Opisujemy procedury sprzątania gabinetu kosmetycznego oraz wskazujemy polecane środki higieniczne
Utrzymanie higieny gabinetu kosmetycznego jest bardzo ważne nie tylko dla zdrowia klientek, ale także dla pracowników.
Nie chcemy prawić Państwu morałów na temat powagi sytuacji, dlatego obok faktów postaramy się przekazać kilka istotnych wskazówek i przedstawić najważniejsze środki higieniczne.
Kilka faktów na temat utrzymania higieny:
Czysty gabinet to:
- Klientki i pracownicy czujący się bezpiecznie. Polskie badania dowodzą, że ponad 30% osób odczuwa dyskomfort związany ze stanem higienicznym salonów kosmetycznych, czy gabinetów. Pamiętajmy, że czystość w gabinecie ma silne znaczenie psychologiczne. To nie tylko strach przed zakażeniami, ale też podświadoma oznaka, że personel nie dokłada starań do swoich obowiązków.
- Spokój ze strony Sanepidu. W najgorszych przypadkach naruszeń wymagań sanitarnych dochodzi do częstszych kontroli, zaostrzenia wymagań. Pracownicy Sanepidu mogą wypisać kary do zapłacenia lub nawet zamknąć działalność.
- Utrzymana estetyka – wysoki poziom estetyki, współgrający z dekoracjami, designem i ubiorem personelu sprzyja dobrym konotacjom salonu.
Jak zabrać się za kompleksowe sprzątanie i utrzymanie higieny gabinetu kosmetycznego – procedura krok po kroku
- Potrzebny „sprzęt”, czyli środki myjące oraz dezynfekcyjne – jak i kiedy ich używać
- Lista zaleceń
Środki do sprzątania i dezynfekcji
Właściciele/-ki salonów kosmetycznych są zobligowani do kupowania atestowanych środków dezynfekujących, spełniających jedne z poniższych wymagań:
- Są zarejestrowane jako produkty biobójcze
- Są zarejestrowane jako wyroby medyczne, wraz z oznaczeniem ich znakiem CE.
- Lub są zarejestrowane jako produkty Lecznicze, jeśli są przeznaczone do skóry, czy błon śluzowych.
Wszystkie nierejestrowane preparaty nie będą akceptowane przez sanepid. Ponadto wyposażając się w niewłaściwe środki łamiemy prawo związane z prowadzeniem ośrodka.
Więcej pomocnych informacji znajdziesz w dziale: Dezynfekcja i sterylizacja w gabinecie kosmetycznym
Zasady działania w gabinecie kosmetycznym
Pobierz drukowane procedury firmy Medisept
- Ręce należy myć przed pracą, po skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem, pójściem na przerwę, a także gdy są zabrudzone. Zbyt częste mycie rąk mocno wysusza skórę. Zalecana jest pielęgnacja dłoni z pomocą kremów i emulsji. Gdyby pojawiły się problemy polecamy delikatne ręczniki papierowe z celulozy.
- Dezynfekcji rąk powinno się dokonywać. Ręce przed dezynfekcją muszą być czyste – wtedy dezynfekcja jest skuteczna. Nie należy bagatelizować czasu działania środka dezynfekcyjnego – czekamy 30 sekund, aż preparat wyschnie. Uwaga! Każdy preparat ma nieco odmienne wymagania – np. co do ilości dozowania, używania. Wszyscy pracownicy powinni zapoznać się z ich ulotkami. Kiedy należy dezynfekować ręce?:
- przed każdym zabiegiem oraz po zabiegu
- lub przed założeniem rękawiczek medycznych i po ich zdjęciu
- bardzo ważna jest dezynfekcja rąk przed zabiegami z naruszeniem ciągłości skóry
- w trakcie zabiegu jeżeli sięgnęliśmy po środki czyszczące lub inne sprzęty spoza okolicy stanowiska zabiegu
- a także po kontakcie z zanieczyszczeniami
- w razie potrzeby (potencjalnego zakażenia, skaleczenia, rozdarcia rękawiczek itd.)
- Podczas pracy zabronione jest noszenie biżuterii. Paznokcie muszą być krótkie, a wszelkie zranienia na rękach należy zabezpieczyć wodoodpornym opatrunkiem.
- Pracownicy muszą nosić rękawiczki w przypadkach:
- Zabiegów z ryzykiem przecięcia tkanek
- Jeśli klient lub pracownik ma choroby skóry
- Jeśli na skórze są widoczne rany
- Gdy pracuje się ze środkami dezynfekującymi
- Przedmiotów (narzędzi) jednorazowego użytku należy używać wyłącznie raz. Wszystkie narzędzia powinny być wyjmowane ze sterylnego opakowania dopiero przed rozpoczęciem pracy z narzędziem.
- Po wykorzystaniu wszystkich narzędzi należy:
- Zutylizować narzędzia jednorazowe – do specjalnych pojemników na odpady medyczne
- Narzędzia wielorazowe umieścić w pojemniku na brudne narzędzia a następnie włożyć do wanienki dezynfekcyjnej wypełnionej środkiem do dezynfekcji narzędzi. Środek powinien mieć działanie wobec B, F, V, Tbc.
Warto podkreślić, że ze wszystkich preparatów korzystamy zgodnie z instrukcją.
To pozwala uzyskać odpowiednie efekty działania, a także zaoszczędzić środków dezynfekujących gdy nie nalewamy ich za dużo (co praktycznie nie zmienia efektu).
Ponadto należy bezwzględnie przestrzegać czasu dezynfekcji wskazanego w ulotkach. Tylko w tym czasie środki są skuteczne wobec bakterii, wirusów i innych drobnoustrojów.
- Dezynfekcja małych i trudno dostępnych powierzchni obejmuje dezynfekcję po zabiegach oraz po zakończeniu pracy takich miejsc jak: fotele, leżanki, sprzęt do prowadzenia zabiegów kosmetycznych, blaty robocze, stoły, pulpity biurek. Dokonuje się jej z pomocą środków dezynfekcyjnych ze spryskiwaczem (lub bardziej wydajnym spieniazczem) albo w postaci chusteczek. Warto zwrócić uwagę, że niektóre materiały mogą być wrażliwe na działanie środków alkoholowych, dlatego do skóry, skaju, tworzyw sztucznych, PCV, szkła akrylowego lub gumy polecamy środki bezalkoholowe.
- Dezynfekcja dużych zmywalnych powierzchni – podłóg, twardych elementów wyposażenia medycznego. Należy ją przeprowadzać przynajmniej raz dziennie i w razie dodatkowej konieczności (np. zanieczysczenia). Polecamy preparaty do jednoczesnego mycia i dezynfekcji powierzchni co znacznie ułatwia cały proces. Pamiętajmy także o różnych kolorach ścierek do łazienki, pomieszczeń w których wykonywane są zabiegi oraz pomieszczeń socjalnych, korytarzy. Ważne, aby przygotować roztwór preparatu dezynfekcyjnego zgodnie z instrukcją. Zbyt niskie stężenie roztworu roboczego nie zdezynfekuje powierzchni, a zbyt wysokie sprawi, że podłoga będzie się nieprzyjemnie kleić (w dodatku będzie kosztowna). Dezynfekcji podłóg należy dokonywać z pomocą mopów płaskich, wykonując ruch ósemkowy by zawsze tą samą stroną zbierać zanieczyszczenia. Po przemyciu podłogi musi ona wyschnąć przez wymagany na ulotce preparatu czas.
- Sprzątanie łazienek – generalną zasadą jest mycie powierzchni od najmniej zabrudzonych do najbardziej zabrudzonych (muszli klozetowych, sedesów). Drugą zasadą jest mycie (i dezynfekcja) z góry na dół. Podłogi czyści się na końcu i pozostawia do wyschnięcia. Łazienka jest wymagającym miejscem, w którym cyklicznie należy myć wszystkie elementy użytkowe – lustra, klamki, kurki, umywalki, blaty itd.
f | Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco | Wymieniaj punkty na nagrody |