Uczulenia na lateks jako przykre konsekwencje noszenia rękawiczek lateksowych - jak im zapobiegać i się przed nimi chronić?
Lateks to uniwersalny materiał, z którego produkuje się rękawice medyczne. Zapewnia wysoką trwałość i elastyczność produktu, jednocześnie gwarantując bezpieczeństwo użytkownika. Jednym z nielicznych mankamentów tego surowca jest wywoływanie reakcji alergicznych wywołujących dokuczliwe objawy. Obecnie znamy kilkanaście alergenów obecnych w materiałach lateksowych.
Uczuleń można uniknąć korzystając z rękawic nitrylowych, bądź winylowych. Innym sposobem na przeciwdziałanie jest noszenie rękawic wyściełanych od wewnątrz kolagenem - skutecznie przeciwdziałają pierzchnięciu skóry dłoni.
W tym poradniku omawiamy:
- jak się chronić przed alergią na lateks,
- objawy alergii,
- dlaczego bardziej niebezpieczny może być środek pudrujący (mączka, talk),
Stwierdzenie alergii na latekst podczas noszenia rękawic
Alergię można stwierdzić najprościej poprzez testy skórne i próby prowokacyjne oraz badania serologiczne. Jeżeli wśród personelu znajdują się osoby, u których stwierdzono uczulenie jedynym skutecznym rozwiązaniem jest zastąpienie rękawic lateksowych produktami wykonanymi z innych surowców: nitryl, winyl, neopren.
Gdy test skórny na białka lateksu będzie pozytywny, pracodawca jest zobowiązany dostarczyć rękawice z materiałów syntetycznych. Dodatkowo pracownicy narażeni na działanie alergizujących czynników mogą ubiegać się w Ośrodku Medycyny Pracy o stwierdzenie nabytej choroby zawodowej.
Objawy uczulenia na lateks
Niektóre reakcje alergiczne mogą występować z opóźnieniem, co utrudnia natychmiastowe rozpoznanie alergii na lateks. W zależności od rodzaju uczulenia, reakcje mogą występować już przy wczesnym kontakcie z materiałem lub nawet po 12 godzinach, w przypadku opóźnionych reakcji komórkowych. Znane są także przypadki, w których uczulenie stawało się widoczne po upływie doby i później.
Najczęstsze objawy uczulenia na lateks to:
- Zmiany na skórze: Rumień lub swędzące zaczerwienienia w postaci plam i tzw. "pokrzywki",
- Łuszcząca się skóra pomiędzy palcami,
- Wysuszenia dłoni i drobne pęknięcia skóry,
- Spuchnięta twarz, powieki i język,
- Zaczerwienienie oczu,
- Swędzenie miejsc, które miały kontakt z tworzywem (szczególnie groźne, gdy na lateks uczulony jest pacjent - zob. dalej),
- Katar, zatkany nos, kichanie lub zasapanie, a także uczucie duszności (może dojść do obrzęku błony śluzowej),
- Istnieje również niewielkie zagrożenie wstrząsem anafilaktycznym - to najpoważniejsze powikłanie.
Z uczuleniem nie powinniśmy igrać, gdy ktoś już wykazuje jego objawy. Warto zwrócić uwagę, że lepszej jakości rękawiczki lateksowe kosztują tyle, co rękawice nitrylowe bezpudrowe.
O tym, jak rozpoznać rękawice dobrej jakości dowiecie się Państwo z tego tekstu: dobór rękawic medycznych, a tu piszemy więcej o rękawiczkach z kolagenem
Grupa ryzyka
Prawdopodobieństwo wystąpienia alergii rośnie wraz z częstotliwością kontaktu z lateksem. Innymi słowy, personel medyczny korzystający standardowo z rękawic lateksowych jest grupą podwyższonego ryzyka. Ponadto częsta dezynfekcja rąk bez należytej pielęgnacji wiąże się z osłabieniem flory bakteryjnej dłoni, co może przyspieszyć rozwój niepożądanych reakcji skóry.
Warto pamiętać, że uczulenie na lateks dotyczy nie tylko użytkowników rękawic, czyli personelu, ale także pacjentów. W ich przypadku natężenie jest co prawda mniejsze, niż w przypadku osób noszących rękawiczki przez długi czas.
Uczulenia od środków pudrujących
Podczas pracy z rękawicami medycznymi powikłania powodować może nie tylko lateks. Częstą przyczyną alergii są środki pudrujące: talk, czy mączka kukurydziana. Niestety puder łączy się z białkami lateksu, co wzmaga i przyspiesza reakcje alergiczne, a także niekiedy powoduje przenoszenie alergenów przez rozpylenie. Obecnie talk stosuje się coraz rzadziej – swoją niesławę zdobył przez zawartość metali ciężkich, wywołujących alergie i bolesne podrażnienia. Zastępująca go mączka kukurydziana jest łagodniejszym środkiem dla skóry, ale również może działać szkodliwie.
Szczególnie niebezpieczne jest łączenie środków pudrujących z kremami ochronnymi, którymi smarowane są dłonie. W ten sposób powstaje substancja wysuszająca ręce i utrudniająca skórze oddychanie.
Częściowym rozwiązaniem problemu są coraz popularniejsze rękawice bezpudrowe. Obecnie produkuje się rękawice lateksowe bezpudrowe, które celowo mają obniżoną ilość protein lateksu mierzonych w µg/g. Warto sprawdzać tę informację na ulotce lub opakowaniu produktu. Dodatkowo wewnętrzna warstwa rękawicy może być oddzielona od lateksu polimerem – jest to drugie rozwiązanie.
Jak zapobiegać alergiom na lateks – podsumowanie:
Jeżeli na Państwa dłoniach występują objawy alergii na lateks polecamy używać rękawiczek bezpudrowych najlepiej wykonanych z nitrylu. Nitryl jest nieco mniej elastycznym materiałem od lateksu, lecz bardziej wytrzymałym i odpornym na chemię. Do zabiegów o mniejszym stopniu ryzyka można użyć rękawic winylowych bezpudrowych.
Do regeneracji dłoni polecamy Państwu gamę produktów do pielęgnacji rąk, oraz regenerujące rękawiczki kolagenowe.
Proszę pamiętać, że często dezynfekowane ręce mają niższą odporność na proteiny lateksu i alergia może ujawniać się dopiero po kilku latach pracy w placówce Ochrony Zdrowia.
Jeżeli szukacie Państwo więcej informacji o rękawicach medycznych zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.
Polecamy rękawiczki nitrylowe
f | Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco | Wymieniaj punkty na nagrody |