Środki do dezynfekcji średniego poziomu, obejmujące działaniem prątki gruźlicy (Tbc) i wirusy otoczkowe i nieotoczkowe (nieosłonkowe)
Dezynfekcja średniego poziomu obejmuje: B, Tbc, F, V.
W tym wirusy:
otoczkowe: HIV, HBV, HCV
bezotoczkowe : Rota
Na poszczególnych preparatach przeprowadzono zróżnicowane badania w zakresie skuteczności bójczej wobec wirusów bezotoczkowych.
Większość środków będzie działać skutecznie na wirusy: Adeno, Polio, Noro.
Warto podkreślić, że badania skuteczności działania preparatu na różne drobnoustroje chorobotwórcze sprowadza się do wykonania pojedynczych testów na każdy ze szczepów. W ulotce, czy karcie charakterystyki wymienione są zatem te konkretne drobnoustroje, które przebadano i gdy środek działa przeciwko nim skutecznie.
Z tym zagadnieniem wiąże się niekiedy wiele nieporozumień. Z reguły skuteczność działania określana jest dla całej grupy drobnoustrojów np. bakterii. Dobrym przykładem omawianego problemu jest wirus Ebola, który jest eliminowany przez środek wykazujący skuteczność na wirusy otoczkowe. Podkreślamy, że nie zawsze jest on wymieniany obok HIV, HBV, HCV choć wykazuje podobną wrażliwość na czynniki dezynfekujące.
Drugą osią tego samego zagadnienia jest prowadzenie marketingu, w którym komunikuje się skuteczność działania preparatu na 200 szczepów bakterii. Ich pieczołowite wymienianie jest przeważnie równoznaczne z krótkim oznaczeniem „B” (bacteria).
Wyższą oporność wykazują wirusy bezotoczkowe (nieosłonkowe) i tu często wymienia się poszczególne szczepy – Rota, Adeno, Polio, Noro itd. Ten sam problem może występować wśród szczepów bakterii lekoopornych (MRSA).
Natomiast do skutecznej dezynfekcji spor wymagane jest podwyższone spektrum działania, co zaznaczamy przy niektórych produktach.
Ośrodki medyczne, które wymagają skuteczności bójczej na konkretne szczepy drobnoustrojów są zobligowane do wykorzystywania środków z udokumentowanymi badaniami.