Aparat do mierzenia ciśnienia – jak rozwiązywać problemy z nim związane?
FAQ – często zadawane pytania.
|
|
Ciśnieniomierz mierzy niedokładnie – jak temu zaradzić?
Najczęstszym zgłaszanym problemem jest niedokładny pomiar ciśnieniomierza. Przyczyn jest kilka:
- Niedopasowany rozmiar mankietu do ramienia: przeciętny rozmiar ramienia dorosłej osoby ma obwód 22-32 cm. Ten rozmiar jest odpowiedni dla większości osób, ale zawsze należy nastawić się na wyjątki i mieć na podorędziu większy lub mniejszy mankiet. Jeżeli nie macie Państwo pewności co do rozmiaru ramienia, radzimy zmierzyć je miarą.
Problem niedopasowania mankietu jest szczególnie uciążliwy przy ciśnieniomierzach automatycznych, przy których anestezjolog nie odsłuchuje tętna. Jeżeli rękaw jest za mały ciśnienie górne będzie porównywalne do dolnego; zaś gdy mankiet jest zbyt duży w ręce będzie luz i górny obszar nacisku nie spełni norm pomiaru.
- Prawidłowe założenie mankietu – zależnie od tego, jaki mankiet mamy, należy zakładać go na ramię zgodnie z instrukcją. Instrukcje czasami są narysowane na samym mankiecie, innym razem w dołączonej do zakupu kartce.
- Odzież zakłócająca wyniki - mało komu zdarza się popełniać ten błąd, ale czasem warto jeszcze podnosić świadomość pacjenta, że rękaw ciśnieniomierza nie powinien w ogóle nachodzić na żadną część odzieży.
Problemy związane z mierzeniem ciśnienia mogą pojawić się z pośpiechu
Oprócz wymienionych powyżej zmiennych towarzyszących badaniu ciśnienia tętniczego, nie należy zapominać o prozaicznych przyczynach, o których mówi się na każdym szkoleniu.
Przypomnijmy w skrócie:
- W jednorazowym pomiarze ciśnienia nie powinno się mierzyć po wysiłku
- Należy zdjąć odzież z ramienia - nawet cienki rękawek może zaburzyć pomiar, bo czujniki ciśnieniomierza znacznie inaczej przetwarzają puls.
- Powinno się usiąść stabilnie przy stole, z odpowiednim ułożeniem ręki.
- Mierzyć bez pośpiechu.
Jak mierzyć ciśnienie osobom z dużym obwodem ramienia?
Szerokie ramię może sprawiać pacjentowi sporo problemów z dobraniem odpowiedniego mankietu. Niekiedy nawet frustrację wzbudza konieczność zakupu nowego rękawu, ale w końcu i tak ma się ich kilka. Profesjonalne podejście do sprawy nakazuje lekarzom zabezpieczyć się przed tego typu sytuacją i mieć w zapasie kilka mankietów w większym rozmiarze do 42 i 52 cm.
Wtedy, gdy pacjent ma ramię o obwodzie 43 cm, należy użyć mankietu w rozmiarze 52 cm (lub 50 cm – zależenie od producenta).
Jeżeli w niektórych mankietach nie jest napisane, do jakiego obwodu ramienia pasują, sprawdźmy, czy długość wkładki powietrznej mankietu obejmuje 80% obwodu ramienia. Dzięki temu powierzchnia mierząca niemal w całości otacza ramię.
Z doświadczeń naszych klientów wynika, że osobom tęgim lepiej mierzy się ciśnienie aparatami ręcznymi, nadmuchiwanymi pompką.
Jeżeli używacie Państwo ciśnieniomierzy półautomatycznych to warto po każdej zmianie mankietu wyregulować zawór powietrza. Jest to zazwyczaj opisane w instrukcji ciśnieniomierza.
Regulacja zaworu powietrza mankietu
Niektóre ciśnieniomierze mogą nastręczać trudności z zaworem powietrza. Zawór może się rozregulować po kilku, kilkunastu pomiarach, szczególnie. Jest to szczególnie częste, gdy zmieniamy mankiety (nawet zaleca się regulację przy każdej zmianie). Konieczność regulacji zaworu powietrza jest częsta, gdy mamy do czynienia z mankietami różnych producentów, niekoniecznie przystosowanych do tego modelu ciśnieniomierza.
Regulacji dokonuje się wedle instrukcji - czasem wymaga to tylko drobnego pokręcenia śrubami. Po pewnym czasie dochodzimy w tym do naturalnej wprawy. Innym razem trzeba okresowo oddawać ciśnieniomierz do kalibracji w serwisie producenta.
Rozregulowany zawór powietrza w ciśnieniomierzach automatycznych może przyczyniać się do błędów pomiaru, większego poboru energii z baterii lub niedopompowania.
Niedopompowanie na szczęście nie zdarza się w nowszych modelach ciśnieniomierzy (a przynajmniej nie dostaliśmy jeszcze takich sygnałów) i lepsze ciśnieniomierze automatyczne same wskazują błędy związane z zaworem.
Szybko uchodzące powietrze z mankietu gwarantuje nieprawidłowy wynik
Najczęstszą przyczyną uchodzącego powietrza z mankietu automatycznego są słabe baterie.
Ciśnieniomierze OMRON są zabezpieczone przed tego typu malfunkcją i wskazują błędne napompowania. Niestety, nie wszystkie aparaty do mierzenia ciśnienia wyposażono w tego typu udogodnienia, dlatego powinniśmy kontrolować stan baterii. W niektórych modelach ciśnieniomierzy zapala się ostrzegawcza lampka niskiego poziomu baterii.
Niektóre kupione baterie mogą się szybko wyczerpywać. W internecie widzieliśmy nawet gadżety, które mierzą energię w baterii. Z testów wynika, że lepiej zakupić porządne baterie alkaliczne.
Dobrą alternatywą do zasilania bateryjnego jest zasilacz. Tu radzimy zwrócić uwagę na dopasowanie jego parametrów do ciśnieniomierza. Najlepiej zakupić oryginalny zasilacz - zazwyczaj jest nieco droższy, ale nie mamy wtedy problemów z użytkowaniem.
Jeżeli te rady nie pomagają, radzimy oddać ciśnieniomierz do serwisu – możliwe, że wkładka powietrzna jest nieszczelna.
f | Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco | Wymieniaj punkty na nagrody |