Opatrunek podciśnieniowy - zasada działania, zastosowanie i polecane opatrunki podciśnieniowe
Zobacz ofertę opatrunków podciśnieniowych
Opatrunki podciśnieniowe są jednymi z najskuteczniejszych metod szybkiego pobudzania ran przewlekłych i pooperacyjnych do ich szybkiego wzrostu oraz gojenia dna rany.
Wydajna pompa odsysająca zanieczyszczenia z dna rany pozwala utrzymywać opatrunek na ranie zwykle przez 3-4 doby, a maksymalnie do 7.
Spis treści
- Co to jest opatrunek podciśnieniowy?
- Jak działa opatrunek próżniowy?
- Na jakiej zasadzie działa pompa w opatrunku
- Ważne informacje odnośnie zastosowania
- Zobacz proces wykorzystania opatrunku NPWT
- Kiedy warto zastosować leczenie z pomocą podciśnienia?
- Ile trwa terapia VAC?
- Jakie mogą być koszty terapii podciśnieniowej?
- Z jakimi środkami warto łączyć leczenie podciśnieniowe
Co to jest opatrunek podciśnieniowy?
inaczej zwany opatrunkiem próżniowym, NPWT lub VAC
To specjalny opatrunek podłączany do pompy odsysającej wysięk z rany. Opatrunek wykonany jest ze specjalnej gąbki, która dokładnie dopasowuje się do łożyska rany, choć nie przywiera do jej dna. Opatrunek szczelnie zamyka ranę, zabezpieczony jest dodatkowym pokryciem. Następnie pompa podłączona do opatrunku wytwarza podciśnienie (ciśnienie ujemne - stąd Negative-pressure wound therapy) co pozwala odsysać niepożądane zanieczyszczenia zbierające się w ranie.
Jak działa opatrunek próżniowy?
Opatrunki do podciśnieniowej terapii leczenia ran różnią się od siebie. Tutaj zaprezentujemy budowę opatrunku Pico 7
Kliknij w obrazek aby go powiększyć
Opatrunek tego typu składa z czterech warstw:
- Zewnętrznej warstwy paroprzepuszczalnej i ochronnej. To folia poliuretanowa, która działa podobnie jak opatrunki poliuretanowe w postaci błony półprzepuszczalnej. Skutecznie redukuje ryzyko zakażenia rany
- Opatrunek chłonny - superabsorbent. Pochłania do 300 ml wysięku (co może się różnić zależnie od rozmiaru opatrunku - niestety nie uzyskaliśmy precyzyjnej odpowiedzi) i utrzymuje go poza powierzchnią rany
- Warstwa śluzy - AIRLOCK - odpowiada za równomierne rozprowdzanie podciśnienia na całej powierzchni rany.
- Silikonowa warstwa przylepna zabezpiecza skórę wokół rany. A także zmniejsza ból przy zmianie opatrunku. Jest ważna dla długiego utrzymywania opatrunku na ranie - szczególnie w przypadku ran przewlekłych
Uwaga - chłonne właściwości opatrunku wykluczają go z użycia w przypadku występowania w łożysku rany suchej martwicy
Istnieje również kilka innych przeciwwskazań, o czym szerzej piszemy w dziale terapia podciśnieniowa - w sekcji informacyjnej, pod produktami. (szczególnie będzie to obecność nowotworu w łożysku rany).
Na jakiej zasadzie działa pompa w opatrunku (na przykładzie Pico 7)
Pompa jest zintegrowana z opatrunkiem Pico 7, ale można ją rozłączyć, aby podłączyć kolejny opatrunek i kontynuować terapię.
Pompa działa przez 7 dni i po tym czasie po prostu odmawia posłuszeństwa
Zasilana jest dwoma bateriami AA.
W innych systemach, np. Renasys mamy do wyboru większe, niezależne pompy kupowane osobno. Te systemy służą do podciśnieniowej terapii leczenia ran o większej powierzchni.
Ważne informacje odnośnie zastosowania opatrunków
- Opatrunków nie należy przycinać - podciśnieniowe leczenie ran wymaga dokładnego zamknięcia rany a także zachowania jego integralności.
- Pompa ma wskaźnik wypełnienia opatrunku - zmiany dokonuje się gdy będzie on napełniony wysiękiem.
Zobacz proces wykorzystania opatrunku NPWT
Kiedy warto zastosować leczenie z pomocą podciśnienia?
Albo innymi słowy, na jakiego rodzaju rany stosowane są opatrunki podciśnieniowe?
- Szczególnie warto przejść do podciśnieniowej terapii ran podczas krytycznej kolonizacji tkanek oraz wystąpienia stanu zapalnego.
- Wskazane również jest użycie systemu do ran silnie sączących i jednocześnie wykazujących zahamowanie procesów gojenia
Inne zastosowania:
- opatrunek jest skuteczny do leczenia zamkniętych ran chirurgicznych - szczególnie jeśli dotychczas były źle zaopatrzone. Będą to rany po cesarskim cięciu, po przeszczepach, a także oparzeniach.
Ile trwa terapia VAC?
Wiele zależy od tego, z jakim środowiskiem rany przyjdzie się zmierzyć specjaliście.
Rany pooperacyjne zwykle opatrywane są w czasie ok. 14-16 dni, ale już rany przewlekłe mogą wymagać dłuższego leczenia.
W internecie znajdziecie Państwo kilka przykładów leczenia tą metodą. Rany z komplikacjami wymagają nawet terapii dłuższej niż 30 dni.
Jakie mogą być koszty terapii podciśnieniowej?
Jak w przypadku innych metod leczenia wiele zależy od czasu hospitalizacji. Dodatkowo dochodzą koszty opatrunków z pompą.
Atutem metody leczenia ran metodą NPWT jest natomiast mniejsza ilość czasu personelu, który poświecą na obserwację rany. To z kolei wiąże się z nieznacznie mniejszą ilością wykorzystywanych środków higienicznych.
Największą korzyścią do stosowania tej metody będzie przyspieszenie gojenia ran z wysiękiem, co ostatecznie przekłada się na skrócony pobyt pacjenta w placówce.
Z jakimi środkami warto łączyć leczenie podciśnieniowe
Podczas leczenia ran metodą VAC nie należy zapominać o antyseptyce. Konieczne będzie oczyszczanie rany i / albo zastosowanie lawaseptyków.
W leczeniu ran ważne jest zapobieganie zakażeniom i usuwanie ich skutków. Dlatego często przed zastosowaniem podciśnieniowej terapii leczenia ran należy zastosować antyseptyki i debridementy. Zależnie od etapu kolonizacji bakterii dochodzi do tego oczywiście zastosowanie antybiotyków.
Zobacz więcej na temat terapii podciśnieniowej
Bibliografia:
https://pzp.umw.edu.pl/pdf/2020/10/2/127.pdf
Polecane - opatrunek podciśnieniowy cena
opatrunki dostępne są w różnych rozmiarach - po kliknięciu w wybrany produkt pojawi się lista wszystkich dostępnych produktów