Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Do tańszej wysyłki brakuje Ci:250 zł,
a do darmowej:450,00 zł

Niebezpieczeństwo zakażeń HCV – na co klienci zwracają uwagę

Stale mówi się o tym, że klientki salonów kosmetycznych są przestrzegane przed HCV. Co może je odstraszać i jaki standard higieny powinniśmy stosować?

Mało tego – na zakażenia podatni są głównie pracownicy salonów i gabinetów. Opiszemy pokrótce, jakie środki ostrożności należy podjąć.

Na samym dole znajdziecie Państwo polecane środki higieniczne oraz odnośniki do planów higieny.


HCV można zarazić się wszędzie tam, gdzie dochodzi do przerwania ciągłości tkanek. Z uwagi na ilość zagrożeń dużo większe szanse na zakażenie ma pracownik gabinetu, niż pacjent/klient.

Pracownik bowiem ma kontakt z różnymi pacjentami, a pacjent może zakazić się wyłącznie, gdy personel nie dba o higienę.

Jak dochodzi do zakażeń HCV

Do zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C może dojść podczas kontaktu z zakażoną krwią. Najczęstszą tego przyczyną jest nieodpowiednie zabezpieczenie rąk. Konieczne jest noszenie rękawiczek medycznych, a w przypadkach nakłuć, przecinania skóry zasadnie będzie założyć fartuch z długim rękawem.

Z narzędziami pracy, które miały kontakt z klientem (szczególnie z krwią i błonami śluzowymi) należy obchodzić się ostrożnie: odkładać je w wyznaczone miejsca (do wanienki z roztworem dezynfekującym, czy do pojemnika na odpady medyczne), a wszelkie przypadkowe zanieczyszczenia powierzchni od razu czyścić i miejsce zabrudzenia zdezynfekować.

Istotnym czynnikiem zarówno higienicznym, jak i wizerunkowo-marketingowym dla każdego gabinetu oraz salonu jest czystość i porządek

Jak konkretnie należy zadbać o higienę:

  • Istotne jest stosowanie narzedzi jednorazowych do zabiegów które przerywają ciągłość skóry. Instrumenty te są następnie utylizowanie. Powinno się używać czystych lub wysterylizowanych narzędzi przy każdym kolejnym pacjencie,
  • Natomiast narzędzia, które kontaktują się z nieuszkodzoną powierzchnią skóry, np. grzebienie, pilniczki, nożyczki fryzjerskie powinny być dezynfekowane po każdym użyciu. To również oznacza, że do każdego pacjenta stosuje się czyste sprzęty,
  • Wykorzystane materiały opatrunkowe podlegają utylizacji,
  • Bardzo ważne jest używanie rękawic medycznych,
  • Dezynfekowanie rąk – przed pracą, po pracy i przy każdej zmianie rękawiczek,
  • Dbanie o czyszczenie powierzchni po pacjentach i na koniec pracy.

To niestety nie koniec wymagań - całe postępowanie higieniczne w gabinetach kosmetycznych opisujemy w tekście na temat higeny w gabinetach i salonach kosmetycznych. Zagadnienia te dotyczą też innych salonów – SPA, tatuażu, nawet fryzjerskich a także gabinetów specjalistycznych – chociażby dentysty.

czysty gabinet

Higiena w gabinecie okiem pacjenta

Z opowieści wiadomo nam, że pacjenci obawiający się zakażenia pilnie obserwują, stan gabinetu. Istotna jest czystość wszystkich powierzchni. Zabrudzenia mogą od razu dyskwalifikować, dlatego pracownicy powinni czyścić je na bieżąco. Ważny jest również porządek w ułożeniu przedmiotów. Faktycznie z porządkiem bywa różnie - istotne jest by wszystkie sprzęty znajdowały się w wyznaczonych dla siebie miejscach. Skalpel leżący wśród wacików na pewno wzbudzi podejrzenia.

Dużą uwagę pacjentów przykuwają też pracownicy salonu – podstawą jest ubranie robocze, brak biżuterii na dłoniach oraz przestrzeganie zasad higieny rąk. Praca w rękawiczkach ma też swoje ograniczenia – po ich ubraniu pracownik nie powinien wykonywać czynności niezwiązanych bezpośrednio z zabiegiem.

Pamiętajmy, że ręce pracowników powinny być wolne od skaleczeń, czy zadrapań – wszystkie rany powinny być zabezpieczone wodoodpornym plastrem.

Z doświadczenia naszych klientów wiemy też, że praktyką, która dobrze świadczy o gabinecie jest wyjmowanie instrumentów jednorazowych z opakowania w obecności klienta – faktycznie tuż przed ich użyciem.

Uwagę mogą zwracać również podkłady jednorazowe na kozetkach, czy fotelach, które powinno się wymieniać po każdym kliencie. Miejsca na których pacjent siedzi powinny być przede wszystkim wolne od zanieczyszczeń – wszelki brud, krew i pozostałości po środkach należy zdezynfekować i oczyścić.

Podsumowując, czystość i higiena pozwalają dbać nie tylko o zdrowie pracowników i pacjentów, ale przyczyniają się również do budowania wizerunku profesjonalnego gabinetu. Te trzy argumenty w dużej mierze uzasadniają koszty środków dezynfekujących i środków ochrony.

Zobacz: Plan higieny salonów kosmetycznych, salonów tatuaży, SPA, gabinetów odnowy biologicznej i salonów fryzjerskich

Polecane produkty dostępne w ofercie hurtowni:

Dezynfekcja rąk higieniczne mycie rąk Pielęgnacja dłoni Dozowniki
igły strzykawki Odkażanie Opatrunki
pojemniki na odpady medyczne narzędzia wielokrotnego użytku ze stali nierdzewnej narzędzia jednorazowe sterylne Odzież medyczna


Bibliografia:

Bio Med. Central "Choroby zakaźne" Axel Kramer, Ingeborg Schwebke, Günter Kampf 16.08.2006 r.

f Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco Wymieniaj punkty na nagrody

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel