Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Do tańszej wysyłki brakuje Ci:250 zł,
a do darmowej:450,00 zł

Profesjonalne metody zwalczania przykrych zapachów

Utrzymanie czystości i higieny to nie tylko mycie i dezynfekcja powierzchni i sprzętów, ale również dbanie o komfort i higienę pacjentów.

Personel medyczny wykonujący związane z tym prace jest narażony na nieprzyjemne sytuacje, do których można zaliczyć:

  • kontakt z wydzielinami i płynami ustrojowymi chorych,
  • kontakt  z zanieczyszczeniami organicznymi powierzchni (plamy krwi, wymiociny itp.),
  • przebywanie w atmosferze zanieczyszczonej przez:
    • zapachy wydzielin pacjentów,
    • zapachy z infrastruktury sanitarnej,
    • dym tytoniowy (nieprzestrzeganie zakazów jest powszechnym problemem).

W tym artykule zajmiemy się małym, ale istotnym (naszym zdaniem) wycinkiem tego zagadnienia, obejmującym bardzo uciążliwy dla personelu problem zwalczania przykrych zapachów.

Rzetelne wykonanie pracy to również kwestia odpowiedniego zaopatrzenia

Wykonując czynności związane z utrzymaniem higieny personel medyczny jest narażony na przebywanie w nieprzyjemnym środowisku: płyny ustrojowe, zabrudzenia organiczne, czy nieprzyjemne zapachy znacząco wpływają na komfort pracy. Warunki te mogą obniżać jakość pracy, co skutkuje wykonywaniem jej bez zachowania należytej staranności. W konsekwencji zwiększa się ryzyko zakażenia lub niedokładnego wykonania procedur higienicznych.

Rozwiązaniem tego problemu jest stosowanie (oprócz właściwego nadzoru) profesjonalnych preparatów do neutralizacji przykrych zapachów. Środki te pozwalają na szybkie odświeżenie pomieszczeń, co poprawia warunki pracy oraz komfort pacjentów. Działanie tych preparatów jest nieszkodliwie dla zdrowia.

Oprócz środków stosowanych doraźnie istnieją również produkty używane prewencyjnie, które dzięki częstemu zastosowaniu utrzymują cząsteczki substancji neutralizujących niwelując trwałe zanieczyszczenia (mające na przykład swoje źródło w nieremontowanej infrastrukturze sanitarnej).

Koszty i wydajność preparatów

O ile higiena pracy personelu jest istotna, nie zawsze przeznacza się odpowiedni budżet na zwalczanie przykrych zapachów. Inwestycje poniesione w zabezpieczenia konieczne (jak odzież ochronna, mydła, preparaty dezynfekcyjne) ograniczają wydatki na środki neutralizujące zapachy, czy preparaty myjące dla obłożnie chorych. Z tego względu w niektórych placówkach dokonuje się zakupu tańszych, mniej wydajnych preparatów – tak zwanych preparatów "konsumenckich".

Preparaty "konsumenckie" mają niższa wydajność niż preparaty profesjonalne. Ponadto w warunkach dużego obciążenia substancjami generującymi nieprzyjemne zapachy ich skuteczność może być niewystarczająca. 

Rekomendujemy stosowanie preparatów profesjonalnych, które od preparatów „konsumenckich” różnią się zawartością substancji (często opatentowanych) neutralizujących (rozkładających) cząsteczki zapachowe oraz substancji bakteriobójczych.

Za przykład wysokiej wydajności oraz skuteczności posłuży produkt Goodsense Breakdown, sprzedawany w 5-litrowym kanistrze. Uzyskanie 2. litrów roztworu roboczego przeznaczonego do czyszczenia powierzchni (wraz z neutralizacją odoru kosztuje 3,54 zł*

*Preparat rozcieńcza się w różnym stężeniu, zależnie od zastosowania. W tym wyliczeniu przyjęliśmy stężenie 1:22, co pozwala uzyskać 2 litry roztworu roboczego z 90 ml preparatu.

Na rynku dostępne są profesjonalne preparaty przeznaczone do neutralizacji zapachów i dymu papierosowego oraz do mycia wrażliwych części ciała pacjentów. Poniżej przedstawiamy kilka z tych produktów, których zastosowanie uważamy za uzasadnione.

Środki przeznaczone do pielęgnacji pacjentów obłożnie chorych

A. Pianka myjąca Abena (400 ml) jest wydajnym środkiem przeznaczonym do mycia ciała pacjentów. Usuwa pot, sole oraz nieprzyjemne zapachy skóry. Myje również wydaliny (zarówno u dzieci jak i u dorosłych). Poleca się stosować ją wobec osób obłożnie chorych, ze względu na barierę ochronną, jaką pozostawia po umyciu.

B. Skinsan Scrub N – pianka antybakteryjna do skóry (500 ml) jest preparatem wykorzystywanym w opiece nad obłożnie chorymi pacjentami. Przeznaczona do mycia skóry pacjentów, a także personelu. Preparat zawiera składniki o przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych właściwościach. Pianka zapobiega wysuszaniu skóry i błon śluzowych, a efektem jej działania jest neutralizacja nieprzyjemnych zapachów wydalin.

Do opieki nad pacjentami, oprócz preparatów myjąco-pielęgnujących, niezbędnym wyposażeniem personelu są myjki podfoliowane lub myjki z mydłem.

Środki myjące i neutralizujące, przeznaczone do czyszczenia powierzchni, urządzeń sanitarnych oraz usuwania nieprzyjemnych zapachów otoczenia.

C. Good Sense Breakdown (kanister 5 L.) to środek, który zawiera żywe kultury bakterii aktywnie neutralizujące zanieczyszczenia. Efektem działania preparatu jest zwalczenie nieprzyjemnych zapachów oraz zapobieganie ich przyszłemu powstawaniu. Produkt jest szczególnie skuteczny w neutralizowaniu zapachów plam na wykładzinach dywanowych. Używa się go również do odświeżania urządzeń i pomieszczeń sanitarnych (toalet). Ponadto skutecznie działa wobec intensywnego fetoru kanalizacji, odstojników tłuszczu i innej infrastruktury tego typu.

D. Room Care R5.1  (750 ml) to rozpylany preparat przeznaczony do usuwania przykrych zapachów otoczenia (na przykład toalet), zapachu zwierząt oraz tytoniu. Swoim działaniem neutralizuje dym papierosowy pozostawiając przyjemny kwiatowy zapach. Najczęściej stosuje się go w miejscach, w których pacjenci nie przestrzegają zakazu palenia tytoniu. Preparat nie jest szkodliwy dla ludzi, można więc go stosować do doraźnego odświeżania pomieszczeń, w których przebywają pacjenci.

 

f Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco Wymieniaj punkty na nagrody
Podziel się swoim komentarzem z innymi

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixel