Plan higieny gabinetu stomatologicznego - procedury w gabinecie oraz środki różnych producentów.
Zagadnienie dezynfekcji w gabinecie stomatologicznym jest ważne z powodów ekonomicznych i zdrowotnych. Warto podkreślić, że sprawnie działający gabinet pod względem sanitarnym, jest w stanie przyjąć więcej pacjentów, a także osiągnąć lepsze wyniki ekonomiczne pomimo kosztów poniesionych na higienę.
Ten materiał składa się z dwóch części:
- planu higieny, który wskazuje jakich środków używać; w jakich miejscach i sytuacjach,
- druga część to omówienie procedur higienicznych.
Nie chcesz przeglądać listy? Zobacz menu złożone z ikon
Na dole tekstu znajdziesz plany higieny pdf gabinetu stomatologicznego różnych producentów - do wydrukowania
Plan higieny stomatologia
Dezynfekcja rąk Kiedy stosujemy (5 głównych zasad):
|
1) AHD 1000 250 ml/ 500 ml / 1 L / 5 L 2) Desderman Pure Gel 500 ml /1 L airless 3) Phagogel żel do dezynfekcji rąk 500 ml 4) Skinman Soft Protect 500 ml / 5 L 5) Aniosgel 85 NPC 500 ml / 1 L / 5 L 6) Desderman Pure 500 ml / 1 L / 5 L
Butelki 500 ml i 1 L zalecamy stosować z odpowiednią pompką dozującą. |
Mycie rąk Kiedy stosujemy:
|
2) Manusan 5 L. 4) Mediclean MC 420 Scrub 500 ml 6) Sterisol liquid soap 700 ml Preparaty dostępne w różnych pojemnościach Polecamy także ręczniki papierowe |
Pielęgnacja rąk Kiedy korzystamy:
|
1) Octenicare 50 ml. Krem z oktenidyną 2) Mediwax 75 ml/ 360 ml/ 500 ml 3) Silonda lipid 100 ml / 500 ml 4) Krem ochronny do skóry Cavilon nr 3392E, 92g |
Dezynfekcja skóry pacjenta
|
1) AHD 1000 w spryskiwaczu 250 ml Może być konieczna w niektórych przypadkach, szczególnie przed zabiegami z ryzykiem przerwania ciągłości tkanek, albo gdy pacjent ma suchą lub poranioną skórę. |
Odkażanie, profilaktyka i wspomaganie procesu leczenia jamy ustnej |
2) Oralsept Chlorhexidine Mouthwash 300 ml.
|
Wyposażenie ochronne dla personelu |
3) ochrona twarzy - maseczki, przyłbice, okulary ochronne |
Dezynfekcja narzędzi stomatologicznych |
Pozostałe działy: |
Z uwagi na zróżnicowanie narzędzi dentystycznych należy zastosować różne środki i metody dezynfekcji:
|
|
Alkoholowe preparaty do szybkiej dezynfekcji |
1) Fugaten Spray 1 L / 5L 2) Mikrozid Af liquid 1 L / 10 L 3) Mikrozid Universal Wipes (op. 100 szt.) |
Bezalkoholowe preparaty do szybkiej dezynfekcji |
2) Mikrozid sensitive liquid 1 L ze spieniaczem |
Specjalistyczne produkty w stomatologii
|
Preparat do codziennego mycia i dezynfekcji oraz pielęgnacji systemów ślinociągów i spluwaczek przy unitach aspirmatic
|
Dezynfekcja dużych powierzchni - podłóg |
Powierzchnie zanieczyszczone substancją organiczną |
Dozowniki
|
Umowa najmu dozowników - koszt 10% ceny dozowników. Zobacz szczegóły Dozowniki do preparatów dezynfekujących 1) Uniwersalny dozownik łokciowy poj. 500 - 1000 ml Medilab 2) Uniwersalny dozownik łokciowy poj. 500 - 1000 ml Schulke 3) Dozownik łokciowy Dermados poj. 1000 ml Ecolab 4) Dozownik spieniający - łokciowy Dermados Foam poj. 400 ml Ecolab 5) Uniwersalny dozownik łokciowy z butelką Euro poj. 1000 ml 6) Dozownik Łokciowy Dermados 500 ml. Zobacz wszystkie dozowniki w naszej ofercie |
Zagrożenia i strefy ryzyka w gabinecie stomatologicznym
Gabinet stomatologiczny to miejsce, w którym personel medyczny ma bezpośredni kontakt z materiałami potencjalnie zakaźnymi. Lekarz stomatolog i personel pomocniczy pracują przecież z ostrymi i kłującymi narzędziami oraz z błoną śluzową i płynami ustrojowymi pacjentów.
Często wykonywane są zabiegi, w których dochodzi do uszkodzenia tkanek i występuje kontakt z krwią.
Z drugiej strony, pacjenci narażeni są na ryzyko zakażenia chociażby ze względu na użycie wielorazowych narzędzi, które wymagają sterylizacji. Dlatego też, gabinet stomatologiczny obowiązują ścisłe wytyczne dotyczące wymagań higienicznych tak, aby obie strony czuły się w nim bezpiecznie i komfortowo.
Strefy ryzyka w gabinecie stomatologicznym
Rodzaje dezynfekcji w stomatologii oraz inne procedury higieniczne
Higiena rąk
Profilaktyka jest najlepszą ochroną przed zakażeniem związanym z zabiegami medycznymi i rozprzestrzenianiem się chorób. Dlatego też ręce, jako najważniejsze „narzędzie” należy myć często i dokładnie aby unikać zagrożenia. Dla stomatologa jest to szczególnie ważne, gdyż dłonie i ręce narażone są na bezpośredni kontakt z tkankami pacjenta. W jaki sposób właściwie myć oraz dezynfekować ręce?
Oto instrukcje:
5 Momentów dezynfekcji dłoni w gabinecie stomatologicznym
- Przed kontaktem z pacjentem
- Po kontakcie z pacjentem
- Przed czystą/aseptyczną procedurą
- Po kontakcie z otoczeniem
- Po narażeniu na płyny ustrojowe
Oczywiście każdy członek personelu w stomatologicznym gabinecie zabiegowym zobowiązany jest do noszenia jednorazowych rękawiczek oraz maseczki osłaniającej nos i usta, jak również specjalnej odzieży ochronnej. Nie zapominajmy również o przyłbicach chroniących przeciw odpryskami (szczególnie w dobie pandemii COVID-19).
Pranie odzieży
Odzież medyczna oraz ochronna stosowana w gabinetach stomatologicznych powinna być prana w profesjonalnej pralni, aby zapewnić odpowiedni poziom czystości. Jeżeli jest to pralnia znajdująca się w klinice, należy pamiętać o drogach czystych i brudnych, o składowaniu materiału zakaźnego, a także o wykorzystaniu proszków dezynfekujących.
Wszelkie jednorazowe środki ochronne, w tym maseczki lub fartuchy powinny być zaliczone do odpadów medycznych i składowane oraz usuwane zgodnie z zaleceniami dotyczącymi tego typu odpadów.
Warto podkreślić, że maseczki nie nadają się do dezynfekcji, ani sterylizacji (wysoka temperatura często rozszerza pory). Wyjątkiem są maseczki ffp3 i ffp2, które należy dezynfekować po użyci – choć proszę nie przesadzać z ilością preparatu, bo może zmiękczyć strukturę maseczki i będzie się w niej trudno oddychało.
Zmiana odzieży
Personel musi mieć zapewnione odpowiednie warunki do zmiany odzieży, dlatego w placówkach stomatologicznych konieczne jest wydzielenie szatni, gdzie ubrania oraz odzież medyczna będą wyraźnie od siebie odseparowane.
Koniecznością są także szafki na własną odzież i biżuterię. Podczas zabiegów pracownicy gabinetu lub kliniki nie mogą nosić niczego, oprócz własnych okularów.
Serweta ochronna oraz środki dla większego komfortu i higieny pacjenta
Jeśli chodzi o przygotowanie pacjenta do zabiegu, to podstawowym środkiem ochronnym są jednorazowe serwety stomatologiczne.
Niedopuszczalne jest użycie tej samej ochronnej serwety u dwóch lub więcej pacjentów – to samo dotyczy pokrowców na fotele stomatologiczne.
Dobrą praktyką jest także udostępnienie pacjentom środka do odkażania jamy ustnej. Należy przy tym ich poinstruować, jak długo preparat powinien być przetrzymywany w ustach, aby zadziałał skutecznie.
Przy specjalistycznych zabiegach w gabinecie powinny być również dostępne środki ochronne np. gogle lub okulary.
Dezynfekcja powierzchni w stomatologii
Niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie poszczególnych powierzchni oraz narzędzi przed przystąpieniem do pracy. W jaki sposób zrobić to poprawnie?
Po pierwsze - dezynfekcja powierzchni w gabinecie: fotela, lamp, spluwaczki, przewodów ssących.
Do tego posłuży preparat do szybkiej dezynfekcji powierzchni. Polecamy Quatrodes Forte (koncentrat).
Z pomocą takich preparatów przecieramy wszystkie powierzchnie unitu. Miskę spluwaczki należy zalać preparatem po ściankach lub zablokować odpływ i zalać roztworem.
Dodatkowo, wszelkie jednorazowe produkty jak np. kubeczki do wody lub chusteczki higieniczne powinny:
- znajdować się w dalszej odległości od strefy narażonej na zakażenie,
- jako produkty jednorazowe powinny być utylizowane od razu po użyciu.
Jeśli chodzi o asystor z narzędziami - podlega on ścisłej dezynfekcji. Dla zmniejszenia transmisji brudne narzędzia odkłada się do nerki/tacki, a z niej po skończonym zabiegu przekłada do wanienki dezynfekcyjnej.
Warto pamiętać, że wszystkie instrumenty wkłada się do wanienki na określony czas działania preparatu.
Dłuższe trzymanie ich w roztworze może przyczynić się do korozji lub innego uszkodzenia narzędzi.
Po wyjęciu z wanienki narzędzia przekłada się do zlewu, w którym się je opłukuje, wykłada na serwetę do osuszenia, a następnie sprawdza stan techniczny.
Jeśli nie mają zastrzeżeń, przekazuje się je do sterylizacji lub wyjaławia w autoklawie w gabinecie.
Jeśli użyto narzędzi jednokrotnego użytku muszą być one wyrzucone do pojemnika na odpady medyczne.
Sterylizacja w gabinecie stomatologicznym
Gabinet stomatologiczny podlega kontroli procesu sterylizacji.
Pracownicy muszą przeprowadzać kontrolę na bieżąco - w codziennym działaniu oraz okresowo - w zależności od zaleceń zwierzchniego Sanepidu.
Sprawdza się podczas takiego procesu stan urządzeń oraz ich działanie (na początku każdego dnia wykonuje się test z pustym pakietem z paskiem testowym).
Paski testowe klasy V lub VI wykorzystuje się w każdym procesie sterylizacji i dołącza do wydruku. Mają one na celu zweryfikować, jaki czynnik był wykorzystany do sterylizacji i jakie były parametry procesu.
Dodatkowo, raz w miesiącu (lub częściej, jeśli Sanepid zaleci inaczej) wykonuje się test biologiczny Sporal A.
Odpady medyczne
Gabinety stomatologiczne, podobnie jak inne placówki świadczące usługi z zakresu ochrony zdrowia, zobowiązane są do odpowiedniego postępowania z odpadami medycznymi.
Ze względu na ich szczególny charakter oraz fakt, że mogą one prowadzić do skażenia lub zakażenia, odpady te podlegają szczególnej kontroli oraz szczegółowemu procesowi utylizacji. Całość tych procesów określają odpowiednie ustawy i rozporządzenia, do których gabinety stomatologiczne muszą się skrupulatnie stosować.
Zobacz asortyment dla stomatologów. Poniższe kategorie kierują do różnych, szczegółowych działów naszego sklepu:
Plany higieny PDF dla stomatologii:
Poniżej 3 zestawienia planów higieny od producentów:
- Schulke
- Ecolab
- Medisept
- oraz poradnik Sanepidu z siedzibą w Krakowie - "Jak bezpiecznie i higienicznie świadczyć usługi w gabinecie stomatologicznym"