Zapobieganie zakażeniom wirusowym w salonach kosmetycznych; oraz objawy zakażenia wirusami HBV, HCV i HIV
Jakie działania mogą być podjęte w salonie kosmetycznym, by chronić personel przed wysoce zakaźnymi wirusami, takimi jak HIV HCV, HBV?
Czystość odzieży ochronnej, narzędzi i wszystkich przedmiotów, które mogą być używane podczas pracy, jest krytycznie ważna w salonach kosmetycznych.
Każdy zakład kosmetyczny i fryzjerski powinien przestrzegać zasad sanitarnych w miejscu pracy, utrzymywać czystość sprzętu, prawidłowo wykonywać wszystkie procedury dezynfekcji oraz dbać o czystość własnych rąk. Niezwykle istotne jest zapewnienie pracownikom i klientom środków ochrony osobistej.
Chlubą każdego profesjonalnego salonu fryzjerskiego i kosmetycznego jest nie tylko jakość oferowanych usług i uśmiech na twarzach klientek, ale też czystość pomieszczeń salonu.
Podczas wykonywania usług w salonach kosmetycznych, jak to często ma miejsce, ważne jest używanie różnych specjalistycznych narzędzi. Chociaż nie są to narzędzia chirurgiczne, to nadal istotne jest aby dobrze przygotować się do operacji. Mimo wszystko, gabinety kosmetyczne objęte są wysokimi rygorami sanitarnymi, szczególnie gdy korzystacie Państwo z narzędzi, które niosą z sobą ryzyko przecięcia tkanek.
Niewłaściwie zdezynfekowane lub nieodpowiednio wysterylizowane przedmioty stanowią poważne zagrożenie dla pacjentów i pracowników salonu kosmetycznego.
Coraz bardziej wyrafinowany sprzęt i precyzyjne narzędzia wymagają użycia odpowiednich środków dezynfekujących i metod sterylizacji. Nie idźmy zatem drogą na skróty osłabiając wymagane procedury z uwagi na oszczędności, bo kosztem może być bezcenne zdrowie personelu lub klientów. Przede wszystkim należy świadomie i konsekwentnie stosować zasady higieny, które powinny między innymi obejmować niżej wymienione elementy:
- przeprowadzać dezynfekcję i sterylizację zgodnie z procedurami,
- stosowane preparaty powinny wykazywać działanie: bakteriobójcze, prątkobójcze, grzybobójcze, wirusobójcze oraz sporobójcze (inaczej B, Tbc, F, V, S) w określonym czasie działania - im krótszym tym lepiej,
- sterylizacja sprzętu wielokrotnego użycia, który może spowodować naruszenie ciągłości tkanek (dotyczy to także nożyczek w salonie fryzjerskim) a także innych przyborów które mają kontakt ze skórą pacjenta. W procesie sterylizacji inaktywowane są wszelkie drobnoustroje,
- W przypadku narzędzi, które nie mogą być poddane procesowi sterylizacji dopuszcza się dezynfekcję wysokiego poziomu w wanience.
Proszę zapamiętać jedno:
Efektów dobrej prewencji zakażeń nie widać. Widać za to skutki nieskutecznej ochrony, kiedy po latach pracownicy skarżą się na choroby związane z wykonywanym zawodem
Salon kosmetyczny to typowy gabinet zabiegowy, w którym często przeprowadzane są inwazyjne zabiegi chirurgiczne, a każdy klient może być wektorem choroby zakaźnej. Zarówno pracownicy, jak i klienci są narażeni na ryzyko infekcji podczas zabiegów związanych z pielęgnacją ciała, skóry, albo śluzówek.
Wniknięcie i rozwój żywego biologicznego patogenu do ciała może nastąpić poprzez bezpośredni kontakt zakażonej krwi z nawet niewielką powierzchnią uszkodzonej skóry czy błony śluzowej osoby zdrowej.
Do takich zakażeń należą zakażenia wirusem HIV lub jednym z wirusów zapalenia wątroby (HBV, HCV i inne). Warto tutaj podkreślić, że zakażenie HBV i HCV występują znacznie częściej i z tego powodu ryzyko jest wyższe.
Zachęcamy do zapoznania się z planem higieny dla salonów kosmetycznych - omawiamy tam szereg procedur, których należy dokonywać.
Jakie mogą być objawy HBV?
Klasyfikuje się je w trzech stanach:
1. Objawy zwiastunowe wirusowego zapalenia wątroby typu B: Oznaki i objawy są łagodne, podobne do tych występujących przy zwykłej grypie. Pacjenci zgłaszają bóle mięśni, bóle stawów, wysoką gorączkę, ogólne zmęczenie i osłabienie. Objawami rozrostu wątroby mogą być również: dyskomfort w jamie brzusznej, nudności, wymioty i utrata apetytu.
2. Objawy zaawansowane: U pacjentów może wystąpić mocz o piwnym zabarwieniu, jasne stolce, żółtaczka, obrzęk śledziony i wątroby oraz dyskomfort w prawym podżebrzu. Osoby, które przeszły chorobę wirusową, której skutkiem było ostre zapalenie wątroby, są w znacznie większym stopniu narażone na rozwój przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu B. Czasami (choć bardzo rzadko) dochodzi do nadostrej postaci HBV, która wymaga przeszczepu wątroby.
3. Objawy przewlekłe: Zakażenie HBV u osób dorosłych w kilku procentach przypadków prowadzi do przewlekłego zakażenia HBV. Ostre objawy zakażenia zazwyczaj wtedy ustępują, ale choroba trwa nadal i po latach prowadzi do powikłań, takich jak marskość wątroby. W takim przypadku wirus, który wywołuje HBV, stale atakuje komórki wątroby. Okres przewlekły ponadto charakteryzują bardzo nieprzyjemne dla chorego objawy:
- krwawienie z dziąseł i nosa,
- świąd skóry,
- rozszerzone naczynia krwionośne.
Wirusowe Zapalenie Wątroby typu C - objawy (HCV)
Zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu C przebiega zazwyczaj bez widocznych objawów i może ujawnić się dopiero po wielu latach, kiedy to powoduje marskość wątroby, niewydolność wątroby lub raka wątrobowokomórkowego.
Zalecamy prowadzenie regularnych badań personelu pod kątem wykrywania zakażenia tym wirusem
Niestety aż 80% osób zarażonych tym drobnoustrojem może nie mieć żadnych widocznych objawów. Symptomy są rzadkie. Mogą się przejawiać:
- zmęczeniem
- bólami stawów
- bólami brzucha
- świądem skóry
- dysprepsją - niestrawnością
- bóle mięśni
- w połączeniu z żółtaczką mogą pojawić się nudności, wymioty, ściemnienie moczu
Zakażenie HIV
Zakażenie HIV, ostrej choroby retrowirusowej, jest często bezobjawowe lub objawy występują rzadko. Wczesne rozpoznanie choroby jest trudne, ponieważ choroba zaczyna się stopniowo i może pozostać niezauważona przez 2-4 tygodnie od momentu zakażenia. Objawy pojawiają się nagle i trwają około 3 tygodnie.
Najczęstsze objawy zakażenia HIV to:
- gorączka - najbardziej charakterystyczny objaw
- nudności,
- bóle mięśniowo-stawowe,
- wysypka grudkowo-plamista z wykwitami na twarzy i ciele,
- bóle głowy, bóle gardła,
- powiększenie węzłów chłonnych,
- bóle brzucha z biegunką i utrata apetytu.
Niebezpieczeństwo zakażenia tym wirusem w zakładzie kosmetycznym istnieje i jest ono tym większe, im więcej pacjentów/klientów "przechodzi" przez gabinet.
Należy pamiętać, że przedsiębiorstwo jest nie tylko zobligowane do świadczenia usług o odpowiedniej jakości. Przede wszystkim stoi za nim odpowiedzialność sanitarna względem klientów, nad czym uważnie czuwa Sanepid. Właściciele salonów kosmetycznych muszą podjąć wszelkie wymagane środki ostrożności, ponieważ każdy pracownik zaangażowany w zabiegi jest odpowiedzialny za swoje postępowanie i przygotowane warunki pracy. Ma to kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa zarówno pracowników, jak i klientek.
Kiedy krew osoby zakażonej wchodzi w bezpośredni kontakt z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową osoby zdrowej, istnieje niebezpieczeństwo rozprzestrzenienia się infekcji (np. skaleczenia, skazy). Należy pamiętać, że każdy klient salonu kosmetycznego, a także pracownik może mieć na swoje skórze mikrourazy, które mogą okazać się miejscem transmisji patogenu.
Z kolei personel powinien zabezpieczać swoje rany na skórze (fartuchem lub plasterkami), pracować możliwie często w rękawiczkach medycznych.
Możliwe jest również zarażenie się podczas używania narzędzi, które nie są czyste (lub nie są odpowiednio zdezynfekowane) lub niesterylne, takich jak nożyczki, cążki, igły, grzebienie, szczotki i wszystkie urządzenia kosmetyczne, które mogą uszkodzić skórę.
Należy regularnie kontrolować personel z jakości wykonywanych procedur higienicznych.
f | Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco | Wymieniaj punkty na nagrody |