Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Do tańszej wysyłki brakuje Ci:250 zł,
a do darmowej:450,00 zł

Sterylizacja w autoklawie jest elementem reprocesowania narzędzi i przyborów medycznych

Warto podkreślić, że procedura nie skupia się jedynie na sterylizacji, jako głównym elemencie, ale równomiernie traktuje wszystkie elementy procesu, które przyczyniają się do oczyszczenia, wyjałowienia i przygotowania instrumentu do użycia.

Jak przebiega reprocesowanie narzędzi

  • Oczyszczanie narzędzi - zaraz po zabiegu mechanicznie usuwa się z nich widoczne zabrudzenia,
  • Dezynfekcja w wanience, w roztworze preparatu dezynfekcyjnego,
  • Płukanie - jeśli narzędzie wymaga płukania po dezynfekcji (np. endoskopy),
  • Suszenie,
  • Kontrola jakości - obejmuje sprawdzenie czy urządzenie działa sprawnie, czy nie zostało nadłamane, nieodpowiednio zagięte, wyszczerbione itd.
  • Konserwacja - raz na 3-4 sterylizacje (zależnie od narzędzia) dokonuje się konserwacji elementów ruchomych z pomocą odpowiedniego smaru,
  • Pakowanie narzędzi - w torebki lub rękawy do sterylizacji,
  • Sterylizacja – wraz z jej odpowiednim opisaniem i dołączeniem testu,
  • Ułożenie narzędzi do wykorzystania.

Autoklaw parowy klasy B zobacz nasze autoklawy

 

Podkreślamy, że zarówno sterylizacja jak i całe reprocesowane podlega kontroli. W gabinetach prywatnych, jak studiach tatuażu, kosmetycznych, gabinetach lekarskich salonach fryzjerskich, odnowy biologicznej jest ono szczególnie często kontrolowane przez Sanepid.

Z tego powodu Wszyscy pracownicy biorący udział w procesie sterylizacji i ogółem reprocesowania powinni być świadomi zasad higieny.

Dodajmy, że kwestia korzystania z narzędzi medycznych jest uregulowana prawnie.

Sprawdzone praktyki odnośnie sterylizacji narzędzi w autoklawie

  • Narzędzia można układać pakietami jedno na drugie, zgodnie z zasadą przylegania tego samego materiału do siebie - to znaczy papierem do papieru, folią do folii. Jeżeli folia będzie przylegać do papieru może dojść do przyklejenia się warstw i sterylizację trzeba będzie powtórzyć, bo opakowanie zostanie uszkodzone.
  • Pakiety nie powinny się dotykać w autoklawie, co znaczy należy układać je raczej luźno, niż zbijać w grupy. Lepiej dokonać kolejnej sterylizacji, niż przesadzić z ilością wsadu. Pakiety nie mogą dotykać ścianek.
  • Należy przestrzegać zasad użytkowania sterylizatora. Wymagane jest działanie zgodne z jego instrukcją.
    • Oznacza to że nie można przekroczyć obciążenia wsadu.
    • Producenci autoklawów zwykle podają ile mniej więcej pakietów zmieści się do sterylizatora - lecz to obciążenie wsadu decyduje, czy możemy jeszcze coś dołożyć, czy nie.
  • Czas dezynfekcji narzędzi i innych wyrobów medycznych w wanience zależy od stosowanego preparatu dezynfekcyjnego. Szczegóły zastosowania są wypisane zawsze na ulotce preparatu.
  • Proszę pamiętać, że narzędzia wkładane w pakietach do autoklawu powinny być idealnie suche. Dlatego nawet jeżeli sam proces sterylizacji trwa ok. 15-30 minut, to reprocesowanie narzędzi jest niemal dwukrotnie dłuższe.

Z uwagi na ostatni punkt dobrze wykonywać całą pracę partiami, a proces wygląda tak:

workflow sterylizacji narzędzi

Pierwsza partia wstępnie oczyszczonych narzędzi trafia do wanienki dezynfekcyjnej. Po jej wyjęciu do wysuszenia wkładamy kolejną partię narzędzi.

Zanim wyjmiemy kolejną partię z wanienki, pierwsza partia powinna być już sucha, można ją zatem zapakować w torebki i włożyć do sterylizacji.

W tym czasie druga partia się suszy, a kolejna partia może trafić do wanienki dezynfekcyjnej.

W ten sposób gdy autoklaw zakończy pracę, partia suchych narzędzi będzie gotowa do sterylizacji, a jeszcze jedna rozpocznie suszenie.

Oczywiście to przykładowy przebieg procesu, gdy narzędzia stale napływają do sterylizacji.

Aby ułatwić pracę pracowników dobrze jest sporządzić instrukcje lub skorzystać z gotowych instrukcji do zawieszenia na ścianę

Instrukcje należy dostosować do warunków panujących w gabinecie, aby pracownicy nie mieli wątpliwości do:

  • sporządzanych roztworów roboczych (należy opisać ilość wody + preparatu)
  • czas dezynfekcji w wanience,
  • przewidywany czas suszenia narzędzi,
  • program sterylizacji,
  • metody opisywania procesów oraz stosowanie pasków testowych.

Nie zapominajmy o korzystaniu z rękawiczek medycznych podczas całego reprocesowania. Rękawiczki powinny być wymieniane po kontakcie ze skażonymi (lub potencjalnie skażonymi) przyrządami.

Sterylizacja narzędzi w autoklawie, czy zlecenie sterylizacji? Jak wygląda ekonomika sterylizacji.

Jeżeli średnia cena sterylizacji 1 pakietu w firmie zewnętrznej wynosi od 3,90 zł to zakup autoklawu zwróci się po ok. 1200 takich zleceniach.

Dla niewielkich gabinetów jest to właściwie zakup konieczny, bo oszczędza się również na kosztach wysyłki i czasie potrzebnym na przygotowanie narzędzi.

Nie zapominajmy, że narzędzia oddawane do sterylizacji muszą nadal przejść połowę reprocesowania narzędzi - to znaczy trzeba je zdezynfekować, osuszyć i zapakować w pakiety.

Z kolei wykorzystanie autoklawu także ma swoje koszty. Po zakupie sterylizatora największym kosztem jest koszt osobowy - czas pracy.

Z tego powodu warto przygotować stanowisko pracy aby sterylizacja przebiegała szybko i sprawnie, a także by każdy odpowiedzialny za nią pracownik działał wydajnie.

Możesz także korzystać z narzędzi jednorazowych – zobacz ofertę w naszym sklepie (skorzystaj z odnośnika obok)

lub skontaktuj się z naszym działem handlowym aby dobrać indywidualne produkty.

Czy po wysterylizowaniu narzędzi muszę czekać aż zostaną osuszone?

To zależy od autoklawu.

W autoklawie Enbio SEnbio Pro program klasy B sam dodaje czas suszenia do procesu. Dzięki temu po otwarciu komory pakiety z narzędziami są suche i gotowe do przechowywania.

Jak wygląda kontrola procesu sterylizacji

Kontroli autoklawów i sterylizacji dokonuje się na kilku etapach.

  • Po pierwsze każdego ranka przed rozpoczęciem pracy należy przeprowadzić kontrolę autoklawu. Sprzedawane u nas w autoklawy mają funkcje TEST, która sprawdza poprawność działania urządzenia.
  • Do każdego sterylizowanego pakietu dodaje się pasek testowy (znajdziecie je w dziale testy do sterylizacji), który po zakończonej sterylizacji dołącza się do wydruku raportu z urządzenia (dane pobiera się na komputer z pomocą kabla usb - polecamy robić to zbiorczo i zachować kopie zapasowe).
  • Raz na miesiąc należy wykonać test Sporal A i przesłać do laboratorium na badania. Wyniki testu należy przechowywać do kontroli sanepidu.

Szkolenia personelu

Dobrą praktyką jest uczulenie wszystkich pracowników na współdziałanie w zakresie higieny. Obejmuje to także konstruktywną krytykę działania, jeżeli widać, że któraś z osób popełnia błędy w tej materii.

Odpowiedzialność za niedopełnienie procedur spoczywa na całym gabinecie/salonie, a także osobno na poszczególnych pracownikach. Może skutkować karą grzywny lub zakazem wykonywania usług/zawodu.

Ważną umiejętnością jest przystosowanie się do zmian. Z biegiem czasu nawet doświadczeni pracownicy mogą zacząć wykonywać niektóre czynności machinalnie, z mniejszą dokładnością. Z tego powodu warto od czasu do czasu przeprowadzić wewnętrzne warsztaty/szkolenia i podzielić się uwagami.

Jest to ważne również z uwagi na stale zmieniające się przepisy i wymogi.

Zobacz nasze autoklawy

Zobacz nasze autoklawy

torebki do sterylizacji papier do sterylizacji testy do sterylizacji

preparaty do dezynfekcji narzędzi wanienki do dezynfekcji Zgrzewarka medyczna

Więcej pomocnych informacji dla osób z branży Beauty znajdziesz w dziale: Dezynfekcja i sterylizacja w gabinecie kosmetycznym

Podziel się swoim komentarzem z innymi

Polecane

pixel