtym kolorem worków. Oznaczenie kolorami pozwala odróżniać śmietniki od tych przeznaczonych na odpady komunalne, oznaczone czarnym kolorem.
Wraz ze zwiększeniem obszaru chlewni i zwiększeniem skali chowu trzody coraz ważniejsza będzie wentylacja powietrza. Ten temat jest zbyt obszerny by pisać o nim obok roli mat dezynfekujących, dlatego obecnie zostawiamy go na później.
Więcej informacji na temat bezpieczeństwa w chlewni znajdziecie Państwo w innych naszych poradnikach, a także u źródła, na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.
f | Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco | Wymieniaj punkty na nagrody |