Dezynfekcja powierzchni szpitalnych – środki i metody
Dezynfekcja powierzchni szpitalnych podlega procedurom, a także wymaga dopuszczonych do tego celu środków spełniających wymagania planu higieny. Każda jednostka szpitalna określa specyficzne warunki dezynfekcji powierzchni.
Zobacz preparaty dostępne od ręki
Kliknij aby przejść do towarów
Jeśli chcesz wybrać preparaty z szerszej oferty przejdź do działu Dezynfekcja powierzchni
Spis treści
- Wykaz środków do dezynfekcji różnych powierzchni szpitalnych
- Cele dezynfekcji i informacje dla personelu
- Na kim spoczywa odpowiedzialność przestrzegania wytycznych
- Metody i procedury
- Definicje
- Obszary mycia i dezynfekcji
- Zobacz Plan higieny szpitala
Wykaz środków do dezynfekcji różnych powierzchni szpitalnych
Pełną listę znajdziecie Państwo w menu
Dezynfekcja rąk i skóry: |
AHD 1000 700 ml. do systemu STERISOL |
Szybka dezynfekcja małych powierzchni: | |
Środki alkoholowe: |
Mikrozid AF liquid 1 L. ze spryskiwaczem |
Środki bezalkoholowe: |
Mikrozid sensitive liquid 1 L. ze spieniaczem |
Dezynfekcja dużych powierzchni: | |
Środki bezchlorowe: | |
Środki chlorowe: | |
Dezynfekcja narzędzi chirurgicznych: | |
Dezynfekujące środki piorące: |
Wykorzystywane preparaty dezynfekcyjne powinny łączyć funkcjonalność z wysokim poziomem bezpieczeństwa dla personelu medycznego i pacjentów. Szybki czas działania, ograniczona lotność szkodliwych substancji (lub właściwości bezzapachowe) i wyższe spektrum bójcze przy niższych roztworach roboczych. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa i skrócenia czasu potrzebnego na wykonywanie czynności prewencyjnych. Z drugiej strony podnoszą cenę gotowego roztworu roboczego. Na liście staraliśmy się umieścić wysokiej jakości preparaty w dobrej cenie.
Podkreślamy, że minimalizowanie wysiłku i czasu oczekiwania na działanie środków bójczych skutecznie podnosi efektywność działania personelu medycznego oraz sprzątającego. To przekłada się na bardziej efektywne wykorzystanie budżetu szpitala.
Krótki czas dezynfekcji przekłada się na wykonanie większej ilości zabiegów oraz dokładniejsze wykonywanie czynności codziennej opieki pacjentów.
Polecamy dobierać środki odpowiednio do dezynfekowanych powierzchni z uwagi na tolerancję materiałową. W przypadku powierzchni wrażliwych uzasadnione jest użycie środków bezalkoholowych.
Każde rozwiązanie należy dostosować do danej sekcji szpitala i jego procedur higienicznych. Przy wyborze odpowiednich środków pomogą Państwu nasi przedstawiciele handlowi. Zapraszamy do kontaktu z działem higieny tel.: 601 628 206
Pozostałe preparaty i środki stosowane w szpitalach
Mycie rąk: |
Sensiva – emulsja myjąca 500 ml. |
Pielęgnacja i ochrona rąk: |
Krem ochronny do skóry Cavilon nr 3392E, 92g |
Pielęgnacja i mycie ciała pacjenta: | |
Odkażanie skóry: | |
Preparaty do leczenia ran: |
Roztwór Microdacyn₆₀ Wound Care 500 ml |
Polecany asortyment uzupełniające ofertę:
- Odzież ochronna dla personelu
- Rękawice diagnostyczne
- Narzędzia chirurgiczne i zaopatrzenie chirurgii
- Materiały opatrunkowe i środki do zabezpieczania otoczenia pacjenta
- Papier i czyściwo
Cele dezynfekcji i informacje dla personelu
Celem dezynfekcji i sprzątania powierzchni w obiektach szpitalnych, klinikach, laboratoriach, sanatoriach i in. jest minimalizowanie ryzyka rozprzestrzenia się zakażeń we wszystkich strefach obarczonych ryzykiem wystąpienia infekcji. Istotnym czynnikiem jest zapobieganie przenoszenia infekcji drogą kontaktową: bezpośrednią (człowiek – człowiek), czy pośrednią (człowiek – przedmiot – człowiek).
Odpowiedzialność przestrzegania wytycznych
Za realizację procedur higienicznych odpowiedzialni są wszyscy pracownicy szpitala oraz personel wykonujący w nich pracę na zlecenie firm zewnętrznych, a nadzór na nimi sprawują osoby o funkcjach organizacyjnych lub nadzorczych. Przykładem tej grupy będą kierownicy komórek organizacyjnych, pielęgniarki koordynujące, odcinkowe, ewentualnie pielęgniarki epidemiologiczne. Zależnie od zawartej umowy i przyjętych ustaleń osoby wchodzące w skład jednostki szpitala mogą kontrolować personel firm zewnętrznych bezpośrednio lub pośrednio (przez wskazanego kierownika).
Ostatecznie odpowiedzialność spoczywa na każdej osobie zobowiązanej do przestrzegania procedur.
Metody i procedury dezynfekcji szpitalnej
Podkreślamy, że metody i ustalone procedury pracy w szpitalu są definiowane w dokumentach właściwych danych jednostek. Tutaj jedynie przytaczamy wykaz sprawdzonych praktyk, którymi można się posiłkować w pracy.
Co więcej, wszystkie działania powinny być poparte literą prawa lub literaturą medyczną.
Ogólne zasady działania podczas mycia i dezynfekcji powierzchni szpitalnych
- Wszystkie prace należy wykonywać w sposób zaplanowany, zgodnie z harmonogramem. Planowanie pozwala ustalić potrzebny budżet na środki i ułatwia oszacować zużycie preparatów z marginesem rozmaitego ryzyka zakażeń.
- Wyższym wymogom mycia i dezynfekcji podlega strefa dotykowa, obejmująca wszystkie powierzchnie, z którymi bezpośrednio kontaktuje się personel medyczny, pozostały personel, pacjenci, a także osoby ich odwiedzające. Z reguły obszary strefy dotykowej są umieszczone kilka razy dziennie w harmonogramie sprzątania i dezynfekcji. Więcej na ten temat piszemy w tekście proces sprzątania powierzchni w obiektach medycznych
- Strefa bezdotykowa obejmuje powierzchnie szpitalne, które nie mają bezpośredniego kontaktu za pośrednictwem rąk. Będą to podłogi, ściany, ścianki działowe, okna.
- Szybkiej dezynfekcji małych powierzchni szczególnie przedmiotów i urządzeń często dotykanych, wymiany rękawiczek i dezynfekcji rąk personel medyczny powinien dokonywać pomiędzy pacjentami, co zwykle nie jest ujęte w harmonogramie, a objęte ogólnymi wytycznymi działania. Aby ułatwić te często powtarzane czynności radzimy korzystać z podręcznych preparatów dezynfekcyjnych, umieszczanych w zamknięciu na sali chorych, mocować przyłóżkowe dozowniki do dezynfekcji rąk. Obok umywalek można zamocować na ścianie uchwyty na rękawiczki medyczne
- Przed rozpoczęciem prac związanych ze sprzątaniem i dezynfekcją należy usunąć wszelkie zabrudzone przedmioty, odpady szpitalne, brudną bieliznę itd.
- Mycie powierzchni rozpoczyna się z reguły od najmniej zabrudzonych przedmiotów, zarazem kierując się zasadą sprzątania od góry do podłogi, od najmniej zabrudzonych do najbardziej.
- W przypadku biologicznego skażenia powierzchni (np. krwią, wydalinami, płynami ustrojowymi) należy ściśle przestrzegać przyjętej procedury. Z reguły wykorzystuje się jedną z poniższych:
- Zasypuje się skażone miejsce preparatem chlorowym w proszku, następnie po wskazanym czasie działania zbiera zanieczyszczenia z pomocą czyściwa i dezynfekuje powierzchnie z pomocą środków do niej przeznaczonych.
- Druga metoda zaczyna się od usunięcia skażonego materiału z pomocą czyściwa lub ligniny. Następnie w tym miejscu wykonuje się dezynfekcję średniego stopnia.
- Do jednoczesnego mycia i dezynfekcji podłóg polecamy środki bezchlorowe do dezynfekcji dużych powierzchni. Wybór odpowiedniego preparatu pozwala zaoszczędzić czas personelu sprzątającego. Warto zadbać o zakup wydajnych koncentratów.
- Sanitariaty powinno się czyścić dopiero po salach chorych.
- Dobrą praktyką jest korzystanie z wózków sprzątających wysokiej jakości. To stwierdzenie może być enigmatyczne, dlatego podkreślamy rolę ergonomii rozwiązań. Ergonomiczne wózki przyspieszają wykonywanie wszystkich czynności i zmniejszająca wysiłek pracowników, dzięki czemu mogą oni spożytkować energię na dokładności sprzątania. Polecamy Państwu rozwiązania firmy Vermop, natomiast w sprawie wózków można skontaktować się z naszym specjalistą od higieny profesjonalnej Adamem Pszennym.
- Więcej na temat sprzątania pomieszczeń piszemy w tekstach pt. Sprzątanie powierzchni w ośrodkach medycznych oraz Sprzęt sprzątający - wymagania, konserwacja, dobre praktyki w Ochronie Zdrowia.
- Obok kolorowych oznaczeń ścierek i sprzętu praktyczne zastosowanie mają również oznaczenia worków na odpady medyczne rzeczy przeznaczone do prania, odpady komunalne i in.
Spektrum aktywności biobójczej stosowanej w szpitalach
Do dezynfekcji powierzchni szpitalnych wykorzystuje się z reguły środki dezynfekcyjne średniego poziomu – idzie za tym szeroka użyteczność preparatów.
Dezynfekcji średniego stopnia obejmuje: B, F, V, Tbc – w tym wirusy osłonkowe i nieosłonkowe.
W niektórych przypadkach należy poszerzyć spektrum bójcze o spory lub innego rodzaju drobnoustroje np. MRSA
Polecane preparaty:
Spektrum bójcze | Dezynfekcja małych powierzchni | Dezynfekcja dużych powierzchni |
B, Tbc, F, V, (wirusy osłonkowe i nieosłonkowe) |
Aniospray Quick 1 L. ze spryskiwaczem Meliseptol New Formula 1 L. ze spryskiwaczem Anioxyspray WS 1 L. z pompką spieniającą (sporobójczy) Meliseptol Rapid 250 ml (MRSA) |
Gigasept PAA 5 L.(sporobójczy) |
Dezynfekcja wysokiego stopnia służy głównie do dezynfekcji narzędzi chirurgicznych – z reguły nie jest uwzględniania w procedurach z uwagi na konieczność sterylizacji.
Polecamy też preparaty sporobójcze
Definicje
Sprzątanie to proces utrzymania pomieszczeń w czystości, polegający na unikaniu się zanieczyszczeń mechanicznych lub biologicznych. Faktycznie w warunkach zanieczyszczonych (brudnych) skuteczność dezynfekcji jest znacznie ograniczona, a czasem nawet niemożliwa.
Dekontaminacja to proces niszczenia drobnoustrojów chorobotwórczych przez mycie, dezynfekcję lub sterylizację. Warto dodać, że dwie pierwsze czynności – mycie i dezynfekcja – redukują liczbę drobnoustrojów do bezpiecznego poziomu (zobacz więcej w dziale dezynfekcja). Dopiero w przypadku sterylizacji mikroorganizmy usuwane są całkowicie. Ponadto dezynfekcja nie usuwa czynników
Strefy skażenia dzielą się zależnie od przyjętej terminologii. Środowisko szpitalne można podzielić na:
- Strefa czystości ciągłej – to magazyny zasobów czystych, materiałów sterylnych, kuchenki oddziałowe,
- Strefa czystości ogólnej – gabinety lekarskie, izba przyjęć, sale chorych, zakłady diagnostyki, pracownie – np. eeg, winda transportowa, korytarze komunikacji wewnętrznej, pomieszczenia socjalne dla personelu, stołówki,
- Strefa czystości zmiennej – gabinety i sale zabiegowe, oddziały o podwyższonym ryzyku zakażenia, sterylizatornie, sale intensywnej opiek, poradnie chirurgii ogólnej, pracownie endoskopii, laboratoria,
- Strefa ciągłego skażenia – toalety, łazienki oraz brudowniki.
Inny obowiązujący podział to powierzchnie strefy dotykowej i bezdotykowej (nie rozróżnia tu się powyższych stref).
Obszary mycia i dezynfekcji powierzchni szpitalnych
Poniższy wykaz, podobnie jak wszystkie informacje zawarte w tym tekście stanowią materiał pomocniczy – przede wszystkim należy przestrzegać procedur panujących w danej jednostce i stosować się do harmonogramu.
Strefy mycia powierzchni
z pomocą preparatów przeznaczonych do mycia lub jednoczesnego mycia i dezynfekcji – to drugie jest szczególnie ważne dla ograniczenia kosztów.
Duże powierzchnie strefy bezdotykowej
- korytarze zewnętrzne
- korytarze wewnętrzne
- klatki schodowe i windy
- ogólne sale chorych
- gabinety diagnostyki nieinwazyjnej
- poczekalnie dla pacjentów i szatnie, obszar recepcji
- pomieszczenia techniczne
- magazyny zasobów czystych – np. pralnię, aptekę
- sale wykładowe, biura, pomieszczenia socjalne
- pomieszczenia zaplecza gastronomicznego
Małe powierzchnie strefy dotykowej
będą to wszystkie małe powierzchnie w powyższych pomieszczeniach, które wymagają mycia
Na przykład:
- Poręcze i panele dotykowe w windach
- Poręcze, klamki, przełączniki światłą na korytarzach zewnętrznych
- Szafki i regały pomieszczeń magazynowych oraz technicznych
- Blaty i sprzęty w kuchniach, stołówkach
- Urządzenia, stoliki, krzesła w pomieszczeniach socjalnych
Strefy dezynfekcji powierzchni
Duże powierzchnie strefy bezdotykowej
- korytarze na odcinkach pomiędzy poniższymi pomieszczeniami
- pokoje zabiegowe (pielęgniarskie oraz lekarskie)
- gabinety diagnostyki inwazyjnej
- rozmaite sale chorych
- izolatki
- pomieszczenia laboratoryjne
- sterylizatornie – zarówno strefę materiałów czystych, jak i materiałów wysterylizowanych
- toalety, łazienki, sanitariaty, brudowniki
- dyżurki
Wyższe wymagania dotyczą:
- bloku operacyjnego
- traktu porodowego
- pomieszczeń składowania odpadów, brudnej bielizny
- pomieszczeń laboratoryjnych
- strefy materiałów skażonych w sterylizatorniach
Jest to szczególnie istotne w OIOM-ach, sterylizatorniach, salach/oddziałach zabiegowych i operacyjnych, salach chorych, salach porodowych oraz endoskopowych.
Małe powierzchnie strefy dotykowej
Obejmują wszystkie obszary robocze, elementy wyposażenia i urządzeń w obrębie pomieszczeń ryzyka
Szczególnej uwagi wymagają:
- elementy funkcjonalne korytarzy wewnętrznych – poręcze, przesłony, klamki, dozowniki, ewentualne przyciski oświetlenia
- sprzęt medyczny w rozmaitych salach chorych, gabinetach, izolatkach. Szczególnie ważna jest dezynfekcja poręczy łóżek, dozowników, szafek przyłóżkowych, przycisków/przełączników itd.
- istotne jest również czyszczenie i dezynfekowanie pojemników na śmieci i odpady medyczne.
Zobacz:
Wszystkie czynności mają różną częstotliwość mycia i dezynfekcji. Od dezynfekcji po każdym zabiegu/czynności wykonywanej przy pacjencie, do comiesięcznego lub okresowego mycia w miejscach mało wrażliwych.
Na zakończenie warto podkreślić rolę wiedzy personelu medycznego. Aby budować świadomość i wiedzę pracownicy szpitala powinni stale uczestniczyć w szkoleniach i dzielić się wiedzą. Szkolenia realizuje się cyklicznie, bo udowodniono ich skuteczność procesu szkoleniowego w podwyższaniu standardu higieny. W dodatku na rynku stale pojawiają się nowe wytyczne, produkty dezynfekcyjne i metody działania.