Ochrona dłoni – z jakich metod pielęgnacji korzystać, aby uniknąć nieprzyjemnych zmian chorobowych dłoni
Problemy podrażnionych dłoni pojawiają się w naszej pracy stosunkowo często. Trudne warunki zdecydowanie przyczyniają się do obniżenia naturalnej odporności skóry. To z kolei przyczynia się do różnych niedogodności i prowadzi nawet do chorób przewlekłych.
Trudno jest wskazać wszystkie czynniki ryzyka, najważniejsze z nich to
- kontakt ze środkami czyszczącymi i dezynfekującymi,
- częste mycie i dezynfekcja rąk,
- noszenie rękawic medycznych, które nie przepuszczają powietrza,
- praca w suchym lub klimatyzowanym środowisku
Istotnymi czynnikami, które pomogą chronić i zregenerować naskórek będzie stosowanie środków pielęgnujących. Pielęgnacja pozwala dogłębnie nawilżać dłonie, dlatego jest nieocenioną metodą prewencji. Przede wszystkim zapobiega wysuszaniu dłoni. Wysuszona skóra to często pierwszy objaw nieprzyjemności. Potem pojawiają się zaczerwienienia, ból, szczypanie, nieprzyjemny świąd. Na bardzo podrażnionej i wysuszonej skórze łatwo o zmiany alergiczne.
Sucha skóra przyczynia się do zmniejszenia ochrony przeciwdrobnoustrojowej. Tutaj istotna jest warstwa rogowa naskórka, która chroni nas przed infekcjami. Ta warstwa powinna być stale nawilżona, aby oferować skuteczne działanie lipidów, odpowiedzialnych za blokowanie przenikania drobnoustrojów. Lipidy w połączeniu z wodą tworzą płaszcz wodno-lipidowy i wypełniają pory pomiędzy komórkami.
Kiedy szczególnie należy dbać o dłonie
W obliczu poniższych schorzeń powinniśmy szczególnie zadbać o nawilżanie dłoni. Wszystkie one są objawami upośledzenia naskórka i mogą prowadzić do długotrwałych uszkodzeń skóry.
Do tych objawów zaliczamy:
- suchość skóry,
- łuszczenie
- szorstkość,
- zaczerwienienia,
- wysuszenia,
- pękanie naskórka.
Dłonie powinno się nawilżać kremem w każdej przerwie od pracy, kiedy tylko starczy czasu aby krem się wchłonął. Emulsje i kremy pielęgnujące nakładamy na suche, umyte dłonie. Są bardzo dobrym sposobem aby zniwelować wysuszające działanie alkoholu dezynfekującego.
Dłoni nie powinno się nawilżać z pomocą kremów przed noszeniem rękawic jednorazowych (praktycznie uniemożliwia to założenie rękawiczek). Mycie i dezynfekcja rąk również niwelują efekt działania emulsji i kremów.
Uzupełnieniem dla środków pielęgnujących będą środki ochrony barierowej. Są stosunkowo nowe na polskim rynku. Można z nich korzystać podczas noszenia rękawic medycznych. Nie osłabiają również efektu mycia rąk i dezynfekcji. Słowem pozwalają wykonywać wszystkie prace, zachowując swoje działanie.
Więcej na temat środków ochrony barierowej piszemy w poradniku pt. Ochrona skóry z wykorzystaniem środków ochrony barierowej
Poniżej przedstawiamy proces, w którym znajdują się oba rodzaje wymienionych preparatów:
Więcej na temat ochrony dłoni przeczytacie Państwo w tych poradnikach:
- Ochrona skóry z wykorzystaniem środków ochrony barierowej
- Rękawiczki w butelce
- Uczulenia związane z noszeniem rękawic
- Nowość - rękawice nitrylowe z owsem
- Systemy dozowania preparatów do mydła i dezynfekcji
Polecane produkty znajdziecie Państwo w następujących działach naszego menu:
f | Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco | Wymieniaj punkty na nagrody |