Grypa w przedszkolu – metody przeciwdziałania podczas zagrożenia wirusami
Jako opiekunowie dzieci w przedszkolach lub żłóbkach jesteśmy świadomi zagrożeń, które mogą wynikać z rozprzestrzeniania zarazków. Szczególne niebezpieczne dla otoczenia są bakterie i wirusy, które rozprzestrzeniają się drogą kropelkową. Do nich zalicza się chociażby grypa.
Często musimy zdecydować, czy odizolować chore dziecko dla bezpieczeństwa reszty. Wiadomo, że nikomu nie jest miło, gdy nagle z powodu choroby musi odmówić sobie zabawy, tym bardziej gdy inni nadal mogą zażywać przyjemności. Z drugiej strony pojawia się widmo zarażeń większej grupy dzieci, co z pewnością odbije się na całym przedszkolu.
W tym tekście chcemy udzielić wskazówek, jak radzić sobie w przypadku zakażeń wirusa grypy – czy może należy zwiększać środki ostrożności? Wykorzystywać inne preparaty higieniczne.
Higiena osobista to podstawa
Nie zabraknie oczywiście podstawowych zasad higieny, których opiekunowie powinni nauczyć dzieci borykające się z wirusem grypy. Podstawowe zasady to:
- Częste mycie rąk.
- Bardzo ważne jest, by chore dziecko zasłaniało usta i nos podczas kichania i kaszlu. Praktycznie trudno to kontrolować, ale nauka dobrych manier zawsze ogranicza rozprzestrzenianie się zarazków. Należy uczyć dzieci kichania do chusteczki i wyrzucanie jej do kosza zaraz po wysmarkaniu nosa.
Prewencja przed zakażeniami pozwala zmniejszyć ilość zachorowań na grypę
Faktem jest, że nasi podopieczni funkcjonują w stosunkowo czystych warunkach. Dobrą praktyką jest korzystanie ze środków higienicznych o wysokiej skuteczności. W przypadku grypy należy dezynfekować powierzchnie, z którymi dzieci mają kontakt – dotykają je, kichają w ich pobliżu. Do dezynfekcji tego typu blatów, szafek czy zabawek posłużą środki do szybkiej dezynfekcji powierzchni – najlepiej ze spryskiwaczem lub chusteczki dezynfekujące. Polecamy wybrać środek skuteczny wobec wirusów, który odparuje po dezynfekcji.
Więcej na temat tego typu produktów opisujemy w materiale o dezynfekcji zabawek
Dlaczego warto: Działania prewencyjne z wykorzystaniem środków dezynfekujących są o wiele bardziej skuteczne, bo nie wymagają reorganizacji harmonogramu pracy personelu sprzątającego.
Po prostu, pracownicy realizują swój codzienny plan sprzątania: myją i dezynfekują najbardziej „niebezpieczne” miejsca – takie jak miejsca zabaw, same zabawki, blaty stolików, dokładnie czyszczą podłogi w salach, w których najczęściej przebywają dzieci. Wyższym rygorom podlega jadalnia i toaleta. Na korytarzach i w salach przechodnich wystarczy regularne sprzątanie bez użycia środków bakteriobójczych.
Z dwojga złego lepiej jest wybrać ochronę przed rozprzestrzenianiem się zarazków niż próbę ratowania sytuacji po fakcie. Pytanie, czy możemy ocenić realne skutki prewencji? Tak! Ten temat jest już podejmowany od ponad 30 lat na łamach wielu czasopism i omawiany w licznych książkach medycznych. Niestety, mało kto posilił się na zbadanie przedszkoli, do których wysokie standardy higieniczne weszły dopiero niedawno.
Metody przeciwdziałania grypie zależnie od stopnia zagrożenia
Oczywiście wiemy, że prace higieniczne i sprzątające należy zawsze dostosowywać do stanu zdrowia dzieci, dlatego w tym tekście opiszemy trzy potencjalne scenariusze, które mogą się wydarzyć w przedszkolach.
Jedno z dzieci wykazuje objawy grypy
- Gdy dziecko ma uporczywy kaszel, silny katar, bóle brzucha, wymioty, dostaje rozwolnienia (grypa żołądkowa) należy zastosować wzmożone środki ostrożności. Oznacza to w praktyce, że wszystkie powierzchnie, z którymi chore dziecko miało potencjalny (warto podkreślić to słowo) kontakt powinny być zdezynfekowane. Do sprzątania powinniśmy włączyć środki, które swoim spektrum działania obejmują wirusy (w tym Rotawirusa odpowiedzialnego za grypę żołądkową).
- Szczegółową listę preparatów do dezynfekcji znajdziecie Państwo w planie higieny przedszkoli i żłobków. Osobnym tematem, mniej oczywistym jest dezynfekcja zabawek.
- W przypadku choroby jednego lub kilku dzieci zalecane będzie częste sprzątanie powierzchni z pomocą środków dezynfekujących, skutecznych przeciwko wirusom. Sprzątanie obejmuje tu wszystkie pomieszczenia, z których korzystają dzieci – korytarz, łazienkę, jadalnię, salę zabaw, a także sprzęty na zewnątrz budynku.
- Pomieszczenia należy wietrzyć. Zimą musimy pamiętać o wyrównaniu temperatury po przewietrzeniu.
Epidemia - co najmniej dwoje dzieci ma te same objawy
- Epidemia to stan podwyższonego ryzyka, w którym koniecznie należy izolować chore dzieci. Najłatwiej jest wydzielić im oddzielne miejsce przebywania o ile dysponujemy odpowiednią liczbą opiekunów.
- Sale, w których przebywały chore dzieci należy zdezynfekować natychmiast, gdy dzieci wyjdą z pomieszczenia. Dokładna dezynfekcja pozwala już po 15 minutach od sprzątania używać tej sali przez zdrowe dzieci. Warto zadbać, by zmieniając pomieszczenia dzieci myły ręce.
- Pracownicy powinni korzystać z preparatów do dezynfekcji rąk.
- Zdecydowanie należy ograniczyć liczbę gości w przedszkolu – rodzice powinni jedynie odbierać dzieci. Każda osoba odwiedzająca przedszkole lub żłobek powinna stosować się do zasad higieny by nie roznosić zarazków.
Jeżeli są to ewidentnie objawy grypy, lepiej jest odizolować dziecko od reszty. Najlepiej dla innych dzieci, będzie, jeśli chore dziecko pozostanie w domu i się wyleczy. Wiadomo, że w rzeczywistości bywa inaczej, dlatego musimy się przygotować na najgorsze.
Podwyższona ostrożność
- należy pamiętać, że po „wygaszeniu” źródeł infekcji zarazki nadal mogą być aktywne - przeżywalność wirusa grypy na powierzchniach wynosi do 2 godzin, a innych bardziej złośliwych bakterii nawet do kilku dni. W takim stanie również obowiązują zasady higieny odpowiednie do skali minionych zachorowań.
Argumenty (nie tylko) ekonomiczne
Pomimo, że nakład pracy sprzątania w każdej z powyższych sytuacji jest duży, pod uwagę warto brać poniższe argumenty:
- sprzątanie zapobiegawcze jest tańsze, niż sprzątanie w przypadku, gdy dzieci chorują,
- kontrola higieny w przedszkolu jest wymogiem, z którego należy się rozliczać przed sanepidem,
- sprzątanie zapobiegawcze wymaga ustalonego harmonogramu działania i odpowiednich środków higieny. Natomiast sprzątanie w trakcie trwania zachorowań lub większych epidemii u dzieci znaczenie utrudnia prace opiekunów i angażuje dodatkowe zasoby personelu. Może również dojść do zachorowania pracowników.
Naszym zdaniem, warto inwestować w prewencję. W licznych badaniach udowodniono, że koszt prewencji jest ułamkiem kosztów podczas pracy w warunkach zachorowań. Choć dane te w większości dotyczą Ochrony Zdrowia, to można je w pewnym stopniu przełożyć na działanie przedszkola lub żłobka.
Jakie powierzchnie należy sprzątać w przedszkolu i jakimi środkami
Aby uchronić dzieci przed grypą, ospą, a nawet ograniczyć przeziębienia polecamy skorzystać z planu higieny sprzątania przedszkoli i żłobków. Znajdziecie tam Państwo certyfikowane preparaty skutecznie zwalczające zarazki bez szkody dla materiałów.
Plan higieny przedszkola i żłobka
Polecane artykuły:
Czym dezynfekować ręce i powierzchnie w obliczu zagrożenia pneumokokami
f | Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco | Wymieniaj punkty na nagrody |