Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Do tańszej wysyłki brakuje Ci:250 zł,
a do darmowej:450,00 zł

Mata dezynfekcyjna w gospodarstwie - rola wykorzystania mat w bezpieczeństwie

Maty mają szczególne znaczenie w procesie odkażania miejsc, w których potwierdzono obecność chorób trzody chlewnej lub drobiu. Umieszczane są w wejściach/wyjściach wszystkich pomieszczeń, w których znajdują się zwierzęta, a także w tych, w których dokonano już wstępnej dezynfekcji całego pomieszczenia i sprzętu. Zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministra Rolnictwa, maty powinny zawsze mieć szerokość wejścia i długość przynajmniej jednego metra. Więcej na temat wymogów stosowania mat piszemy we wskazanym odnośniku.

Oprócz używania mat przejściowych wymogiem w obszarach zagrożenia będzie wyłożenie przejazdowych mat dezynfekcyjnych w bramie gospodarstwa. Ich zadaniem jest zabezpieczanie transportów przychodzących i wychodzących.

Przejdź do oferty mat dezynfekcyjnych

 

Środki wykorzystywane w matach dezynfekcyjnych

Do mat nie należy wlewać środków chlorowych – chlor może uszkodzić materiał wodoodporny maty, przez co roztwór dezynfekujący zacznie wyciekać.

Polecamy sprawdzone preparaty jakimi są Virkon i Virkon S – ten drugi zachowuje aktywność działania do 5 dni. Pozwala to ograniczyć zmienianie roztworu roboczego przy niedużym zabrudzeniu wkładu maty.

Czy maty dezynfekcyjne są potrzebne w gospodarstwie?

Wszystko zależy od poziomu zagrożenia jaki stwierdzono w okolicy gospodarstwa.

Maty dezynfekcyjne oczywiście nie są konieczne, jeżeli w okolicy nie było przypadków Afrykańskiego pomoru świń, albo przypadków ptasiej grypy. Nie zapominajmy jednak, że wykorzystanie mat dezynfekcyjnych i szersze spojrzenie na poziom sanitarny budynków inwentarskich pozwala zapobiegać chorobom zwierząt. W konsekwencji gospodarz może utrzymać dobry wynik chowu.

Jeśli dojdzie do zachorowań na terenie gospodarstwa obniżone mogą być:

  • płodność zwierząt,
  • mleczność,
  • apetyt, przyrost masy ciała,
  • odporność na warunki atmosferyczne i choroby.

Aby uniknąć tych przykrych konsekwencji należy stosować się do zasad higieny, do których należą m.in.:

  • mycie rąk przez pracowników (i dezynfekcja, jeśli zwierzęta są chore),
  • czyszczenie pomieszczeń, usuwanie obornika,
  • cykliczne odkażanie,
  • dezynfekcja wody pitnej,
  • wykorzystywanie przebadanej paszy,
  • stosowanie mat dezynfekcyjnych w przejściach pomiędzy pomieszczeniami oraz w wejściach do poszczególnych budynków i w śluzach pomiędzy nimi.

Wszystkie działania powiązane z dezynfekcją pozwalają ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby, dzięki czemu ognisko zakażonych zwierząt znajduje się tylko w jednej zagrodzie / pomieszczeniu / budynku. Mamy świadomość tego, że taka sytuacja jest idealna i praktyka pokazuje zupełnie inny scenariusz. Zupełnie inaczej będzie także przebiegać proces higieniczny w małym gospodarstwie i w dużym kompleksie. Istotne jest natomiast przełożenie higieny na wynik ekonomiczny hodowli. Wiemy, że zakup mat dezynfekcyjnych, czy środków czystości rekompensuje czas i zasoby przeznaczone na walkę z chorobami u zwierząt.

Gospodarstwo w obliczu zagrożenia ASF lub Ptasiej grypy

Zupełnie inne obostrzenia dotyczą gospodarstw, które znajdują się w obszarach zagrożenia ASF

Tam, oprócz wykorzystania mat dezynfekcyjnych w przejściach, konieczne będzie ustawienie ogrodzenia i utrzymywanie mat wyjazdowo-wjazdowych, najlepiej z kontrolą transportów.

Jeżeli nie stosowaliście Państwo wcześniej wszystkich wymaganych czynników bioasekuracji, w obliczu zagrożenia Wirusem przychodzi moment by je wdrożyć.

Aktualizowana mapa zagrożeń dostępna jest na stronie ministerstwa:

Zobacz mapę

Niestety nie możemy wskazać jednoznacznej mapy obszarów zagrożonych Ptasią grypą.

 

 

Środki biobójcze

W każdym obiekcie hodowlanym objętym bioasekuracją powinien znajdować się rejestr produktów biobójczych. Nie zapominajmy też o prawidłowym opisywaniu stosowanych koncentratów i środków dezynfekujących. Te czynności pozwalają inspekcji weterynaryjnej ocenić stan higieny gospodarstwa i są niezbędne dla zmienników, którzy podejmują pracę kolejnego dnia.

Maty dezynfekcyjne do obory

Z uwagi na ASF niektórzy hodowcy decydują się przenieść część tuczy na rzecz krów i przebudować chlewnie na oborę. W związku z tym, że wirus dotyka kolejnych obszarów Polski już od kilku lat, a koszty w obszarach zagrożonych są wysokie, hodowla krów zdaje się mieć większe uzasadnienie. Niemniej tutaj także należy korzystać ze środków ostrożności - choroby bydła mogą rozprzestrzeniać się podobnie jak wśród trzody chlewnej, dlatego nadal zaleca się stosowanie mat do dezynfekcji i innych zasad higieny.

W oborze ze względu na szerokie przejścia korzysta się z większych mat, która mogą służyć zarówno do oczyszczania kół wozów, dezynfekcji butów i kopyt. Należy przy tym pamiętać o regularnym wymienianiu roztworów dezynfekujących.

Istotne znaczenie ma także szybkość składania mat lub ich zakrywanie gdy transportujemy żywność dla krów. Ważne, aby nie zabrudzić powierzchni mat. Zależnie od tego, z jakich mat dezynfekcyjnych Państwo korzystacie, niektóre z nich są łatwe w oczyszczaniu z paszy (stosunkowo łatwo oczyszcza się maty typu Standard i Antypoślizgowe), inne z kolei stanowią większe wyzwanie. Sprzedawane u nas maty EKO z higroskopijnym materiałem z pewnością będzie trudniej oczyścić.

Środki do dezynfekcji obory

Efektywna dezynfekcja obory wymaga dokładnego oczyszczenia powierzchni, które będą poddane dezynfekcji. Kurz, zabrudzenia organiczne i nieorganiczne różnego pochodzenia znacznie redukują skuteczność środków dezynfekujących. W praktyce uniemożliwiają przeprowadzenie skutecznego oczyszczania obiektu, bo pod warstwami brudu kryją się formy przetrwalnikowe bakterii, które stanowią bazę dla wtórnej kolonizacji

 

Na ulotkach preparatów dezynfekujących, takich jak Virkon, czy Virkon S (wykorzystywany również do zamgławiania) znajdziemy też informacje, że ich skuteczność jest ograniczona w obciążeniu organicznym. Wymagają dłuższego czasu działania i większej ilości roztworu roboczego w brudnych warunkach.

Wybierając środki do dezynfekcji obory należy przede wszystkim wybrać preparat o szerokim spektrum biobójczym. Ważne aby obejmował bakterie, grzyby i wirusy.

Pod uwagę zawsze warto brać ekonomikę użycia środka dezynfekującego. Polecane są środki skoncentrowane, które używa się w stężeniu roboczym 1% lub 2%.

Kolejnym aspektem będzie rozmaite zastosowanie preparatów. Przykładowo Virkon S można stosować do dezynfekcji wyposażenia, powierzchni płaskich (podłóg i ścian) oraz wlewać do mat dezynfekujących. Dodatkowo można go aplikować metodą zamgławiania.

Virkon S będzie także skutecznie działał w niskich temperaturach, co jest szczególnie ważne zimą. Zastosowanie znajdzie też w chłodniach.

Ważne okazuje się również to, czy dezynfekcji można dokonać w obecności zwierząt. Cały proces jest bardziej skomplikowany jeśli trzeba je wyprowadzać do innego pomieszczenia. W takim przypadku należy się zorientować, po jakim czasie od dezynfekcji zwierzęta mogą powrócić do swojego miejsca.

Popularne hasła: Virkon cena , Virkon S gdzie kupić

f Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco Wymieniaj punkty na nagrody

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixelpixelpixelpixelpixel