Dezynfekcja firmy - jak ją prawidłowo przeprowadzić? O skutecznych technikach, zasadach bezpieczeństwa i środkach higienicznych.
Spis treści:
- Dezynfekcja cykliczna, regularna
- Dezynfekcja okazjonalna; w stanach epidemii lub po skażeniu
- Zlecenie dezynfekcji w biurze lub w firmie zewnętrznemu podmiotowi
- Dezynfekcja firmy we własnym zakresie
- Bezpieczeństwo personelu
- Przykłady i porady odnośnie sprzątania powierzchni w firmie
- Podsumowanie
Dezynfekcji dokonuje się zasadniczo na dwóch płaszczyznach:
- cyklicznie w krytycznych miejscach - np. w łazienkach i kuchniach
- okazjonalnie - np. podczas wzmożonego okresu zachorowań, gdy ryzyko zarażenia jest większe, po wypadkach, czy w przypadku zanieczyszczenia
- innym zjawiskiem jest stan epidemii, który rządzi się swoją specyfiką
Zgoła innym tematem jest dezynfekcja powierzchni w firmach przetwórczych, produkcyjnych, a nawet w miejscach logistycznych dla towarów sektora spożywczego. Ten temat omawiamy w dziale dezynfekcja w przemyśle spożywczym.
Dezynfekcja cykliczna
Regularne przeprowadzanie dezynfekcji w firmie, także w biurze nie jest narzucone przepisami, a wynika jedynie ze zdrowego rozsądku i komfortu. Biuro to przecież miejsce, w którym spotykają się różne osoby, nierzadko z różnych środowisk, więc siłą rzeczy pracownicy firmy są bardziej narażeni na potencjalne zakażenia. Zwykłe przeziębienie potrafi czasem wyłączyć połowę pracowników na kilka tygodni. Przykładem były na przykład częste infekcje wirusa RSV przenoszone przez rodziców.
Wykonano kilka różnych porównań (mniej lub bardziej naukowych) w których opisano higieniczne warunki pracy w biurach. Niezależnie od metodologii badania uzyskano mniej więcej podobne wyniki.
Mianowicie pracownicy biurowi, wykonujący swoją pracę w niższych warunkach higienicznych są w pracy nieobecni średnio 3 razy dłużej od osób, które pracują w regularnie sprzątanych przestrzeniach.
Naszym zdaniem jest to już poważna liczba, bo z 10 dni średniego chorobowego staje się aż 20-30 dni roboczych (!).
Cykliczna dezynfekcja w firmach i biurach polega głównie na dezynfekowaniu toalet.
Wszystkie potrzebne środki i porady znajdziesz w dziale: mycie toalet lub szerzej, w dziale mycie i sprzątanie łazienki |
Jeżeli chcesz dobrze zabezpieczyć swoich pracowników - nawet przed jesiennymi infekcjami - polecamy lampy przepływowe
Lampy przepływowe wtłaczają potencjalnie skażone powietrze i wewnątrz swojej konstrukcji dokonują dezynfekcji UV-C. Proces jest bezpieczny dla zdrowia bo promieniowanie nie wydostaje się na zewnątrz. A co najważniejsze, jest bardzo ekonomiczny. Jeden promiennik działa do ok. 8000 godzin, co przy ośmiogodzinnym użytkowaniu lampy daje 1000 dni pracy. Lampa ma system sygnalizacji prawidłowego działania i awarii, dzięki czemu będziemy wiedzieli kiedy dokonać przeglądu lub wymienić lampę.
Większe pomieszczenia będą wymagały kilku lamp. Zobacz szczegóły produktu.
Dezynfekcja okazjonalna; w stanach epidemii lub po skażeniu
Zależnie od tego, czy zdecydujecie się Państwo na zlecenie usługi dezynfekcji, czy wykonanie jej samem zachęcamy do zapoznania się z odpowiednimi materiałami:
- Na co zwrócić uwagę zlecając dezynfekcję firmie
- Jak najprościej przeprowadzić dezynfekcję firmy we własnym zakresie
Zlecenie dezynfekcji w biurze lub w firmie
Przede wszystkim należy określić przedmiot zlecenia, albo inaczej - dlaczego dokonujemy dezynfekcji.
Dezynfekcja może wiązać się z:
- prewencją zakażeń - podczas epidemii, podczas okresu wzmożonych zachorowań
- po infekcji jednej lub kilku osób
- po zanieczyszczeniu powierzchni lub po wypadku wymagającym dezynfekcji
Proszę pamiętać, że dezynfekcja polega na jednorazowym obniżeniu poziomu drobnoustrojów - bakterii, wirusów, grzybów itd. Jeśli nie jest cyklicznym zadaniem realizowanym przez firmę sprzątającą, należy ją wykonywać tylko po fakcie, aby oczyścić pomieszczenia.
Tym samym, nie istnieje coś takiego jak stałe utrzymywanie wysokiego stopnia zdezynfekowanej powierzchni. Każdy chory pracownik który zjawi się w firmie może zarazić kilka osób. Tego nie wykluczymy. Z tego też powodu należy jasno powiedzieć, dlaczego dokonuje się dezynfekcji:
Dezynfekcja w firmie ma stricte prewencyjne działanie.
Zmniejsza potencjalne zagrożenia zachorowania i ogranicza skutki, jeśli w budynku pojawią się osoby chore.
Zlecenia dezynfekcji będą prawdopodobnie częste tam, gdzie można spotkać duże skupiska ludzi. Bezpieczne pomieszczenia będą wymagały dezynfekcji po każdym większym przedsięwzięciu w zamkniętej przestrzeni, o ile wydarzenia będą się odbywać kilka razy w tygodniu.
Częściowy efekt utrzymywania zdezynfekowanego powietrza w budynkach możecie Państwo uzyskać inwestując w lampy przepływowe UV-C, o których pisaliśmy wyżej.
Warto wiedzieć: Dezynfekcja nie usuwa pasożytów i wszelkich innych stworzeń. Tym zakresem zajmują się zwykle firmy DDD.
Dezynfekcja firmy we własnym zakresie
Poniżej przedstawiamy w jaki sposób przeprowadzić dezynfekcję firmy i jakich produktów dezynfekujących można używać.
Na terenie całego budynku:
- Ważne jest czyszczenie często dotykanych powierzchni. W okresach zagrożonych infekcjami, te powierzchnie powinny być dodatkowo dezynfekowane.
- Do czyszczenia należy stosować jednorazowego czyściwa lub ścierek i dbać o ich regularną wymianę.
- W przypadku dezynfekcji w grę wchodzi jedynie czyściwo jednorazowe - mogą to być gotowe chusteczki do dezynfekcji albo chusteczki suche. Papier chłonny nie jest zalecany, gdyż wchłania środek dezynfekujący, co nie sprzyja jego równomiernemu rozprowadzaniu.
- Środek dezynfekujący, najlepiej bezalkoholowy do powierzchni wrażliwych pozostawia się na blacie/poręczy/klamce/przyciskach do momentu aż sam wyparuje.
- Personel sprzątający powinien dysponować w miarę nowoczesnym sprzętem, bo ten jest dużo bardziej ergonomiczny od starszych modeli. Atutem tego typu technologii jest oszczędność czasu pracowników, która w długim okresie przekłada się na większą dokładność pracy.
- Dbając o mniejsze zmęczenie personelu sprzątającego unikniemy po prostu sytuacji w których pracownicy rezygnują z wykonywania niektórych czynności, bądź ich trudniejszych elementów. Od czasu do czasu warto po prostu porozmawiać z zespołem lub poobserwować go przy pracy i pomyśleć, co można zrobić lepiej i prościej.
- Obowiązkiem pracodawcy jest także zapewnienie środków bezpieczeństwa - rękawiczek jednorazowych (polecamy rękawiczki nitrylowe, bardziej odporne na rozdarcia, choć nie wszystkim mogą przypaść do gustu).
Podczas dezynfekcji powierzchni personel powinien nosić maseczki przeciwpyłowe ffp2 lub ffp3 oraz okulary ochronne
Przedostawanie się oparów środków dezynfekujących do ust, nosa i oczu wyjaławia nasz organizm i jest bardzo szkodliwe długoterminowo.
Badania z całego świata wskazują na ekspozycje zawodową medyków i personelu sprzątającego. Pracownicy są narażeni na wielolekooporność, przez co wiele środków, w tym antybiotyków będzie po prostu nieskuteczne w ich przyszłym leczeniu.
Niestety nie jest to opatrzone żadnym obostrzeniem i z tego powodu mało osób o tym wie.
Brak maseczek, jako środków ochrony osobistej to częsty błąd firm świadczących usługi sprzątania w galeriach handlowych, albo w komunikacji miejskiej. Przyczyną może być koszt, ale też wygoda pracowników.
Ryzyko możemy oczywiście ograniczyć zaopatrując się w środki dezynfekujące w postaci spienionej, która ma mniej lotne cząstki od preparatów w sprayu. Proszę też pamiętać, że większość preparatów dezynfekujących (przynajmniej tych, dostępnych w naszej ofercie) jest już produkowana zgodnie z nowymi standardami które mocno ograniczają rozbryzg cząstek lotnych.
Najbezpieczniejsze są pod tym kątem chusteczki lub czyściwo zamaczane w płynach.
Jedna z rekomendacji technik dezynfekujących dla szpitali uznaje wyłącznie stosowanie płynów w połączeniu z chusteczkami jest jedyną słuszną metodą dezynfekcji powierzchni.
Jak czyścić poszczególne miejsca w firmie - przykłady działania
Szczegółowy zakres działania powinien być ustalony w wewnętrznym planie higieny każdego obiektu. Zlecając sprzątanie firmie można poprosić ją o sporządzenie takiego planu.
Plan higieny określa to, jakim,i środkami dokonuje się sprzątania, w jakich odstępach czasu oraz kto jest odpowiedzialny za dane obszary.
Dodatkowo plan higieny określa sytuacje niecodzienne, które mogą mieć miejsce.
Na recepcji:
Należy systematycznie wycierać często dotykane powierzchnie. Będą to klamki, ekrany dotykowe, przyciski w windzie, blaty recepcji, poręcze krzeseł i ławek.
Środki do czyszczenia i dezynfekcji powinny być łatwo dostępne, aby pracownicy mogli we własnym zakresie dokonać czyszczenia. Można również wyznaczyć regularne pory sprzątania.
W biurze:
Ważnym elementem jest czyszczenie ( lub dezynfekcja w przypadku zachorowań w biurze) sprzętu komputerowego i biurek, urządzeń często używanych - kalkulatorów, zszywaczy, telefonów służbowych itd.
Pracownicy używają ich codziennie. Badania dowiodły, że klawiatura komputera jest sprzętem, który należy do tych najbardziej zanieczyszczonych i jednocześnie bogatych w zarazki o którego czyszczeniu często zapominamy.
Mniej regularnie należy myć szafki, segregatory i oczyszczać mniej używane miejsca. Zwykle nie ma konieczności dezynfekowania ich.
Ważną zasadą w biurze jest unikać nagromadzenia się kurzu. Stanowi on nie tylko podłoże dla pasożytów, ale też kolonii bakteryjnych. W miejscach wilgotnych może wspomagać rozwój biofilmu bakteryjnego, który jest wyjątkowo odporny.
Pracownikom warto zapewnić czyściwo i płyn uniwersalny do powierzchni aby mogli we własnym zakresie czyścić elementy wyposażenia biurowego.
Do regularnego czyszczenia należy również sprzątanie podłogi.
Dezynfekcja klatek schodowych w całości nie jest konieczna - najważniejsze jest tam dezynfekowanie powierzchni dotykanych - poręczy, klamek, włączników światła, przycisków do windy.
W łazienkach:
Szczegółową instrukcję dotyczącą łazienki omawiamy w tekście na temat mycia i czyszczenia łazienki
W skrócie warto zaś powiedzieć o najważniejszych zasadach:
Pracę należy rozpoczynać od czyszczenia najmniej zabrudzonych obszarów, wykonywać pracę "z góry na dół", czyli zacząć od luster, zlewów, pryszniców, a kończyć na toalecie, śmietnikach, podłodze.
Wszystkie sprzęty sprzątające powinny być jednorazowe (lub przeznaczone do prania po jednym użyciu). Mopy i gąbki mogą być siedliskiem drobnoustrojów, dlatego należy używać je odpowiedzialnie i utylizować w miejscach do tego przeznaczonych.
Worek na brudne mopy powinien być zawsze szczelnie zamknięty.
Wózek sprzątający powinien stać w osobnym pomieszczeniu. Nie należy zapominać o myciu i dezynfekcji wózka przed końcem pracy na danym stanowisku. Dodatkowo całe wyposażenie przeznaczone do łazienki powinno być oznaczone osobnym kolorem.
Zupełnie innym tematem jest dezynfekcja powierzchni w firmach przetwórczych, produkcyjnych, a nawet w miejscach logistycznych dla towarów sektora spożywczego.
Ten temat szerzej opisujemy w dziale Dezynfekcja w przemyśle spożywczym
Dezynfekcja w czasie pandemii
W czasie pandemii pracodawca powinien zapewnić stanowiska z płynami do dezynfekcji rąk w biurze. Dobre będą do tego stacje do dezynfekcji rąk, w których można schować uzupełnienie preparatu.
Poza epidemią dezynfekcja w firmie będzie potrzebna jedynie w trakcie sezonu grypowego i jesienno-zimowych infekcji. Potrzebna, ale nie konieczna.
Poza warunkami pandemii nie można wymagać od pracowników by korzystali ze środków dezynfekujących – te zadania należą wyłącznie do personelu sprzątającego.
Pamiętajmy, że częste dezynfekowanie rąk wiąże się z podrażnieniem dłoni. Z tego powodu warto wybierać środki dezynfekujące zawierające substancje pielęgnujące (ale nie perfumujące i koloryzujące, bo one dodatkowo podrażniają skórę). Można także wyposażyć pracowników w kremy lub emulsje.
Podczas pandemii pracownicy są zobowiązani przestrzegać regulaminów wewnętrznych panujących w biurach. Jeśli nie jest możliwa praca zdalna należy nosić maseczki poza miejscem ze swoim stanowiskiem, ogranicza się zgrupowania osób, a także należy dezynfekować ręce po wyjściu z pokoju i po powrocie do niego.
Podczas epidemii dodatkowo rekomendowane jest zakazanie stosowania suszarek - szczególnie kieszeniowych. Szczegóły omawiamy tutaj
Dezynfekcja klimatyzacji i utrzymanie dobrej jakości powietrza
Kolejnym elementem, na który zdecydowanie trzeba zwrócić uwagę jest klimatyzacja i kanały wentylacyjne, które nie bez kozery nazywane są “rozsiewaczami zarazków”. Unikać należy stosowania szkodliwych środków czyszczących, a samej dezynfekcji nie można przeprowadzić w czasie godzin pracy. Po wykonaniu dezynfekcji systemu klimatyzacyjnego pomieszczenia obowiązkowo należy wywietrzyć.
Jeśli biuro ma być wynajmowane kwestia dezynfekcji jest jedną z priorytetowych spraw do omówienia przed podpisaniem umowy pomiędzy najemcą i wynajmującym.
Okazjonalna dezynfekcja całego pomieszczenia. Alternatywa ozonowania, którą możecie wykonać samodzielnie
Jeśli istnieje konieczność zdezynfekowania pomieszczenia można zastosować ozonowanie (choć nie ma ono jednoznacznie potwierdzonej skuteczności przeciwko wirusom otoczkowym, w tym SARS-CoV-2 - zobacz załącznik o wirusach) lub środki do dezynfekcji pomieszczeń przez zamgławianie.
O ile ozonowanie wykonuje firma zewnętrzna, to zamgławiania możecie Państwo dokonać samodzielnie zaopatrując się w kanistry NDP.
To proste w obsłudze środki o szerokim, potwierdzonym badaniami spektrum bójczym. W obszarze skutecznym inaktywują również wirusy, w tym SARS-CoV-2. Można je także stosować w pomieszczeniach przemysłowych.
Proszę pamiętać o zachowaniu wszystkich zasad bezpieczeństwa w dezynfekowanym pomieszczeniu, a także upewnić się, że metraż jest odpowiedni do zastosowanych aerozoli.
Jedynym minusem tej metody jest konieczność wyniesienia wszystkich roślin z dezynfekowanego pomieszczenia.
Podkreślamy, że klimatyzacja i wyciągi klimatyzacyjne mogą zwiększyć realne zapotrzebowanie środka i niestety trudno to jednoznacznie ustalić.
Tego typu środki:
- działają szybko,
- są proste w użyciu,
- nie wymagają wietrzenia pomieszczenia po zastosowaniu
- środek dezynfekujący dociera w trudno dostępne miejsca
- mają szeroką kompatybilność materiałową, czyli są obojętne dla sprzętu elektronicznego czy powierzchni mebli.
- są wyrobem medycznym kl. II a, CE 0476
Odkażanie powierzchni i powietrza w biurze
Stałe odkażanie jest bardzo uciążliwe, pracochłonne i po prostu drogie.
Rozumiemy, że w wielu przypadkach stanowi po prostu przerost kosztów nad treścią ;) i nie bez powodu stosowane jest w głównie ochronie zdrowia (m.in w gabinetach lekarskich).
Z pomocą mogą przyjść nowoczesne rozwiązania techniki, dostępne na rynku B2B, ale też konsumenckim.
Naszą propozycją na profesjonalną dezynfekcję są lampy przepływowe. Działają na innej zasadzie niż metody chemiczne. Lampy przepływowe zasysają powietrze do szczelnej komory, w której lampa UV-C dezynfekuje powietrze. Promieniowanie przez ok. 30-60 sekund usuwa 99% patogenów unoszących się w powietrzu. Ma właściwości wirusobójcze i jest bezpieczna dla człowieka, bo promieniowanie nie wydostaje się na zewnątrz lampy. Oczyszczone powietrze jest wypychane na zewnątrz do pomieszczenia.
Do dezynfekcji trudno dostępnych miejsc - np. zagłębień między szafkami, dywanów, powierzchni foteli - przydają się lampy hybrydowe z promiennikiem zewnętrznym. Odkaża on powierzchnie przez naświetlanie w odległości do 3 metrów od lampy. Naszym zdaniem metoda ta jest uzupełniającym działaniem lampy przepływowej, z której nie korzysta się często w biurach. Zastosowanie znajdzie raczej w gabinetach prywatnych i salonach urody. Nie jest także polecana w przemyśle spożywczym - tam należy stosować metody chemiczne, a dokładniej środki dopuszczone do przemysłu spożywczego. Zastosowanie znajdą wtedy środki do powierzchni mających kontakt z żywnością.
Podsumowanie
Jeśli już zdecydowano się dokonywać dezynfekcji w firmie poza łazienką i kuchnią, to najważniejsza jest dezynfekcja powierzchni często dotykanych przez różne osoby.
Będą to szczególnie:
- klamki
- poręcze
- włączniki światła i inne przyciski lub pokrętła
- przyciski w windach
- przyciski automatów i ekranów dotykowych
- przestrzeń dotykowa w recepcji - blaty, poręcze krzeseł
Nie zapominajmy też o dezynfekcji rąk.
Usługę dezynfekcji warto przeprowadzić w miejscach użyteczności publicznej w razie ewidentnego skażenia - wypadku, zanieczyszczenia substancją organiczną.
Zapraszamy do przejrzenia naszej oferty na środki do sprzątania i dezynfekcji
Nasi specjaliści chętnie skonsultują z Państwem wybór środków i doradzą nieoczywiste rozwiązania. Zapraszamy do kontaktu ze specjalistą. Adam Pszenny tel.: 601 512 252, e-mail: a.pszenny@oss.com.pl