Środki do sprzątania i dezynfekcji urzędu oraz placówek publicznych
Urzędy stale są często odwiedzanym miejscem. Obywatele odbierają zaświadczenia, składają wnioski, odbierają pocztę. Z uwagi na ilość osób, która pojawia się codziennie w tych placówkach należy zadbać o BHP.
W tym artykule krótko omawiamy jak najlepiej zadbać o higienę interesantów oraz osób pracujących w urzędzie.
Zasadnicze elementy sprzątania urzędu
Obszary higieny urzędu dzieli się na cztery strefy
- obszar dostępny tylko dla pracowników – pomieszczenia socjalne
- toalety i łazienki oraz kuchnie
- przestrzeń dostępną dla odwiedzających
- powierzchnie często dotykane
Pomieszczenia dla pracowników zwykle obsługiwane są przez personel sprzątający. Wykładziny się odkurza, półki i biurka się czyści. Ważne, aby w żadnym miejscu nie zaczął się zbierać nadmierny kurz.
Toalety i łazienki publiczne, a także te dostępne tylko dla personelu obiektu wymagają już bardziej restrykcyjnego podejścia.
Szczegółowe instrukcje mycia łazienek i toalet zawarliśmy w stosownych działach:
Dodatkowo, w łazienkach publicznych konieczne może być zastosowanie odświeżaczy powietrza, albo neutralizatorów zapachów. Proszę pamiętać, że środki odświeżające często nie mają właściwości neutralizujących. Wyraźnie rozróżniamy to w sprzedawanych u nas produktach.
Przestrzeń dostępna dla osób odwiedzających urząd nie jest objęta szczególnymi restrykcjami.
Decyzja o poziomie higieny należy do zarządu placówki albo organu nadzorczego.
Można utrzymać poziom minimalny czystości – czyli nie może być w budynku widocznych zabrudzeń. Worki na śmieci powinny być regularnie opróżniane, mydło i papier w toaletach uzupełniane na bieżąco.
Jeżeli chcecie Państwo zadbać o wyższy standard polecamy rozpatrzyć poniższe wskazówki:
- Korzystać z wydajnych koncentratów do mycia podłóg.
- Co jakiś czas warto wyprać wykładziny z pomocą ekstraktora. Zakup ekstraktora na dłuższą metę jest tańszy od zatrudniania do tego zespołu sprzątającego. Inwestycja opłaca się już dla budynków, w których powierzchnia dywanów/wykładzin dywanowych wynosi przynajmniej 100 m2. Środki do czyszczenia dywanów i wykładzin znajdują się w tym dziale.
- Jednym z kluczowych aspektów skutecznego sprzątania powierzchni jest efektywny zespół sprzątający. Aby usprawnić jego wydajność polecamy korzystać z profesjonalnych wózków sprzątających – droższych, lecz solidnych a także bardzo ergonomicznych. Oszczędzają one czas i wysiłek pracowników, co przekłada się na lepiej zrealizowaną i powtarzalną codzienną pracę.
- Dobór odpowiedniej liczby środków do sprzątania. Zwykle nie można wykorzystać jednego środka do wszystkiego. Tworzywa sztuczne dobrze zniosą mycie z pomocą środków uniwersalnych, ale tańsze preparaty mogą je z czasem odbarwiać. Z kolei drewno laminowane, i powierzchnie kamienie powinny być zawsze traktowane odpowiednimi dla siebie środkami myjącymi. Podobnie jest z lustrami – środki niedostosowane do szyb mogą powodować matowienie powierzchni.
- Polecamy odkurzacze przemysłowo-biurowe do pracy ciągłej. Te wydajne maszyny nie tylko dobrze odkurzają każdy rodzaj wykładzin, ale też są przeznaczone do tysięcy godzin pracy, przy czym ich silniki nie są przeciążone podczas długiego odkurzania (2-3 godzinnego). Proszę pamiętać także o tym, że firmy sprzątające nie mają obowiązku odkurzać pod kablami – zwykle odkurzają do linii kabla, aby nie uszkodzić sprzętu. Dlatego najlepiej schować kable w listwach.
- Jeżeli udostępniacie Państwo dozowniki mydła to warto wykorzystywać mydło w pianie. Piana jest o 40% bardziej wydajna od mydeł w płynie. Jeżeli interesuje Was zakup większej ilości dozowników firma Tork proponuje umowę ich wynajmu raptem za 10% ceny zakupu. Sprawdź szczegóły lub zadzwoń do nas.
- W łazienkach ze względów higienicznych rekomendowane jest stosowanie papieru do wycierania rąk. Ta metoda nie bez powodu jest jedyną słuszna w szpitalach. Suszarki elektryczne są siedliskiem bakterii które rozpryskuje się na dłonie.
Powierzchnie często dotykane – to wszystkie miejsca, które są często dotykane przez interesariuszy. Niestety, ludzkie ręce przyczyniają się do roznoszenia największej liczby zarazków.
Warto nie tylko czyścić, ale raczej dezynfekować powierzchnie często dotykane, takie jak:
- Poręcze
- Klamki
- Długopisy ogólnodostępne
- Ekrany dotykowe (koniecznie środkami bezalkoholowymi) https://www.dezynfekcja24.com/pol_m_Higiena-i-dezynfekcja-_szybka-dezynfekcja-malych-powierzchni-_nieodpornych-na-alkohole-194.html
- Przyciski wind (również środki bezalkoholowe)
- Ramy i poręcze krzeseł (środki bezalkoholowe w przypadku krzeseł drewnianych)
- Blaty stolików (środki bezalkoholowe)
- Przyciski automatów z jezdniami i napojami (środki bezalkoholowe)
- A także ekrany i przyciski bankomatów w bankach (środki bezalkoholowe)
O dziwo, ta rekomendacja nie dotyczy wyłącznie stanu epidemii. Z drugiej strony, nadal pozostaje rekomendacją i nie jesteście Państwo zobligowani do przestrzegania jej.
Wymienione powierzchnie uważa się za kluczowe, gdyż przy stanowiskach dla odwiedzających rotacja osób jest największa i najłatwiej tu o przeniesienie bakterii oraz wirusów. Na wymienionych powierzchniach bakterie i wirusy są w stanie utrzymywać się nawet do kilku dni. Samo mycie obniża poziom drobnoustrojów, co skutecznie chroni osoby starsze i dzieci przed chorobami.
Pytania i odpowiedzi
Poczekalnia i miejsca wspólne – czy należy ograniczać liczbę osób w poczekalni?
Czy w poczekalni obowiązuje limit osób?
Nie (wyjątkiem jest stan epidemii).
Jeżeli chcecie Państwo ograniczać tę liczbę, najlepiej zrobić to nie wprost, przez ograniczenie dostępnych krzeseł, przestrzeni do czekania.
Obecnie zaś urzędy wychodzą naprzeciw interesantom i umożliwiają skorzystanie z usług elektronicznie lub umówienie się na konkretną godzinę. Rozłożenie ruchu wpływa pozytywnie nie tylko na skrócenie czasu oczekiwania odwiedzających, ale też higienę w budynku oraz atmosferę pracy.
Czystość w łazienkach dla interesantów i pracowników
Środki do dezynfekcji łazienek w urzędach są takie same w przypadku toalet dla interesantów i dla personelu. Pomieszczenia sanitarne dla odwiedzających muszą być jednak dezynfekowane częściej, według ustalonego harmonogramu - ruch w nich jest bowiem bardziej natężony.
Dezynfekcji podlegają wszystkie elementy, nie tylko muszla toaletowa. Pamiętajmy o dezynfekcji suszarek, podajników papieru, luster, baterii oraz wszystkich powierzchni oddanych do wspólnego użytku.
Dezynfekcja sprzętu komputerowego w urzędzie
Klawiatury, ekrany dotykowe, monitory – wszystkie one wymagają czyszczenia. W większości przypadków zostaje to w indywidualnej gestii pracowników.
Substancje do utrzymania higieny sprzętu elektronicznego i komputerów muszą być delikatniejsze i nie mogą zostawiać smug.
Polecane działy w naszej ofercie: