Rola higieny rąk w sprzątaniu obiektów
Procedury sprzątania powierzchni w obiektach medycznych i niemedycznych są ściśle połączone w system higieny osobistej i utrzymania czystości. Najważniejszym czynnikiem – zwanym często „wąskim gardłem higieny” – jest higiena rąk, którą z trudem się kontroluje, a jeszcze trudniej mierzy jej efektywność.
Jak wspominaliśmy w ogólniejszym tekście na temat sprzątania obiektów żaden z elementów higieny nie powinien być zaniedbywany w obiektach służby zdrowia lub przetwórstwa, bo grozi to przenoszeniem zarazków. Nawet jeżeli powierzchnie pozostają czyste po sprzątaniu, to personel może przenosić zakażenia na rękach. Wysiłek sprzątania idzie wtedy na marne.
W obiektach Ochrony Zdrowia mycie i dezynfekcja rąk powinny być wykonywane konsekwentnie, w odpowiednim czasie obok innych praktyk higienicznych.
Warto uświadomić pracowników, że najważniejszym środkiem ochrony podczas sprzątania jest samo zachowanie pracowników. Proponujemy wykorzystanie poniższych metod:
- Korzystać z rękawic ochronnych,
- podczas sprzątania mankiet rękawic należy wywinąć na zewnątrz, aby spływająca po palcach woda nie wpadała na przedramię, a zatrzymywała się na zawiniętym mankiecie,
- jeżeli rękawice gumowe będą dalej wykorzystywane* zaleca się umyć wodą z szarym mydłem przed ich zdjęciem, a następnie wywrócić na drugą stronę, wycisnąć wodę i pozostawić do wyschnięcia,
- w niektórych przypadkach można jeszcze umyć wewnętrzną stronę rękawiczek i je zdezynfekować. Naszym zdaniem lepiej wymienić parę rękawic.
- Korzystać z odzieży ochronnej lub przeznaczonej tylko do pracy. Odzież należy zmieniać według zaleceń, podobnie jak rękawiczki.
- Podczas sprzątania nie wolno na wózkach przechowywać rzeczy osobistych, ani nosić ze sobą wody lub jedzenia. Wszystkie tego typu przedmioty powinny być w kuchni, albo w szafkach pracowników.
- Zabronione jest również noszenie biżuterii (zegarków, kolczyków, pierścieni).
- Panie i panowie z długimi włosami powinni je spiąć podczas pracy.
*Rękawice można używać wielokrotnie do momentu ich zabrudzenia lub kontaminacji patogenami, albo do momentu pracy w warunkach potencjalnie skażonych. Zabronione jest ich ponowne użycie w przypadku średniego i wysokiego ryzyka infekcji (często też w przypadku niskiego ryzyka).
Pod tym odnośnikiem znajdziecie Państwo Instrukcję mycia i dezynfekcji rąk wg normy EN 1500. Na życzenie przesyłamy odpowiednie tabliczki wraz z zamówieniem.
Polecany asortyment:
f | Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco | Wymieniaj punkty na nagrody |