Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Do tańszej wysyłki brakuje Ci:250 zł,
a do darmowej:450,00 zł

Cewnik Foleya - rodzaje cewników, higiena i zakładanie

 

Spis treści:

 

Czym są cewniki ? Rodzaje cewników

Cewnik urologiczny to wyrób medyczny w postaci rurki, która służy do odprowadzania moczu z pęcherza moczowego do specjalnego worka na mocz. Stosowane są w sytuacji, gdy pacjent nie może samodzielnie oddawać moczu po operacji, lub występującej choroby.

Wyróżniamy takie rodzaje cewników jak: cewnik Foleya, cewnik Nelatona, cewnik Tiemanna, cewnik Pezzera, cewnik zewnętrzny.

Najczęściej stosowanym typem jest cewnik Foleya. Jest skuteczny, o ile jest starannie wykonany i dobrany odpowiednio do występującego schorzenia. Zależnie od przeznaczenia stosujemy cewniki tańsze, jednorazowe z lateksu, powlekane silikonem, cewniki wykonane w całości z silikonu, lub lepsze modele impregnowane, bądź powlekane srebrem.

 

cewnik Foley silikonowany Cewnik foley silikonowy 100% cewnik foley z jonami srebra
Silikonowane 
- utrzymywane do 14 dni
Silikonowe 100%
- utrzymywane do 30 dni
Silikonowe 100% powleczone jonami srebra
- utrzymywane do 90 dni

Cewniki sprowadzamy również na zamówienie.

Zapraszamy do kontaktu z działem handlowym poprzez e-mail: dezynfekcja24@oss.com.pl lub telefonicznie: kontakt

 

 

Zastosowanie cewników medycznych

Główne wskazania do cewnikowania pęcherza moczowego:

  • pacjent nie jest w stanie samodzielnie oddać moczu z powodu:
    • niedrożności dróg moczowych,
    • po zabiegach urologicznych, 
    • utrzymywania w śpiączce farmakologicznej 
  • zatrzymanie moczu 
    • w przeroście prostaty 
    • podczas zapalenia pęcherza moczowego
  • podczas chemioterapii dopęcherzowej 
  • do indukcji porodu - poprzez stymulację cewnikiem pielęgniarka może wywołać akcję skurczową, dzięki czemu skraca czas porodu

 

Zakładanie cewnika moczowego

Zakładanie cewnika foley

Zakładanie cewnika polega na wprowadzeniu go przez cewkę moczową do pęcherza po uprzednim znieczuleniu. Cechą charakterystyczną cewnika typu Foley jest balon, który wypełnia się sterylną wodą. Jego zadaniem jest bezpieczne osadzenie w pęcherzu moczowym, ustabilizowanie położenia cewnika i zapobieganie jego wysunięciu. Do drugiego końca cewnika należy podłączyć worek do zbiórki moczu - praktycznym rozwiązaniem jest worek z końcówką typu T.

Jak dobrać rozmiar cewnika Foley 

Rozmiar cewnika uzależniony jest od wielkości cewki moczowej pacjenta. Im większa liczba CH, tym większa średnica cewnika. U osób dorosłych zazwyczaj stosuje się cewnik CH 14 do CH 24. 

Niestety są to rozmiary podstawowe, stanowiące punkt wyjścia do oceny rozmiaru. Kompleksowy poradnik na temat doboru rozmiaru cewnika znajdziecie Państwo na tej stronie

To, jak długi jest cewnik zakładany pacjentowi, zależy od jego płci. W przypadku mężczyzn długość cewnika wynosi zwykle 40 cm, u kobiet jest to 18 cm.

Jak długo może być założony cewnik urologiczny ?

Kwestia zastosowania odpowiedniego materiału zależy od tego, jak długo cewnik będzie trzymany w organizmie:

  • Modele lateksowe, powleczone silikonem służą ok. 2 tygodni,
  • Cewniki silikonowe 100% do 30 dni,
  • Impregnowane srebrem do 2 miesięcy (mają czarny kolor),
  • Powleczone srebrem do 3 miesięcy (są srebrzyste),

Podane terminy są determinowane stanem pacjenta i najważniejszym czynnikiem jest jego stała obserwacja. Nie można bowiem zakładać, że cewnik będzie pracował idealnie przez cały okres.

Proszę pamiętać, że cewnik Foley zakłada się pacjentowi okresowo, natomiast do wypróżniania kilka razy dziennie skorzystamy z cewników Nelaton.

Konsultowaliśmy się ze specjalistami, którzy uważają, że cewnik Foleya to zło konieczne, czyli gdy cewnik jest pozostawiony zbyt długo w pęcherzu nanosi się na niego delikatna warstwa osadu. Jeżeli zbyt długo pozostaje w pęcherzu osad formuje się w płatki, a te następnie mogą opadać z cewnika i osiadać w pęcherzu. Nawarstwiające się płatki na dnie pęcherza krystalizują i są macierzą do tworzenia się kamienia. Kamień jest bardzo bolesny dla pacjenta i musi być usuwany operacyjnie lub farmakologicznie. Zalecamy stosowanie cewników wykonanych w 100% z silikonu - raz, że są łatwiejsze do wprowadzenia pacjentowi i mniej bolesne, a dwa, że osad zbiera się znacznie wolniej lub wcale, przy odpowiedniej kontroli wymiany cewnika.

 

Higiena i pielęgnacja cewnika, powikłania cewnikowania pęcherza

Higiena i pielęgnacja cewnika moczowego

Warto podkreślić, że prewencja jako taka stanowi jedno z najważniejszych zagadnień współczesnej medycyny. Trend "prewencyjny" jest wzrostowy zarówno w zachodniej Europie, USA oraz Chinach.

W związku z tym, że cewnikowanie pęcherza moczowego wiąże się z osadzaniem kamienia i możliwością zakażeń bakteryjnych najlepszym sposobem jest regularna pielęgnacja cewnika.

O higienę cewnikowanego pacjenta można zadbać wykorzystując środki do płukania cewnika. To specjalistyczne preparaty przeznaczone do usuwania kamienia lub pokonywania skutków infekcji / stanów zapalnych. Zobacz czym jest Uro-Tainer

Jak przepłukać cewnik Foleya

Prezentujemy jeden z najbardziej merytorycznych filmów dostępnych w polskim internecie.

W kontekście pielęgnacji cewnika moczowego warto jeszcze zapoznać się z tym artykułem

 

Powikłania cewnikowania pęcherza

Występowanie ryzyka zakażenia podczas użytkowania cewnika objawia się bólem, gęstym moczem lub słabszą drożnością cewnika. Występuje nawet gdy założenie cewnika było wykonane poprawnie.

Zalecenia bezpieczeństwa podczas noszenia cewnika Foley

 Stosowanie cewnika moczowego jest stosunkowo bezpieczną metodą, ale nie należy przy nim zarzucać środków ostrożności, bo nadal występuje spore ryzyko pojawienia się infekcji układu moczowego. Najtańszym i najbezpieczniejszym zabezpieczeniem jest oczywiście prewencja, dlatego zawsze powinno się upominać pacjenta o środkach ostrożności , nawet, jeżeli powtarzanie tego setki razy wydaje się nudne jak instrukcje bezpieczeństwa prezentowane w samolocie.

  • Przede wszystkim należy wymieniać cewniki i worki zgodnie z zaleceniami na opakowaniu lub wcześniej, gdy pojawiają się reakcje niepożądane
  • Pacjentów powinno się szczególnie uprzedzać o pierwszych objawach infekcji - gdy mają uczucie pieczenia lub swędzenia pęcherza od środka, albo gdy mocz ma nieprzyjemny, stęchły zapach. 
  • Wielu lekarzy poleca brać antybiotyk by zapobiegać zakażeniu - kwestię tę należy skonsultować ze specjalistą,
  •  Sprawdzoną zasadą ochrony przed infekcjami jest przyjmowanie większej ilości płynów. Powoduje to częstsze płukanie pęcherza i cewnika,
  • Warto pouczyć pacjenta, żeby worek do zbiórki moczu ustawiał poniżej poziomu pęcherza. Tym sposobem, ciśnienie w układzie moczowym będzie niskie, a mocz nie będzie się cofał do pęcherza,
  • Najczęstszą dolegliwością, z jaką zmagają się osoby, którym zamocowano cewnik Foleya jest ból w okolicach pęcherza oraz zapchanie się cewnika. Do bólów dochodzi dość często, bo mięsień pęcherza moczowego wypycha cewnik w reakcji obronnej. Cewnik blokuje się balonikiem, dlatego nie wypada. W przypadku dużych bólów pacjent powinien zgłosić się do urologa po leki rozkurczowe lub przeciwbólowe.
  • Zapchanie się cewnika jest dużo bardziej niebezpieczne - osoba z niewydolnym cewnikiem powinna jak najszybciej udać się do specjalisty. Przyczyn zapychania jest wiele: zagięcia cewnika, zbierający się na nim kamień, sole wapniowe, skrzepy krwi, czy fragmenty włóknika wpływają na tamowanie odpływu moczu do worka.

Zabieg cewnikowania - zabezpieczenie personelu 

Cewnikowanie powinno przebiegać w warunkach czystych, nie tak sterylnych jak w przypadku operacji, ale o zabrudzeniach, czy wielorazowych podkładach nie powinno być tu mowy. Szczególnie w środowisku klinicznym lub szpitalnym ważne jest dbanie o czyste/sterylne otoczenie cewnikowania. 

Żeby zminimalizować zagrożenie cewnikowania powinno się przestrzegać poniższych procedur:

  • Korzystać z jednorazowych podkładów higienicznych, na których będzie siedział/leżał pacjent,
  • Myć i dezynfekować ręce przed ubraniem rękawiczek,
  • Założyć rękawice medyczne - lateksowe lub nitrylowe - zalecane są rękawiczki sterylne
  • Postarać się nie dotykać ciała pacjenta i cewnika dłoniami bez rękawic,
  • Podkład zutylizować, aby przygotować miejsce do kolejnego zabiegu,
  • Ewentualne wydzieliny zneutralizować preparatami do szybkiej dezynfekcji i zetrzeć ściereczką.

 

Dlaczego warto wybrać cewnik silikonowy

Główną zmianą technologiczną w ostatnich latach jest odchodzenie od lateksu, który może wywoływać reakcje alergiczne. Lateks zastępuje się droższym w produkcji silikonem (100%), który jest mniej inwazyjny dla organizmu pacjenta. Nadal jednak wielu lekarzy stosuje lateksowe cewniki ze względów ekonomicznych. Nie można zaprzeczyć, że nadają się one do krótkotrwałego leczenia.

W przypadku dłuższych terapii sugerujemy stosować silikonowe cewniki Foleya (100%). W przypadku cewników słabszej jakości rośnie ryzyko zakażeń, i nieprzyjemnych powikłań. Pragniemy uświadomić, że prewencja jest niezwykle ważnym czynnikiem moralnym i ekonomicznym. Pozbycie się problemu u pacjenta jest ponad 100-krotnie droższe od ceny cewnika - licząc koszty personelu i użytego sprzętu.

Z tego powodu w ofercie mamy sprawdzony sprzęt wysokiej jakości. Poniżej znajdziecie Państwo listę najważniejszych właściwości ułatwiających pracę personelu i zwiększające komfort pacjenta:

  • W oferowanych cewnikach silikonowych (100% silikonu) wykorzystano najwyższej jakości silikon medyczny o dobrej biokompatybilności,
  • Na rynku dostępne są cewniki lateksowe (niebezpieczne w przypadku uczuleń na białka lateksu) powleczone warstwą silikonu. To rozwiązanie stosuje się przy niedługim cewnikowaniu. Wadą tego rozwiązania może być miejscowe przecieranie się silikonu, przywieranie osadu (w większym stopniu niż do silikonu wysokiej jakości) oraz konieczność częstej zmiany cewników, co niesie z sobą koszty pracy,
  • Drugą istotną cechą cewnika jest jego miękkość. Elastyczna konstrukcja powinna dać się wprowadzić bezoporowo do organizmu pacjenta. Niekiedy przed wprowadzeniem cewnika specjaliści posługują się rozszerzadłem typu Hegar,
  • Przezroczysty materiał cewnika ułatwiający obserwację jego stanu oraz kontrolę przepływu płynów i zbierania się osadu. Dodatkowym atutem będą naniesione linie kontrastujące w RTG,
  • Cewnik powinien być wykonany tak, by wprowadzenie go było atraumatyczne. Ten efekt producenci osiągają przez profilowanie zewnętrznej powierzchni cewnika Foleya. Gładki profil ma również znaczenie podczas wyjmowania cewnika z układu. Pamiętajmy, że zużyty cewnik może spowodować niespodziewane podrażnienia podczas wyjmowania go. Efekt ten można zmniejszać farmakologicznie,
  • Charakterystyczny dla cewnika typu Foley balonik powinien być jednolicie wypełniony, dzięki czemu cewnik może być bezpiecznie osadzony w pęcherzu moczowym. Wypełnienie ułatwia też jego prawidłowe utrzymanie i zmniejsza nacisk na organizm pacjenta,
  • Oczywiste jest również to, że cewniki Foley są sprzedawane jako sterylne. Prosimy zwracać uwagę, czy opakowanie nie zostało uszkodzone,
  • Cewniki Foleya są zazwyczaj dwudrożne lub trójdrożne. U nas znajdziecie Państwo popularne cewniki dwudrożne, cieńsze. Drugi dren służy m.in. do wprowadzania leków. Można go zamykać na zawór.

 

Kiedy zastosowanie cewnika Foleya nie jest rekomendowane

Osoby z neurogenną dysfunkcją pęcherza moczowego mogą być narażone na ucisk, jaki cewnik wywiera w miejscu kąta prąciowo-mosznowego. Nacisk i powodowany stan zapalny może przyczyniać się do powstawania przetok, które wymagają przewlekłego leczenia. W takiej sytuacji może by zalecane założenie cewnika krótkoterminowego, np. Nelaton.

Obok cewników Foleya i Nelaton polecamy także cewniki urologiczne - przeznaczone dla pacjentów z rozmaitymi problemami układu moczowego.

Cewniki urologiczne są odpowiedzią na problemy z zatrzymaniem moczu w drogach moczowych. Mogą także przyczyniać się do urazu rdzenia kręgowego, prowadzić do zapalenia szyjki macicy, albo zwężenia szyi pęcherza moczowego.

Warto też nadmienić, że cewnik urologiczny zakłada się gdy jest konieczny w procesie leczenia.

 

f Polub nas na facebooku i bądź na bieżąco Wymieniaj punkty na nagrody

Dostępne są cewniki w rozmiarach od CH 12 do CH 24

Na zamówienie Klienta sprowadzamy cewniki w rozmiarach, które nie są dostępne na naszym sklepie internetowym. Zapraszamy do kontaktu z działem handlowym.

Podziel się swoim komentarzem z innymi

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel